Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer

SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg: Työvoiman saatavuutta sote-alalla on parannettu hyvän hoidon kustannuksella11.2.2025 05:00:00 EET | Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerTiedote

Hoitajien saatavuus työmarkkinoilla on parantunut, koska hoidon määrästä ja laadusta on säästetty. Tämä on kyseenalainen tapa lisätä työvoiman saatavuutta, SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg sanoo. – Hoitoalan pito- ja vetovoiman parantaminen on kestävä ratkaisu työvoiman saatavuuden lisäämiseksi ja keinoja ovat muun muassa palkkauksen ja työolojen sekä johtamisen parantaminen. Hoitoala on yhä vetovoimainen ja hoitoalan ammattilaisten motivaatio on korkea. Tätä ei kannata vaarantaa huonoilla ratkaisuilla, sillä hoitoala tarvitsee lisää ammattilaisia tulevina vuosina.
Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia

Helsingin kaupunginhallituksen elinkeinojaosto käsitteli elinkeinopolitiikan painopisteitä sekä yrityshautomopalvelujen jatkorahoitusta10.2.2025 19:06:43 EET | Helsingin kaupunki, kaupunginkansliaTiedote

Elinkeinojaosto kokoontui vuoden ensimmäiseen kokoukseensa 10.2. Jaosto käsitteli kokouksessa yhteenvetoa Helsingin kaupungin elinkeinopolitiikan painopisteiden toteuttamisesta vuosina 2022–2024 ja päätti Kampusinkubaattorit-ohjelman myötä käynnistettyjen yrityshautomopalvelujen jatkorahoituksesta.
Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Komissio tarttumassa sääntelytaakkaan – EK:lta viisi ehdotusta sääntelyn sujuvoittamiseksi10.2.2025 15:22:02 EET | Elinkeinoelämän keskusliitto EKTiedote

Elinkeinoelämän keskusliitto toivoo uudelta EU-komissiolta kunnianhimoista otetta sääntelyn sujuvoittamiseen. EK ehdottaa julkaisussaan ”Kilpailukykyä Eurooppaan paremmalla regulaatiolla – EK:n keinoja EU:n säädöskehikon perkaamiseen ja sujuvaan sääntelyyn” komission asialistalle viittä kokonaisuutta, jossa sääntelyn sujuvoittamista voidaan tehdä lainsäädännön ydintavoitteista peruuttamatta.
Turun Seudun Energiantuotanto Oy

Putkiston kytkentävirheen vuoksi Naantalin voimalaitoksella jätevesiä joutunut hulevesiviemäriin10.2.2025 15:12:23 EET | Turun Seudun Energiantuotanto OyTiedote

Turun Seudun Energiantuotanto Oy:n Naantalin voimalaitoksen NA4-monipolttoaineyksikön rakennustöiden yhteydessä on tapahtunut asennusvirhe vuosien 2016–2017 aikana. NA4-yksikön jätevedenpumppaamon paineviemäri kytkettiin virheellisesti hulevesiviemäriin, mistä johtuen Naantalin voimalaitoksen NA4-yksikön talous- ja teollisuusjätevesiä on joutunut hulevesiviemäriin. Tilanne on korjattu heti havaitsemisen jälkeen.
Commu

Karkkila panostaa yhteisöllisyyteen - Lisää apua ja yhteisöllisyyttä arkeen Commulla10.2.2025 14:57:24 EET | CommuTiedote

Karkkilan kaupunki ja suomalainen Commu -sovellus aloittavat yhteistyön helpottaakseen arjen apua tarvitsevien ja auttamishaluisen kohtaamista. Commu on maksuton mobiilisovellus, jonka avulla karkkilalaiset voivat pyytää apua tai tarjota sitä helposti ja nopeasti. Yhteistyön tavoitteena on vahvistaa Karkkilan yhteisöllisyyttä ja lisätä asukkaiden hyvinvointia.
SDP

Socialdemokratiska riksdagsledamöter i Vasa valkrets kandiderar i vårens val10.2.2025 14:56:19 EET | SDPTiedote

Socialdemokraternas riksdagsledamöter Kim Berg och Matias Mäkynen ställer upp i vårens val. Kim Berg kandiderar för en ny mandatperiod i Österbottens välfärdsområdesfullmäktige. Matias Mäkynen ställer upp för sin femte period i Vasa stadsfullmäktige. Under den pågående mandatperioden har riksdagsledamöterna verkat på tre nivåer: i kommun- och välfärdsområdesfullmäktige samt i riksdagen.
STTK ry.

STTK: Puoliväliriihestä tarvitaan oikeudenmukaisia kasvun vauhdittajia10.2.2025 14:25:28 EET | STTK ry.Tiedote

STTK:n hallitus muistuttaa, että vahva ja välittävä hallitus lupasi satatuhatta uutta työpaikkaa, tasapainottaa velanoton ja vahvistaa osaamista. - Tähän mennessä työttömyys on kasvanut ja työelämän ja sosiaaliturvan heikennyksiä on viety eteenpäin nopeasti heikolla valmistelulla ja puutteellisin vaikutusarvioinnein. Suomen talous sakkaa, tavoite valtiontalouden tasapainottamisesta on karannut ja satojen miljoonien koulutusleikkaukset vievät osaamiselta pohjaa, puheenjohtaja Antti Palola tiivistää. Maan hallitus kokoontuu huhtikuussa puoliväliriiheen linjaamaan loppukautensa politiikkatoimia. STTK:n mielestä kuripolitiikan sijaan tarvitaan oikeudenmukaisia kasvun vauhdittajia. - Sellaisiksi eivät kelpaa elinkeinoelämän veroehdotukset, jotka heidän toiveiden tynnyristään on nostettu kehysriihen tavoitteiksi. Ehdotukset eivät ole tästä maailmasta, mutta viestivät, että ahneudella ei ole mitään rajaa, Palola moittii. STTK:n verolinjauksissa esimerkiksi talousasiantuntijoidenkin kannattama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Viimeinen
  • >>
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye