Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Henriksson Strasbourgissa: ”EU:n on vastattava yhtenäisesti Venäjän provokaatioihin”17.6.2026 11:55:56 EEST | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.Tiedote

–Putin haluaa luoda epävarmuutta, epävakautta ja kaaosta Euroopan maissa – erityisesti niissä, jolla on raja Venäjään. Mutta me emme heikkene. Päinvastoin. Jokainen ilmatilaloukkaus, jokainen sabotaasiyritys, jokainen kyberhyökkäys ja jokainen Suomen, Baltian maiden, Puolan tai Romanian alueelle harhautunut drooni vahvistaa vain päättäväisyyttämme vahvistaa entisestään valmiuttamme ja puolustustamme, sanoo europarlamentaarikko, Renew Europen varapuheenjohtaja Anna-Maja Henriksson.

Kuivuus pitää järvien vedenkorkeuksia alhaalla Pirkanmaalla ja Kanta-Hämeessä17.6.2026 11:00:50 EEST | ElinvoimakeskuksetTiedote

Pirkanmaalla ja Kanta-Hämeessä vesitilanne on edelleen kuiva, vaikka viime viikon sateet nostivat paikoitellen vedenkorkeuksia. Joidenkin järvien osalta vedenkorkeudet ovat mittaushistorian alimmalla tasolla ajankohtaan nähden. Järvien vedenpintojen laskun ennustetaan jatkuvan, koska lämpiminä kesäpäivinä vettä haihtuu enemmän. Suurilla säännöstellyillä järvillä vesitilanne on helpompi, koska järvillä onnistuttiin nostamaan vedenpinnat virkistyskäytön näkökulmasta pääosin hyvälle tasolle.

Yrittäjät: Kotitalousvähennyksen parannus tervetullut, liikunta- ja kulttuurietu laajennettava toiminimiyrittäjille17.6.2026 10:35:00 EEST | Suomen YrittäjätTiedote

Suomen Yrittäjät on tyytyväinen hallituksen esitykseen, jossa parannetaan kotitalousvähennystä. Vähennyksen enimmäismäärä nousee määräaikaisesti 1 600 eurosta 2 100 euroon tänä ja ensi vuonna. Myös liikunta- ja kulttuuriedun korotus vauhdittaa toimialojen kysyntää. Yrittäjät esittää laajennusta toiminimiyrittäjille.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Viimeinen
  • >>
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye