Digital Workforce Services Oyj

Digital Workforce Services Oyj:n varsinaisen yhtiökokouksen 2025 päätökset

10.4.2025 15:00:01 EEST | Digital Workforce Services Oyj | Yhtiötiedote

Digital Workforce Services Oyj Yhtiötiedote, 10.4.2025 kello 15:00 

Digital Workforce Services Oyj:n varsinaisen yhtiökokouksen 2025 päätökset

Digital Workforce Services Oyj:n varsinainen yhtiökokous 2025 järjestettiin Helsingissä tänään 10.4.2025. Kokous pidettiin Digital Workforce Servicesin toimitiloissa, osoitteessa Mechelininkatu 1a, 00180 Helsinki.  Yhtiön osakkeenomistajat ja näiden asiamiehet saivat osallistua yhtiökokoukseen ja käyttää osakkeenomistajan oikeuksia myös äänestämällä ennakkoon sekä tekemällä vastaehdotuksia ja esittämällä kysymyksiä ennakkoon.

Vuoden 2024 tilinpäätöksen, toimintakertomuksen ja tilintarkastuskertomuksen vahvistaminen
Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen tilikaudelta 2024.

Taseen osoittaman voiton käyttäminen ja osingonjako
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että tilikaudelta 1.1.2024 - 31.12.2024 yhtiön voitonjakokelpoisista varoista maksetaan osinkoa 0,03 euroa osakkeelta ja lisäosinkoa 0,06 euroa osakkeelta.

Osinko maksetaan yhdessä erässä osakkeenomistajille, jotka osingonmaksun täsmäytyspäivänä 14. huhtikuuta 2025 ovat merkittyinä Euroclear Finland Oy:n pitämään Yhtiön osakasluetteloon. Osingon maksupäivä on 23. huhtikuuta 2025.

Vastuuvapaudesta päättäminen hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle tilikaudelta 1.1. - 31.12.2024. 
Yhtiökokous myönsi vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle.

Hallituksen jäsenten palkkiosta päättäminen 
Yhtiökokous päätti, että valittaville hallituksen jäsenille maksetaan varsinaisen yhtiökokouksen 10.4.2025 päättyessä alkavalta ja valintaa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä päättyvältä toimikaudelta seuraavat palkkiot: 

  • Hallituksen puheenjohtajalle 4,167 euroa kuukaudessa, ja 
  • Hallituksen muille jäsenille 1,667 euroa kuukaudessa.

Lisäksi hallituksen jäsenten matkakulut korvataan yhtiön noudattaman matkustussäännön mukaisina. 

Hallituksen jäsenten lukumäärästä päättäminen
Yhtiön hallituksen jäsenten lukumääräksi vahvistettiin kuusi (6).

Yhtiökokous päätti, että hallituksen jäseniksi valittiin uudelleen seuraavat henkilöt:

  • Marika Auramo
  • Heikki Länsisyrjä
  • Juha Mikkola
  • Leena Niemistö
  • Jukka Virkkunen

ja uutena jäsenenä:

  • Miika Huttunen

Hallitus päätti järjestäytymiskokouksessaan, että Heikki Länsisyrjä valitaan hallituksen puheenjohtajaksi.

Tilintarkastajan valitseminen ja palkkiosta päättäminen 


Yhtiökokous päätti, että toimikaudeksi, joka päättyy vuoden 2026 varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä, valitaan uudelleen tilintarkastajaksi tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab, joka on ilmoittanut, että päävastuullisena tilintarkastajana tulisi toimimaan KHT Petri Sammalisto.

Yhtiökokous päätti, että valittavalle tilintarkastajalle maksetaan palkkio yhtiön hyväksymän tilintarkastajan kohtuullisen laskun mukaan.

Hallituksen valtuuttaminen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta 

Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään Yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä seuraavasti:

Hankittavien omien osakkeiden lukumäärä voi olla yhteensä enintään 1 129 576 osaketta. Osakemäärä vastaa noin 10 prosenttia Yhtiön kaikista osakkeista yhtiökokouksen kutsun päivämääränä. 

Omia osakkeita voidaan valtuutuksen nojalla hankkia vain vapaalla omalla pääomalla. 

Hallitus päättää, miten omia osakkeita hankitaan. Hankinnassa voidaan käyttää muun ohessa johdannaisia. Omia osakkeita voidaan hankkia muuten kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa (suunnattu hankkiminen).  Omia osakkeita voidaan hankkia hankintapäivänä Nasdaq Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan hintaan.

Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka, kuitenkin enintään 30.6.2026 saakka. 

Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeannista sekä optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta

Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään osakeannista ja osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen optio-oikeuksien ja muiden osakkeeseen oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta yhdessä tai useammassa erässä siten, että valtuutuksen nojalla voidaan antaa enintään 1 129 576 uutta tai yhtiön hallussa olevaa osaketta. Osakemäärä vastaa noin 10 prosenttia Yhtiön kaikista osakkeista yhtiökokouksen päivämääränä.

Valtuutuksen perusteella hallitus voi päättää osakeannista myös suunnatusti eli osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen.

Hallitus valtuutetaan päättämään kaikista osakeannin taikka optio-oikeuksien tai muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisen ehdoista.

Hallitus voi käyttää valtuutusta yritysjärjestelyjen tai muiden yhtiön liiketoimintaan liittyvien järjestelyjen toteuttamiseen, konsernin henkilöstön kannustin- ja sitouttamisjärjestelmien toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin.

Valtuutus on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen, mutta kuitenkin enintään 30.6.2026 saakka.

Yhtiökokouksen pöytäkirja
Yhtiökokouksen pöytäkirja on nähtävillä Yhtiön internetsivuilla osoitteessa sijoittajille https://digitalworkforce.com/fi/sijoittajat/hallinnointi/yhtiokokous/ viimeistään 24.4.2025.

Digital Workforce Services Oyj
Hallitus

Lisätietoja:

Jussi Vasama, toimitusjohtaja, Digital Workforce Services Oyj, Tel. +358 50 380 9893

Hyväksytty neuvonantaja

Aktia Alexander Corporate Finance Oy, Tel. +358 50 520 4098

Tietoja julkaisijasta Digital Workforce Services Oyj

Tietoja Digital Workforcesta

Digital Workforce Services Oyj on johtava liiketoiminnan automaatioon ja teknologiaratkaisuihin keskittynyt palveluntarjoaja. Digital Workforce Outsmart -alustan ja palveluiden avulla, mukaan lukien tekoälyagentit, asiakasorganisaatiot voivat uudistaa tietotyötä, säästää kustannuksia, kiihdyttää digitalisaatiota, kasvattaa liikevaihtoa sekä parantaa asiakaskokemusta ja kilpailukykyä. Yli 200 suurta kansainvälistä asiakasta käyttää yhtiön palveluita toimintansa kehittämiseen automaation avulla. Digital Workforce on erityisen vahva terveyden- ja sosiaalihuollon asiakas- ja hoitopolkujen automatisoinnissa edistäen pitkäaikaissairauksien seurantaa, parantaen potilasturvallisuutta ja lisäten hoitohenkilöstön tuottavuutta. Yhtiö on perustettu vuonna 2015 ja sen palveluksessa on yhteensä yli 200 liiketoiminnan automaation ammattilaista Yhdysvalloissa, Isossa-Britanniassa, Irlannissa sekä Pohjois- ja Keski-Euroopassa. Digital Workforce on listattu Nasdaq First North Growth Market -markkinapaikalla.

https://digitalworkforce.com

 

Yhtiötiedote muilla kielillä

Tilaa yhtiötiedotteemme

Pysy ajan tasalla tilaamalla yhtiötiedotteemme sähköpostiisi.

Kaikki tiedotteet on koottu uutishuoneeseen.

Uutishuone
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye