
Springvest Oyj:n tilinpäätöstiedote 1.1.-31.12.2024
(TILINTARKASTAMATON)
Ellei toisin mainita, sulkeissa esitetyt luvut viittaavat vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2023 ja ovat samaa yksikköä.
Heinä-joulukuu 2024
-
Kasvuyhtiörahoitusta välitettiin noin 32 miljoonaa euroa (19), muutos +67 %
-
Liikevaihto oli 3,3 miljoonaa euroa (1,9), muutos +69 %
-
Liikevoitto oli 0,9 miljoonaa euroa, liikevoittomarginaali 27 %
-
Kauden tulos oli 0,7 miljoonaa euroa (0,2), muutos +350 %
Tammi-joulukuu 2024
-
Kasvuyhtiörahoitusta välitettiin noin 64 miljoonaan euroon (37), muutos +73%
-
Liikevaihto oli 6,9 miljoonaa euroa (3,8), muutos +83 %
-
Liikevoitto oli 2,0 miljoonaa euroa (0,5), liikevoittomarginaali 30 % (14 %)
-
Tilikauden tulos oli 1,6 miljoonaa euroa (0,4), muutos +350 %
2024 Lyhyesti
-
Tuloksellisesti ennätyksellinen vuosi.
-
Vuoden 2024 aikana Springvest sai 1,7 miljoonaa euroa nettotuottoja neljän portfolioyhtiönsä yrityskaupoista sekä yhden yhtiön listautumisen jälkeisistä osakemyynneistä.
-
Springvest jakoi vuoden 2024 aikana osinkoa 0,36 euroa ja varoja 0,09 euroa osakkeelta.
-
Hallitus päätti toimitusjohtajan osakesidonnaisesta pitkän aikavälin kannustinohjelmasta.
-
Yhtiön liiketoimintajohtaja ja johtoryhmän jäsen Ville Urpilainen jätti yhtiön, ja hänen työvelvoitteensa päättyi 10.5.2024. Springvestin uudeksi talousjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi nimitettiin Juuso Viitanen aiemman talousjohtajan ja johtoryhmän jäsenen Anne-Mari Matikaisen irtisanouduttua yhtiöstä. Viitanen aloitti tehtävässään 1.7.2024.
Hallituksen ehdotus varojenjaosta
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että se valtuutetaan päättämään harkintansa mukaan varojenjaosta seuraavasti: 31.12.2024 päättyneeltä tilikaudelta yhtiön voitonjakokelpoisista varoista jaetaan osinkoa enintään 0,30 euroa osakkeelta ja sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta jaetaan varoja enintään 0,15 euroa osakkeelta.
Näkymät vuodelle 2025
Springvest odottaa koko vuoden 2025 sijoituspalvelutoiminnan tuottojen (liikevaihdon) yltävän lähelle vuoden 2024 ennätyksellistä tasoa. Sijoituspalvelutoiminnan tuottojen odotetun tason arvioidaan mahdollistavan yhtiön liikevoittoprosentin asettuvan lähelle yhtiön pitkän aikavälin tavoitetta (20 %).
Springvest jatkaa listaamattomien kasvuyhtiöiden osakkeista muodostuvan osakeportfolion kasvun tavoittelua. Springvestin taloudellinen asema ja osingonmaksukyky vahvistuvat, jos sen portfolioyhtiöt listautuvat tai niiden osakkeet myydään.
Yhtiön taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut
1000 euroa |
7–12/2024 |
7–12/2023 |
1–12/2024 |
1–12/2023 |
Sijoituspalvelutoiminnan tuotot |
3 254 |
1 922 |
6 866 |
3 758 |
Liikevoitto/-tappio |
870 |
250 |
2 032 |
536 |
Tilikauden tulos |
699 |
155 |
1 628 |
362 |
Liikevoitto % |
27 % |
13 % |
30 % |
14 % |
Omavaraisuusaste, % |
78 % |
80 % |
78 % |
80 % |
Osakekohtainen tulos, euroa |
0,13 |
0,03 |
0,29 |
0,06 |
Osakekohtainen tulos, euroa (laimennettu) |
0,12 |
0,03 |
0,28 |
0,06 |
Henkilöstö ja sidonnaisasiamiehet yhteensä kauden lopussa |
39 |
31 |
39 |
31 |
Portfolioyhtiöiden tasearvo |
23 580 |
22 545 |
23 580 |
22 545 |
Likvidit varat |
3 453 |
1 632 |
3 453 |
1 632 |
Toimitusjohtajan Aki Soudunsaaren katsaus vuoteen 2024
Springvestin ennätyksellinen vuosi mahdollistaa hyvän osingonmaksun. Vuoden 2024 kohokohtina saimme tuhansia uusia sijoittaja-asiakkaita ja järjestimme ennätyssuuria rahoituskierroksia. Myös portfoliossa nähtiin useita irtaantumisia.
Vuonna 2024 Springvest Oyj nosti tasoa sekä liikevaihdossa että kannattavuudessa. Olemme välittäneet suomalaisille kasvuyhtiöille rahoitusta nyt jo yli 300 miljoonalla eurolla, ja lähestymme sataa toteutettua rahoituskierrosta. Vuonna 2024 toteutimme historiamme suurimmat rahoituskierrokset, teimme yhteistyötä Suomen kasvuyritysekosysteemin eturivin toimijoiden kanssa ja vahvistimme suomalaista omistajuutta kasvuyhtiöissä.
Onnistuimme kierroksilla myös sijoittaja-asiakashankinnassa, ja saimme noin 2 000 uutta kasvuyhtiösijoittajaa asiakkaaksemme. Kasvusijoittajiemme profiili on ammattimaistunut: esimerkiksi Tilt Biotherapeuticsin 12 miljoonan euron rahoituskierroksella 37 % sijoituksista tuli yli 100 000 euron yksittäisistä sijoituksista ja 51 % yli 50 000 euron sijoituksista. Sijoittajien joukossa on mukana mm. founder- & family office -toimijoita sekä jo hyvin ammattimaisesti toimivia yksityissijoittajia.
Sijoittajat ovat jo pitkään odottaneet exit-markkinan avautumista, mistä saimmekin viime vuonna esimakua, kun viisi Springvestin portfolioyhtiötä irtaantui. Nämä ja monet muut hyvät Springvestin uutiset huomattiin myös mediassa, sillä meistä ja liiketoiminnastamme kirjoitettiin yli 200 media-artikkelia. Vuoden 2024 onnistumiset antavat Springvestille erinomaiset lähtökohdat jatkaa laadukasta toimintaa vuonna 2025.
Sijoituspalvelutoiminnan tuotoista koostuva liikevaihtomme oli raportointikaudella 6,9 miljoonaa euroa (+83 %). Järjestimme raportointikauden aikana suomalaisille kasvuyhtiöille yhteensä 64 miljoonaa euroa kasvurahoitusta (36,9 M€, + 73 %). Liikevoittomme oli kasvuinvestoinneista huolimatta 2,0 miljoonaa euroa (0,5 M€, +279 %), liikevoittomarginaalin ollessa 30 % (14 %). Osakekohtainen tulos oli 0,29 euroa (0,06 euroa, +387 %). Omavaraisuusaste 78 % ja likvidit varat 3,5 M€ pysyivät vahvalla tasolla, vaikka pystyimme jakamaan sekä toukokuussa osinkoja että joulukuussa ylimääräisiä osinkoja. Organisaatio sidonnaisasiamiehineen kasvoi 31:stä 39 henkeen. Hallintohenkilöstö kasvoi yhdeksästä yhteentoista henkeen. Myös Springvestin osakkeenomistajien määrä kehittyi positiivisesti vuoden 2023 joulukuun 832 omistajasta vuoden 2024 lopun 1 248 omistajaan (+50 %). Kasvava omistajamäärä tukee sujuvaa kaupankäyntiä Springvestin osakkeella.
Portfolioyhtiöiden tasearvo kasvoi miljoonalla eurolla irtaantumisista huolimatta
Springvest on Suomessa toimiva sijoituspalveluyhtiö, joka yhdistää listaamattomat kasvuyhtiöt ja sijoittajat. Yhtiön tulot muodostuvat rahoituskierrosten raha- ja optiopalkkioista. Springvestin toiminta keskittyy lupaavimpien kasvuyritysten valintaan ja rahoituskierrosten toteutukseen sekä näiden yritysten omistamiseen ja kehittämiseen. Omistuksista on mahdollista saada tuloja myöhemmissä exit-tapahtumissa, mikä on Springvestin keskeisimpiä arvon ajureita.
Springvest sai vuoden 2024 rahoituskierrosten palkkioina optioita noin 8 miljoonan euron edestä. Niistä osa, noin puolet, ehti rekisteröityä vuoden 2024 puolella. Nämä rekisteröidyt osakkeet on huomioitu tasearvossa.
Springvestin portfolioyhtiöiden tasearvo oli vuoden lopussa 23,6 miljoonaa euroa. Tasearvo kasvoi raportointikaudella 1,0 miljoonaa euroa (tasearvo +5 %). Luvuissa on huomioitava exi toituneet yhtiöt, sillä viime vuonna portfolioyhtiöistämme viisi myytiin tai listautui. Raportointikauden päättyessä Springvestillä on näin ollen omistuksia yhteensä 37 kasvuyhtiöstä. Tilikauden aikana tapahtuneiden portfolioyhtiöiden irtaantumistenansiosta portfolion tasearvosta realisoitui nettotuotoiksi yhteensä noin 1,7 miljoonaa euroa. Summa
muodostui Finbiosoft Oy:n, Convion Oy:n, Leadoo Marketing Technologies Oy:n ja 9Solutions Oy:n irtaantumisista sekä siitä, kun Springvest myi noin 16 %:n osuuden omistamistaan Solar Foods Oyj:n osakkeista tämän First North -listautumisen jälkeen.
Suurin osa, noin 1,2 miljoonaa euroa viime vuoden aikana tapahtuneista exit-tuotoista toteutui vasta syyskuun lopun välitilinpäätöksen jälkeen, joten Springvestille jää näistä irtaantumisista vielä jakokelpoisia varoja vuodelle 2025. Springvest haluaa olla hyvä osingonmaksaja, ja tavoitteenamme on jakaa osinkoina vähintään 80 % sekä tilikauden tuloksesta että portfolioyhtiöiden irtautumisten tuotoista. Omistamme portfoliomme 37 (31.12.2024) kasvuyhtiöstä keskimäärin 3–6 %.
Uskomme, että useilla portfolioyhtiöistämme on erinomainen mahdollisuus saavuttaa kansainvälinen läpimurto ja vahva exit. Springvestin portfolioyhtiöiden tasearvosta yli 60 % (n. 15M€) on seuraavissa kasvuyhtiöissä: Desentum Oy, Solar FoodsOyj, TILT Biotherapeutics Oy, Kuva Space Oy, Verge Motorcycles Oy, Sulapac Oy, Medixine Oy ja Paptic Oy. Portfoliomme yhtiöistä 16 toimii terveys- ja bioteknologia-alalla, 10 ympäristöteknologiassa, 5 digitaalisessa liiketoiminnassa ja 6 teollisuuden tai kaksikäyttöteknologian alalla.
Uskomme suomalaisten teknologiayhtiöiden kykyyn kasvaa, kehittyä ja kansainvälistyä alojensa markkinajohtajiksi
Springvest valitsee vuosittain satojen yritysten joukosta noin yhdeksän yhtiötä, joille rakennamme kasvurahoituskierroksen palveluna. Olemme yli kymmenvuotisen historiamme aikana kyenneet valitsemaan rahoituskierroksille yhtiöitä, joissa on merkittävää kasvupotentiaalia ja jotka myös kiinnostavat suomalaisia sijoittajia. Historiamme aikana olemme tuoneet suomalaisille yhtiöille kaiken kaikkiaan yli 300 miljoonaa euroa oman pääoman ehtoista kasvurahaa, ja lähes sadasta rahoituskierroksesta 100 % on onnistunut eli saavuttanut vähintään minimirahoitustavoitteen.
Raportointikaudella Springvestin järjestämillä rahoituskierroksilla oli kahdeksan lupaavaa terveys- ja teknologia-alan kasvuyhtiötä sekä kaksikäyttöteknologiaa kehittävää kasvuyhtiötä. Toteutuneiden rahoituskierrosten koko kasvoi edellisvuoteen verrattuna huomattavasti: se nousi keskimäärin 8,0 miljoonaan euroon, siinä missä vuonna 2023 rahoituskierroksen koko oli keskimäärin 4,6 miljoonaa euroa. Suomessa on yli 40 yritysten alkuvaiheen pääomasijoittajaa mutta ei monta kasvurahoitusalan toimijaa, joka kykenee tuomaan yhdeltä luukulta tämän kokoisia kasvurahoituskierroksia.
Kuusi kahdeksasta järjestämästämme kierroksesta ylimerkittiin keskimäärin kahdessa viikossa, mikä on noin puolet kierroksen enimmäisajasta. Rahoituskierrosten maksimista saavutettiin jopa 94 % (2023: 69 %), eli kierrokset menestyivät erinomaisella onnistumisprosentilla.
Springvestin rahoituskierrokselle valitut kasvuyhtiöt ovat usein mielenkiintoisessa taitekohdassa, jossa vuosien kehitystyö on jo tuottanut tulosta, liiketoiminnalla on aineksia vauhdikkaaseen kasvuun tai exit siintää lähitulevaisuudessa. Voimakasta kasvua ja kansainvälistymistä hakevat teknologiayhtiöt tarvitsevatkin elinkaarensa aikana useita rahoitusinstrumentteja: oman ja vieraan pääoman ehtoisen rahoituksen lisäksi kasvuyhtiöiden kannattaa harkita erilaisia avustuksia ja tukia erityisesti kehitys- ja kansainvälistymishankkeisiin. Kasvuyhtiön kasvattaminen kohti menestystä on usein tiimipeliä – esimerkiksi viime vuonna rahoitimme yli 20 miljoonalla eurolla myös Lifeline Venturesin, Voima Venturesin ja Tesin salkkuihin kuuluvia portfolioyhtiöitä.
Suomen tulevan talouskasvun perustana ovat rohkea yrittäjyys ja osaava omistajuus
Suomen talouskasvu sakkaa, ja olemme jääneet jälkeen kansainvälisessä vertailussa. Säästöt ovat hetkellinen välttämättömyys, mutta ainoa varsinainen ratkaisu Suomen tilanteeseen on talouskasvu. Se rakentuu rohkeasta yrittäjyydestä ja osaavasta omistajuudesta. Siksi onkin selvää, että koko Suomen talous tarvitsee kasvuyhtiöitä ja niihin uskovia sijoittajia.
Pääomasijoittajat ry:n joulukuussa julkaiseman pääomasijoitusalan barometrin mukaan yleinen tunnelma Suomen pääomasijoitusmarkkinoilla on kääntynyt positiiviseen päin: sijoittajilla on aiempaa myönteisempi näkemys varainkeruusta, sijoitusmahdollisuuksista ja irtautumisista.
Myös taloustieteilijä Mika Maliranta mainitsee Helsingin Sanomien haastattelussa 29.9.2024, että Suomen talous näyttää lupaavalta. Hän toteaa seuraavasti: “Laaja tutkimuskirjallisuus kertoo, että radikaaleja uusia innovaatioita syntyy tavallista enemmän nuorissa yrityksissä, joita Suomessa on paljon. Innovaatioiden skaalauksesta seuraa vahva talouskasvu. Suomeen on syntynyt kultainen sukupolvi, joka on perustanut erittäin lupaavia yrityksiä. Yhteinen nimittäjä tämän sukupolven yrityksille on, että ne hyödyntävät uutta teknologiaa innovatiivisesti.”
Tarvitsemme lisää rohkeaa ajattelua, tulevaisuususkoa, yhteiseen hiileen puhaltamista ja tekemisen meininkiä. Meillä pitää olla rohkeutta kasvaa, uusia toimintamalleja, vahvempia yhteisiä visioita ja päättäväisyyttä.
Tarvitsemme tekijöitä, jotka tarttuvat toimeen: yrittäjiä, yksityissijoittajia, perheyhtiöitä, instituutioita, valtion toimijoita, korporaatioita, riskirahoittajia. Meidän pitää tarjota myös tukea niille edelläkävijöille, jotka kykenevät ajamaan meitä kaikkia hyödyttävää myönteistä muutosta ja kasvua. Tätä kaikkea me Springvestillä edistämme yhdessä kasvuyhtiöiden, sijoittajien ja osakkeenomistajiemme kanssa.
Springvestin taloudellinen tiedottaminen 2025
-
Tilinpäätös ja toimintakertomus vuodelta 2024 julkistetaan 13.2.2025.
-
Puolivuosikatsaus tammi-kesäkuulta 2025 julkistetaan 28.8.2025.
Kaikki yhtiön taloudelliset raportit ja tiedotteet julkistetaan suomeksi, ja ne ovat julkistamisen jälkeen saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa https://sijoittajalle.springvest.fi/taloudelliset-raportit
Yhtiökokous
Springvestin varsinainen yhtiökokous on suunniteltu pidettäväksi 13.3.2025. Springvestin hallitus julkistaa yhtiökokouskutsun myöhemmin.
Tilinpäätöstiedote löytyy kokonaisuudessaan liitteenä.
Springvest Oyj
Hallitus
Lisätietoja
Springvest Oyj, toimitusjohtaja Aki Soudunsaari, puhelin 040 822 6322
Sähköposti: aki.soudunsaari@springvest.fi
Hyväksytty neuvonantaja, EY Advisory Oy, puhelin 020 728 0190
Sähköposti: heikki.saukola@fi.ey.com
Springvest lyhyesti
Springvest Oyj on First North -markkinapaikalle listattu sijoituspalveluyhtiö, joka yhdistää rahoituskierroksilla suomalaiset maailmaa muuttavat kasvuyhtiöt ja korkeaa tuottoa tavoittelevat riskinottokykyiset kasvusijoittajat.
Historiansa aikana Springvest on järjestänyt yli 90 onnistunutta rahoituskierrosta ja välittänyt rahoitusta yli 300 miljoonaa euroa. Tulemme jokaisella kierroksella kohdeyhtiön vähemmistöosakkaaksi, ja portfolioomme kuuluu tällä hetkellä osakkeita noin 40 yhtiöstä.
Liitteet
Tilaa yhtiötiedotteemme
Pysy ajan tasalla tilaamalla yhtiötiedotteemme sähköpostiisi.
Kaikki tiedotteet on koottu uutishuoneeseen.
Uutishuone