
HögforsGST ostaa lämmön talteenottoratkaisuihin erikoistuneen RS Partners Oy:n
RS Partners Oy on edelläkävijä vanhojen poisto-ilmanvaihdolla varustettujen kerrostalojen lämmön talteenottoratkaisuissa. Yritys on toiminut alalla jo vuodesta 2010 alkaen. VTT:n juuri julkistaman tutkimuksen mukaan lämpöpumpulla varustetulla LTO-järjestelmällä voidaan vähentää lämmityskustannuksia jopa 40% verrattuna pelkkään poisto-ilmanvaihtoon.
”Näemme, että vanhojen kerrostalojen lämmön talteenotto on voimakkaasti kasvava alue. Samalla näemme tarvetta laajempiin kokonaisratkaisuihin, sillä nykyään markkinoilla olevissa ratkaisuissa on monia laitetoimittajia ja eri osa-alueiden välillä yhteensopivuusongelmia. Pyrimme tarjoamaan tähän ratkaisuja joilla taloyhtiöt pääsevät kustannustehokkaasti ja ennen kaikkea luotettavasti nauttimaan LTO-ratkaisun eduista.” Sanoo HögforsGST Oy:n toimitusjohtaja Antti Hartman.
RS Partners Oy:n uudet RS-sarjan lämmön talteenottolaitteet on suunniteltu vanhoihin kerrostaloihin jälkiasennettavaksi. Niiden lämmönsiirtokyky ja käytettävyys ovat huippuluokkaa ja laitteistot valmistetaan Suomessa.
”Tämä yrityskauppa mahdollistaa viimeinkin tehokkaiden kokonaisratkaisujen tarjoamisen asiakkaillemme. Olemme ottaneet osaa noin sadan kerrostalon LTO-projektiin ja olemme jo pitkään etsineet syvempää integraatioita järjestelmän eri osien kanssa. Vuosien varrella vastaan tulleet kohteet ovat olleet enemmän tai vähemmän palasista koostuvia ilman selkeää kokonaisuuden hallintaa. Nyt näemme tässä huikean mahdollisuuden kun yhdistämme RS Partnerssin ja HögforsGST:n tuotevalikoiman. Näin voimme tarjota aina toimivan kokonaisuuden, emme ainoastaan toimivia kokonaisjärjestelmän osia.” sanoo RS Partners Oy:n toimitusjohtaja Juha Virkki.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti Hartman toimitusjohtaja HögforsGST Oy, puh. 0400-738325, www.hogforsgst.fi
Juha Virkki toimitusjohtaja RS Partners Oy, puh. 050-5505266 www.rspartners.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Koskentie 65
79100 Leppävirta
0400 738 030, info.fi@hogforsgst.comhttps://hogforsgst.com/fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HögforsGST Oy
HögforsGST:n kansainvälinen kasvu jatkuu — ostaa SWEP:n kaukolämmönjakokeskusliiketoiminnan Ruotsissa ja Norjassa3.10.2023 10:15:00 EEST | Tiedote
Suomalainen lämmitysteknologiayritys HögforsGST jatkaa vahvaa kasvuaan ostamalla ruotsalaisen SWEP International AB:n kaukolämmönjakokeskusliiketoiminnan. Kaupan kohteena on SWEP:n Systems-liiketoimintayksikkö Göteborgissa, jonka asiakkaat koostuvat pääasiassa ruotsalaisista ja norjalaisista energiayhtiöistä.
Petteri Tarkio on nimitetty lämmitysteknologiayhtiö HögforsGST:n myyntijohtajaksi27.7.2023 09:18:54 EEST | Tiedote
Lämmitysteknologiayhtiö HögforsGST on nimittänyt myyntijohtajakseen Petteri Tarkion. Tarkio ottaa vetovastuun HögforsGST:n kotimaan myynnin johtamisesta ja kehittämisestä.
Loviisan asuntomessukohde lämpiää haalealla kaukolämpövedellä4.7.2023 11:21:13 EEST | Tiedote
Loviisan Lippulaivaan on toteutettu ainutlaatuinen lämmitysjärjestelmä. Kohteen lämmitys katetaan lähes kokonaisuudessaan kaukolämmön paluuveden lämmöllä. Toteutus on Suomen ensimmäinen, jossa tämä on toteutettu suomalaisilla tehdasvalmiilla laitteilla. Kohde on toteutettu yhteistyössä Loviisan Lämmön kanssa.
Lämpöpumppualan osaajapula hidastaa energiaremonttien toteuttamista10.2.2023 11:19:04 EET | Tiedote
Lämpöpumput ovat nousemassa tärkeään rooliin lämmityksen energiatehokkuuden parantamisessa. Pula lämpöpumppualan osaajista kuitenkin uhkaa pysäyttää vihreän siirtymän kohti energiatehokkaampaa lämmitystä ja siitä saatavia kustannussäästöjä. Osaajamäärän kasvattaminen ja lämpöpumppuratkaisujen kehittäminen asentajaystävällisemmiksi olisivat ratkaisuja ongelmaan.
Sakari Toikkanen lämmitysteknologiayhtiö HögforsGST:n hallituksen puheenjohtajaksi16.1.2023 09:10:00 EET | Tiedote
Voimakasta kansainvälistä kasvua tavoittelevan lämmitysteknologiayhtiö HögforsGST:n hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi on nimetty Sakari Toikkanen.