GRK Infra Oyj

GRK rakentaa valtatielle 3 uuden eritasoliittymän, arvo noin 12 milj. euroa

17.4.2025 16:05:08 EEST | GRK Infra Oyj | Sijoittajauutiset

GRK Infra Oyj                      Sijoittajauutinen                             17.4.2025  klo 16:05

GRK Suomi Oy ja Väylävirasto ja ovat allekirjoittaneet urakkasopimuksen Vt 3 Moreenin eritasoliittymä -hankkeen rakennusurakasta 17.4.2025. Kyseessä on Väyläviraston ja Hämeenlinnan kaupungin yhteishanke. Sopimuksen arvo on noin 12 miljoonaa euroa. Varsinaiset rakennustyöt alkavat toukokuussa 2025, ja hanke valmistuu loppuvuodesta 2026.

Hankkeessa toteutetaan valtatielle 3 uusi eritasoliittymä, joka kytkee Moreeni–Rastikangas-yritysalueen päätieverkkoon. Uusi eritasoliittymä rakennetaan Viralan (mt 292) ja Hattelmalan (vt 10) eritasoliittymien puoliväliin Hämeenlinnan ja Janakkalan väliselle tieosuudelle. Hankkeessa toteutetaan myös HCT-ajoneuvoille mitoitettu levähdysalue Moreenin alueelle ja puretaan valtatien 3 varrella sijaitsevia levähdysalueita.

Hanke siirtyy sopimuksen allekirjoitushetkellä 17.4.2025 GRK:n tilauskantaan, joka oli vuoden 2024 lopussa 845,6 miljoonaa euroa.

”Infrarakentamisen markkina on vakaa, ja kasvuun vaikuttaa infraan liittyvä suuri korjausvelka sekä julkisrahoitteiset infrainvestoinnit. Vuosien 2025–2032 aikana suunnitelmissa on 1,5 miljardin euron investoinnit Suomen tieverkkoon, josta tämä projekti on hyvä osoitus”, GRK:n toimitusjohtaja Juha Toimela sanoo.

GRK:n taito- ja väylärakentamisen liiketoimintaan kuuluu katujen, teiden, väylien ja siltojen rakentaminen, korjaaminen ja parantaminen. GRK:lla on Suomessa parhaillaan käynnissä useita tiehankkeita, joista merkittävin on noin 32 miljoonan euron arvoinen valtatie 9:n parannusurakka Siilinjärvellä, Lotteisen ja Jännevirran välillä. Tämä urakka on valmis syksyllä 2026. 

Eritasoliittymä mahdollistaa yritysalueen kehittämisen

Rakennustyöt käynnistyvät toukokuussa uusien tie- ja katulinjojen maanleikkaus- ja pengerrystöillä.  Töitä tehdään aluksi liikennealueiden ulkopuolella, eikä niillä ole vaikutusta liikenteeseen. Hanke edellyttää kuitenkin työnaikaisia liikennejärjestelyjä valtatiellä 3 ja maantiellä 130 jo tänä kesänä, kun siltatyöt alkavat.

”Urakka sijoittuu liikenteellisesti haastavaan sijaintiin. Työt toteutetaan siten, että varmistamme työntekijöiden turvallisen työskentelyn sekä mahdollisimman sujuvan liikenteen ja vähäiset häiriöt tien käyttäjille hankkeen aikana”, sanoo GRK Suomi Oy:n liiketoimintajohtaja Jaakko Mäkelä.

 

Yhteyshenkilöt

Jaakko Mäkelä

Liiketoimintajohtaja, taito- ja väylärakentaminen

jaakko.makela@grk.fi

Tietoja julkaisijasta GRK Infra Oyj

GRK suunnittelee, korjaa ja rakentaa teitä, väyliä, raiteita ja siltoja, jotta arki sujuu, ihmiset kohtaavat ja syntyy kestävämpi tulevaisuus. GRK:n osaamista on myös ympäristöteknologia. Toimimme Suomessa, Ruotsissa ja Virossa noin 1 100 ammattilaisen voimin. GRK:n ydinosaamiseen kuuluvat monipuolisten infrarakennushankkeiden toteutus, suurten ja pienten hankkeiden projektinjohto sekä laaja-alainen rataosaaminen. GRK tarjoaa palvelut suunnittelusta rakentamiseen ja kunnossapitoon.

Asiakkaitamme ovat valtionhallinto, kunnat ja kaupungit sekä yksityinen sektori. GRK toimii useissa projekteissa yhteistyössä infra-alan muiden yritysten kanssa.
GRK-konserniin kuuluvat emoyhtiö GRK Infra Oyj:n lisäksi maayhtiöt jokaisessa toimintamaassa: Suomessa GRK Suomi Oy, Virossa GRK Eesti AS ja Ruotsissa GRK Sverige AB. Emoyhtiö GRK Infra Oyj vastaa konsernin hallinnosta ja rahoituksesta. Tytäryhtiöt GRK Suomi Oy, GRK Eesti AS ja GRK Sverige AB harjoittavat konsernin operatiivista toimintaa.

Pörssitiedote muilla kielillä

Liitteet

Tilaa pörssitiedotteemme

Pysy ajan tasalla tilaamalla pörssitiedotteemme sähköpostiisi.

Kaikki tiedotteet on koottu uutishuoneeseen.

Uutishuone
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye