Välimiesmenettelyn huippunimet Suomessa: Helsinki International Arbitration Day 28.5.2015
Päivän teemana on ”Arbitration Efficiency in the 21st Century: Possibilities and Pitfalls”. Moderaattorit ja puhujat keskustelevat välimiesmenettelyn tehokkuudesta eri näkökulmista kiinnittäen huomiota muun muassa siihen, kenen vastuulla välimiesmenettelyn tehokkuuden varmistaminen on ja miten pitkälle välimiehen tulisi mennä asian tehokkaan käsittelyn varmistamisessa.
Tervetuloa kuulemaan alan johtavien asiantuntijoiden näkemyksiä välimiesmenettelyn tehokkuudesta, yhdestä keskeisestä tekijästä välimiesmenettelyn kasvavan suosion taustalla. Paikalla puhujina on välimiesmenettelyn johtavia kotimaisia ja kansainvälisiä asiantuntijoita, kuten Veijo Heiskanen,Marc Blessing, Franz Schwarz ja Anke C Sessler. Paneeleita moderoivat suomalaiset välimiesmenettelyn asiantuntijat Anders Forss, Gisela Knuts ja Tuuli Timonen.
Tilaisuuden kieli on englanti. Osallistuminen on median edustajille maksutonta.
Pyydämme ilmoittautumaan ke 27.5. mennessä: viestinta@chamber.fi tai viestintäpäällikkö Sanna Kranjc, p. 050 535 1988.
Lisätietoja tilaisuudesta: http://events.tikendo.fi/hiad2015/
Helsinki International Arbitration Day 2015
Aika: To 28.5.2015 klo 12.30–17.00 (Lounas klo 11.30 ja cocktail-tilaisuus klo 17–20)
Paikka: Savoy-teatteri, Kasarmikatu 46–48, Helsinki
Ohjelma:
11:30 – 12:30 Registration and Buffet Lunch
12:30 – 12:40 Welcome Address
Heidi Merikalla-Teir, Secretary General, The Arbitration Institute of the Finland Chamber of Commerce (FAI)
12:40 – 13:00 Keynote Speech
Charles C Adams Jr
13:00 – 14:00 First Panel
“Efficiency in International Arbitration: Whose duty is it?”
Moderator:
Tuuli Timonen, Associate, White & Case, Finland
Speakers:
Jennifer Kirby, Principal, Kirby, France
Franz Schwarz, Global Co-Chair International Arbitration Practice, WilmerHale, UK & Germany
Gail Negbaur, Legal Counsel Asia, Air Liquide, France
14:00 – 14:30 Networking Break
14:30 – 15:30 Second Panel
“Ensuring efficient proceedings: How far should the arbitrator go?”
Moderator:
Anders Forss, Partner, Castrén & Snellman, Finland
Speakers:
Marc Blessing, Of Counsel, Bär & Karrer, Switzerland
Tatyana Slipachuk, Partner, Sayenko Kharenko, Ukraine
José Rosell, Partner, Hughes Hubbard & Reed, France
15:30 – 16:00 Networking Break
16:00 – 17:00 Third Panel
“Can efficiency become a threat to the fundaments of arbitration?”
Moderator:
Gisela Knuts, Partner, Roschier, Finland
Speakers:
Penny Madden, Partner, Gibson Dunn, UK
Anke C Sessler, Partner, Skadden, Germany
Jakob Ragnwaldh, Partner, Mannheimer Swartling, Sweden
17:00 Closing Remarks
Heidi Merikalla-Teir, Secretary General, The Arbitration Institute of the Finland Chamber of Commerce (FAI)
17:00 – 20:00 Cocktail Buffet
A unique opportunity to meet your peers over drinks and food in a relaxed and international atmosphere
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Pääekonomisti: Kylmä suihku työmarkkinoille25.3.2025 08:49:42 EET | Tiedote
Helmikuun työllisyysluvut olivat pääosin murheellista luettavaa. Tilastokeskuksen mukaan työllisiä oli 64 000 henkeä vähemmän kuin vuotta aiemmin vastaavaan aikaan. Samalla työttömyys nousi ja työvoiman määrä supistui.
Kauppakamarit: Osaavan työvoiman turvaaminen ja kuntien elinvoimaisuus edellyttää kansainvälistymistä21.3.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Suomen väestökehitys ja työvoimapula asettavat kunnille uuden haasteen. Kauppakamarien mukaan kuntien elinvoima ja yritysten kilpailukyky edellyttävät sujuvia palveluita kansainvälisille osaajille, toimivia kotoutumisratkaisuja ja avointa ilmapiiriä.
Keskuskauppakamarin naisjohtajakatsaus: Suomi putosi ensimmäistä kertaa kv-vertailun kärkikymmeniköstä naisten osuudessa hallitusten jäsenistä19.3.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Suomen sijoitus naisten osuudessa hallitusten jäsenistä on kansainvälisessä vertailussa pudonnut hiljalleen ja tänä vuonna Suomi putosi ensimmäistä kertaa kärkikymmenikön ulkopuolelle, selviää Keskuskauppakamarin tuoreesta naisjohtajakatsauksesta. Johtoryhmävertailussa Suomen sijoitus on vielä kärkikymmenikössä, mutta silläkin puolella kärkisijoista kamppailemaan on tullut uusia maita, kertoo Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Ville Kajala.
Kauppakamarikysely: Vientiyritysten näkymät kohentuneet, puolustusteollisuus jouduttaa kasvua18.3.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Vaikka maailmassa on paljon turbulenssia ja epävarmuutta, suomalaisten vientiyritysten kokonaisnäkymät kuluvalle vuodelle ovat hieman parantuneet loppuvuoden lukemista. Vuoden takaiseen verrattuna näkymät ovat selvästi paremmat. Erityisesti puolustusteollisuuden nähdään jouduttavan kasvua.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Vauhdikkaan inflaation jakso jäänyt pysyvästi historiaan – Trumpin tullipolitiikan vaikutus jäänee pieneksi14.3.2025 09:21:21 EET | Tiedote
Tilastokeskuksen julkaisemat tuoreet inflaatiolukemat helmikuulta antavat vahvaa osviittaa siitä, että vauhdikkaan inflaation jakso on jäänyt pysyvästi historiaan. Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist rauhoittelee myös Trumpin tullipolitiikasta säikähtäneitä: vaikutus kotimaiseen inflaatioon jäänee pieneksi, ja kauppasodalla voi olla jopa inflaatiota hidastava vaikutus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme