Restamax Oyj

Mediakutsu, muistutus: Stefan Richterin ravintoloille oma viini – lanseeraustilaisuus pe 11.3. Helsingin Stefan’s Steakhousessa

Jaa
Huippukokki Stefan Richterin luotsaamat Stefan Steakhouse -ravintolat saavat oman nimikkoviinin. Crave Vineyards Zinfandel on Stefan's Steakhouseille räätälöity punaviini, joka on saatavilla kaikista Stefan’seista maaliskuussa. Viini on laatuviinien maahantuontiin ja markkinointiin erikoistuneen Winestaten maahantuoma.
Arvoisat median edustajat,
 
tervetuloa tutustumaan viinimaailman uuteen, uniikkiin helmeen. Vielä ehtii ilmoittautua tilaisuuteen huomisen tiistain 8.3. aikana!
 
Aika: perjantai 11.3.2016 klo 14.00–15.00
Paikka: Stefan’s Steakhouse, Korkeavuorenkatu 34, Helsinki
 
Ohjelma:
Tilaisuudessa viinitulokkaan ja sen tarinan esittelevät ravintoloitsija Stefan Richter, Master of Wine Tuomas Meriluoto, Restamax Oyj:n linjajohtaja Saija Mattila sekä Winestaten edustajat.
 
Tasting- ja cocktailtarjoilu.

Ilmoittautuminen ti 8.3.2016 mennessä osoitteeseen:
tiedottaja@ravintola.fi
 
Lisätiedot:
Saija Mattila, linjajohtaja, Restamax Oyj
Puh. 050 411 1172, saija.mattila@ravintola.fi
 
Amerikan Top Chef -ohjelmasta tutun keittiömestari Stefan Richterin Stefan's Steakhouse -ravintolat on tarkoitettu hyvän ruuan ystäville ja nautiskelijoille, jotka eivät halua tehdä hyvistä asioista liian monimutkaisia. Rennosta tunnelmastaan, laatupihveistään ja -viineistään tunnetut ravintolat sijaitsevat Tampereella, Turussa, Helsingissä, Jyväskylässä ja Rukalla. Stefan’s Steakhouse -ravintolat kuuluvat Restamax-konserniin.

Avainsanat

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Restamax Oyj
Postiosoite: Hatanpään valtatie 1 B (Käyntiosoite: Verkatehtaankatu 2)
33100 TAMPERE

Restamax Oyj on vuonna 1996 perustettu suomalainen ravintola-alan palveluihin ja henkilöstövuokraukseen erikoistunut konserni. Vuonna 2013 ensimmäisenä suomalaisena ravintolatoimijana NASDAQ OMX Helsinkiin listautunut pörssiyhtiö on kasvanut voimakkaasti koko historiansa ajan. Konsernin yhtiöihin kuuluu yli 100 seurustelu- ja ruokaravintolaa, yökerhoa sekä viihdekeskusta eri puolilla Suomea. Yhtiön tunnettuja ravintolakonsepteja ovat mm. Stefan's Steakhouse, Viihdemaailma Ilona ja Classic American Diner. Restamax Oyj:n vuoden 2015 liikevaihto oli 113,6 miljoonaa euroa ja käyttökate 16,5 miljoonaa euroa. Yhtiön palveluksessa työskentelee sesongista riippuen noin 1000 henkilöä. Restamaxin tytäryhtiö Smile Henkilöstöpalvelut Oy:n henkilöstöpankissa on yli 3000 työntekijää. Restamax-yrityssivut: www.restamax.fi, Restamax-kuluttajasivut: www.ravintola.fi, Smile Henkilöstöpalvelut: www.smilepalvelut.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Restamax Oyj

Restamaxista NoHo Partners – Uusia avauksia Pohjois-Eurooppaan ja tavoitteena yli 600 miljoonan euron liikevaihto27.11.2018 08:00:00 EET | Tiedote

Restamax Oyj muuttaa nimensä NoHo Partners Oyj:ksi. NoHo Partners syntyy sanoista Nordic Hospitality Partners, jotka viestivät yhtiön vahvuuksista ja identiteetistä entistä paremmin. Yhtiö on samalla päivittänyt strategiansa ja keskipitkän aikavälin tavoitteensa ja tavoittelee yli 600 miljoonan euron liikevaihtoa vuoden 2021 loppuun mennessä.

Raumalla ravintola Sinisoihtu lopettaa toimintansa osana Restamaxin kannattavuusohjelmaa9.11.2018 14:00:00 EET | Tiedote

Restamax Oyj:llä on parhaillaan käynnissä lyhyen aikavälin kannattavuusohjelma, joka keskittyy yhtiön yksikköportfolion saneeraukseen. Ravintolat, joiden kannattavuus ei täytä yhtiön tavoitetasoa ja joilla ei nähdä riittävän hyviä olosuhteita vuokrasopimuksen ja konseptin näkökulmasta, on myyty tai lopetettu. Yksi saneeratuista ravintoloista on raumalainen Sinisoihtu, jonka liiketoiminnan Restamaxin tytäryhtiö Bistromax Oy osti keväällä 2017. Sinisoihtu lopettaa toimintansa 22.12.2018. Vuokranantajan kanssa tehdyn sopimuksen mukaan Sinisoihdun liiketilat poistetaan kokonaan ravintolakäytöstä ja tilalle etsitään muuta liiketoimintaa. Restamax aloitti ravintolaportfolion saneerauksen vuoden kolmannella kvartaalilla ja se saatetaan loppuun vuoden 2018 loppuun mennessä. Jakelu: STT Info Keskeiset tiedotusvälineet www.restamax.fi

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye