DNA:lta ensimmäisenä Euroopassa Suomeen 4G WLAN Mokkula
DNA Mokkula 4G WLAN jakaa Dual Carrier- ja LTE-verkon 4G-nopeudet yhtäaikaisesti jopa kymmenen laitteen kesken. Mokkula on kanadalaisen Sierra Wirelessin uutuus, jonka DNA tuo ensimmäisenä Suomeen ja koko Eurooppaan.
4G-tuen lisäksi uudessa Mokkulassa on täysin suomenkielinen käyttöliittymä, GPS, kuuden tunnin akkukesto sekä erinomainen, suuri LCD-näyttö, joka kertoo mm. WLAN-verkon nimen ja salasanan.
– Paras asiakaskokemus asettaa verkolle ja laitteille korkeita laatuvaatimuksia. Lisäsimme tämän Mokkulan tarjontaamme, koska se yhdistää langattoman laajakaistan liikkuvuuden ja kiinteän laajakaistan tasaisuuden ja nopeuden. Se tuo internetin yhdellä kertaa vaikkapa tietokoneeseen, älypuhelimeen, televisioon ja nettiradioon, kertoo DNA:n osastopäällikkö Ville Partanen
.
Tulossa reitittimeksi taipuva telakka
Uuteen Mokkulaan saadaan arviolta huhtikuun alkupuolella tarjolle Sierra Wirelessin suunnittelema telakka, joka muuntaa Mokkulan aina parhaan yhteyden hakevaksi reitittimeksi. Telakan avulla Mokkulaan voi kytkeä myös perinteiset ethernet-kaapelia käyttävät laitteet kuten pöytäkoneet. Lisäksi sillä saa nostettua WLAN-verkon nopeuden olosuhteiden salliessa jopa 70 megan tasolle.
Telakan mukana toimitetaan ulkoiset antennit, joiden ansiosta 4G-nopeudet yltävät entistä laajemmalle.
– Telakka myös laajentaa WLAN-verkon kuuluvuusaluetta. Sen avulla kotiin saadaan huippunopea kiinteä verkko ja laajalla alueella kuuluva WLAN-verkko, jonka käyttämistä voidaan jatkaa vielä liikkeelle lähdettyä, kun Mokkula vain otetaan mukaan. Pelkän Mokkulan avulla voidaan siis jatkaa saman WLAN-verkon käyttämistä, ilman mitään työnteon keskeyttävää asetusten vaihtoa, Partanen toteaa.
Uusi Mokkula sopii käytettäväksi myös 4G-alueiden ulkopuolella, sillä jos 4G-nopeudet eivät ole saatavilla, se käyttää automaattisesti 3G-verkkoa. DNA:lla on Sierran AC762:een yksinoikeus Suomessa.
Lisätietoja tuotteesta: www.dna.fi/mokkula
Lisätietoja: osastopäällikkö Ville Partanen, DNA Oy, puh. 044 044 4056, ville.partanen@dna.fi
DNA:n viestintä: viestintäpäällikkö Helena Sukuvaara, DNA Oy, puh. 044 044 4201, helena.sukuvaara@dna.fi
DNA Oy on suomalainen tietoliikennekonserni, joka tarjoaa yksityishenkilöille ja yrityksille laadukkaita, viimeisintä teknologiaa hyödyntäviä puhe-, data- ja tv-palveluita. DNA:n liikevaihto vuonna 2011 oli 728 miljoonaa euroa ja liikevoitto 51 miljoonaa euroa. DNA:lla on yli 3 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon asiakkuutta. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi .
Tietoja julkaisijasta
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työnantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2024 liikevaihtomme oli 1 100 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 600 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi, Facebookissa @DNA.fi, Instagramissa ja Threadsissa @dna_fi sekä LinkedInissä @DNA-Oyj.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
Färre barn än tidigare har en egen telefon24.4.2025 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Färre barn än tidigare i åldern 5–7 år har en egen telefon för personligt bruk. Särskilt bland de yngsta barnen har andelen som äger en egen smarttelefon minskat, konstaterar DNA:s årliga Skolbarnundersökning.
Aiempaa harvemmalla pienellä lapsella on ikioma puhelin24.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Aiempaa harvemmalla 5–7-vuotiaalla lapsella on oma puhelin henkilökohtaisessa käytössään. Pienimpien lasten keskuudessa varsinkin oman älypuhelimen omistaminen on vähentynyt, selviää DNA:n vuosittain teettämästä Koululaistutkimuksesta.
Fewer young children have a phone of their own than before24.4.2025 09:00:00 EEST | Press release
The percentage of children aged between 5 and 7 years who have a phone for their personal use has decreased. DNA’s annual School Survey reveals that having a personal smartphone in particular is not as common among the youngest age group as before.
DNA:n talous- ja vastuullisuuskatselmus paketoi vuoden 202414.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
DNA Oyj:n vuoden 2024 talous- ja vastuullisuuskatselmus tuo esille yhtiön tärkeimmät saavutukset taloudellisten tulosten ja vastuullisuustyön osalta.
DNA Experience Lounge on alusta tulevaisuuden teknologisten ratkaisujen koeajoon – vain kokeilemalla oivaltaa mahdollisuudet8.4.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
DNA on avannut uuden DNA Experience Loungen pääkonttorinsa yhteyteen Ilmalanlinnaan. Tämä innovatiivinen ja immersiivinen tila on digitaalinen alusta, joka tarjoaa DNA:n yritysasiakkaille ja sidosryhmille mahdollisuuden tutustua tulevaisuuden teknologian mahdollisuuksiin ja uhkiin sekä yhtiön tarjoamiin tuotteisiin ja palveluihin interaktiivisessa ympäristössä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme