Tradenomit

Rahoitusalan työnantajien on muutettava asennettaan nopeasti

Jaa
Lehdistötiedote 9.11.2011. Rahoitusalan työehtosopimusneuvotteluiden katkeaminen tuloksettomina 7.11. oli finanssialalla työskenteleville tradenomeille suuri pettymys. Alan tradenomien mielestä neuvottelutuloksen syntymiseen oli kaikki edellytykset, mutta yksin palkansaajapuolen tahto tuloksen saavuttamiseksi ei riitä.

- Tuntuu, että työnantaja ajaa tahallaan rahoitusalaa konfliktiin. Jos työnantaja haluaisi aidosti neuvotella, olisi sopimukseen jo päästy, toteaa toimialapäällikkö Ville-Veikko Rantamaula Tradenomiliitto TRAL ry:stä.

Julkisessa keskustelussa myös työnantaja on toivonut alalle sopimuksen syntymistä sekä työrauhaa, mutta finanssialan tradenomien näkemyksen mukaan työnantajan puheet ja teot eivät neuvottelutoiminnan osalta kohtaa ollenkaan.

- Edes pienistäkään yksityiskohdista ei päästä yhteisymmärrykseen, vaikka niillä ei olisi edes mittavia kustannusvaikutuksia, jatkaa Rantamaula. - Hyvänä esimerkkinä mainittakoon parisuhteen rekisteröimispäivän saaminen vapaapäiväksi, josta työnantaja ei edes suostu neuvottelemaan.

Rahoitusalan sopimuksessa esimerkiksi vihkipäivä sekä asunnon muuttopäivä on alan työntekijälle neuvoteltu vapaapäiväksi, mutta parisuhteen rekisteröimispäivästä ei haluta edes keskustella. Finanssialan tradenomien mielestä tämä eriarvoistaa alan palkansaajia ja lähentelee jo syrjintää.

Alan tradenomien keski-ikä on 32 vuotta ja alalle rekrytoitavista nuorista osaajista valtaosa on nimenomaan tradenomeja. Mikäli ala haluaa edelleenkin houkutella nuoria osaajia, olisi imagostakin syytä pitää huolta.

- Ei edesauta alan imagoa eikä rekrytointitarpeita, jos työnantajan neuvottelukäytäntö on palannut takaisin 1930 -luvulle, tammikuun kihlausta edeltäneeseen aikaan, summaa Rantamaula.

Sopimusneuvotteluissa oli esillä myös paljon työelämän laadullisia kysymyksiä, joiden ratkaiseminen palvelisi kaikkia osapuolia ja toisi lisää tehokkuuttatyöntekoon. Esimerkiksi matka-aikaan ja ylitöihin liittyvät epäkohdat tulisi korjata nopeasti.

Finanssialan tradenomeilla halu saavuttaa neuvottelutulos nopeasti, joka toisi alalle vakautta. Raamisopimuksen mukaiset palkankorotukset ja muut reunaehdot sopivat meille, mutta vaikuttaa siltä, ettei työnantaja ei ole halukas sitoutumaan ratkaisun sisältöön. Alan tradenomit toivovat, että tämän neuvottelutoiminnan osalta työantajat muuttaisivat asennettaan pikaisesti vastaamaan 2010 -luvun arvomaailmaa. Finanssialalla työskentelee noin 10 % tradenomikunnasta.

Lisätiedot:

Tradenomiliitto TRAL ry
Ville-Veikko Rantamaula, toimialapäällikkö
p. 040 - 8326682



Tradenomiliitto TRAL ry on akavalainen tradenomi-, BBA- ja tradenomi (ylempi AMK) -tutkinnon suorittaneiden ammattijärjestö. TRAL edustaa ja palvelee jäseniään työelämään ja työsuhteisiin liittyvissä kysymyksissä. TRAL toimii tradenomikoulutuksen ja tradenomien urakehityksen edistäjänä. Jäseniä liitossa on jo yli 26 000. TRAL on perustettu vuonna 1996 ja on Akavan viidenneksi suurin liitto. www.tral.fi

Tietoja julkaisijasta

Tradenomit
Tradenomit
Ratavartijankatu 2 (A-porras, 6.krs)
00520 HELSINKI

020 155 8800 (vaihde)http://www.tradenomi.fi

Olemme tulevaisuuteen katsova, maailman parhaan työelämän ja osaamisen puolesta vaikuttava yhteisö, jonka voima tulee tradenomien monipuolisesta osaamisesta. Olemme sitä, mitä jäsenemme erilaisissa uratilanteissa tarvitsevat: opintojen ja työelämän virkistäjä, mentori, manageri ja tarvittaessa puolustajakin.

Toimimme ja viestimme käytännönläheisesti, kunnianhimoisesti ja pilke silmäkulmassa. Niin kuin tradenomit yleensäkin. Muiden korkeakoulutettujen tavoin olemme järjestäytyneet Akavaan ja meitä on yli 33 000 yhteisössämme. tradenomi.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tradenomit

Kunnat eivät kehity ilman osaavaa henkilöstöä18.2.2025 13:36:53 EET | Tiedote

Kunnat ja hyvinvointialueet tarvitsevat osaavaa henkilöstöä tuottaakseen laadukkaita palveluja kuntalaisille. Ne ovat myös kasvavia tradenomien ja muiden amk-tutkinnon suorittaneiden työllistäjiä. Valitettavan usein rekrytointitilanteissa vanhentuneet kelpoisuusvaatimukset rajoittavat osaavan väen hakeutumista avoinna oleviin tehtäviin. Kunnat ja hyvinvointialueet voivat varsin itsenäisesti päättää virkojen ja työsuhteiden kelpoisuusehdoista, poislukien lailla säädettävät tehtävät, kuten lääkärit ja opettajat.

YAMK-tutkinto koetaan laadukkaaksi, mutta tunnettuus vaatii yhä työtä8.11.2024 09:01:48 EET | Tiedote

Suurin osa Tradenomi YAMK-tutkinnon suorittaneista tai sitä opiskelevista uskoo tutkinnon edistävän oman osaamisen lisäksi myös työuralla etenemistä. Tutkinnon laatu koetaan hyväksi, mutta sen tunnettuus kaipaa edelleen parantamista. Tutkintonimikkeen vaihtamiseen muotoon Maisteri (AMK) suhtautuu myönteisesti valtaosa Tradenomien jäsenistöstä ja ennemmistö muusta väestöstä. Tiedot selviävät Tradenomien teettämästä kyselystä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye