
Suomenkielinen kuvataideopetus palaa Tampereelle Oriveden Opiston myötä
Oriveden Opiston myötä Ahlman muodostaa laaja-alaisen kulttuurioppilaitoksen, jossa agri-, ruoka-, piha- ja puutarhakulttuuria sekä floristiikkaa täydentävät musiikki, kuvataiteet, luova kirjoittaminen, e-urheilu ja pelinkehitys.
Toiminnan kasvaessa Ahlmanin toimitusjohtaja Timo Jaakkola puhuukin kampuksesta tulevaisuuden osaamispuistona.
–Siirrymme pelikentälle, jossa yhteistyömahdollisuudet myös ulospäin kasvavat. Seuraan mielenkiinnolla, millaisia synergiaetuja, innovaatioita ja ideoita tämä tulevaisuudessa mahdollistaa. Pelipuolen eli eSport-linjan osalta statuksemme tulee vahvistumaan, ja teemme tulevaisuudessa yhteistyötä esimerkiksi urheiluseurojen kanssa, Jaakkola kertoo.
Tasokasta kuvataideopetusta ja tulevaisuuden menestystekijöitä
Valokuvataitelija ja taiteen tohtori Juha Suonpään mukaan taiteen ja taideopetuksen tärkeimpiä tehtäviä on kriittinen havainnointi ja ajattelu sekä keskustelun avaukset vaikeidenkin aiheiden suuntaan.
Taiteen tekeminen vaatii aikaa ja kypsymistä eikä siihen ole oikotietä. TAMKin korkea-asteen taideopetuksen muututtua kansainväliseksi on Tampereelle syntynyt lisätilausta suomenkieliselle taideopetukselle.
– Jos korkeatasoinen taidekoulutus tähtää kunnianhimoisesti kansainvälisessä vertailussa kestäviin uusiin teoksiin, edeltää tätä hiljalleen kehittyvä taito nähdä ja tehdä asioita toisin. Mitä aikaisemmin kypsyminen aloitetaan, sen parempi. Ahlman on tärkeä toimija tuodessaan Tampereelle suomenkielistä kuvataidekoulusta, jonka päälle on hyvä rakentaa jatkopintoja ja kansainvälistä osaamista luovilla aloilla, Suonpää luonnehtii.
Suonpään mukaan toisinajattelu on kaiken luovan toiminnan perusta ja taiteilijan tapa työskennellä. Sama pätee Suomen tulevaisuuteen.
– Olemme pieni kansa, jolla on omaperäinen kulttuuri ja tapa ajatella. Menestyksekkään yritystoiminnan ja elinkeinoelämän perusta on pystyä tekemään asiat toisin kuin muut ja haastaa ympäristöä uusilla, kriittisillä kysymyksillä, Suonpää määrittelee.
Toiminta jatkuu, työpaikat ja opetus säilyvät
Ahlmanin kampuksella on positiivinen ja odottava tunnelma. Haku kansanopistolinjoille on käynnissä, samoin uusien opetustilojen saneerauksen loppuunsaattaminen.
– Esimerkiksi taideopetuksen tilat ovat sitä luokkaa, ettei tälle kouluasteelle helposti löydy parempaa mistään, Jaakkola lupaa.
Kun päätös Oriveden Opiston siirtymisestä Tampereelle tehtiin, päätettiin samalla työpaikkojen säilymisestä, opiston tulevaisuuden turvaamisesta sekä opetuksen ja toiminnan kehittämisestä.
– Oriveden Opiston maineikas toiminta jatkuu nyt täällä Tampereella entistä ehompana samojen kouluttajien toimesta, kertoo Jaakkola.
Iso muutos aikaisempaan on Ahlmanin toiminnan muuttuminen ympärivuotiseksi Oriveden Opiston kesäkurssien myötä. Tämä tarkoittaa esimerkiksi Ravintola Annan, tilapuodin ja kahvilan kesäaukioloa.
– Saamme kampukselle aktiivista toimintaa, jonka toivon houkuttelevan myös tamperelaisia ja lähialueiden ihmisiä. Ravintolan yhteyteen valmistuu kevään aikana 60 neliön lasiterassi, johon voi poiketa myös kävely- tai pyörälenkiltä, vinkkaa Timo Jaakkola.
Haastattelupyynnöt ja lisätiedot
Toimitusjohtaja Timo Jaakkola p. 0400 732 145 timo.jaakkola@ahlman.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Ahlmanin ammatti- ja aikuisopistoa ylläpitää yksityinen Ahlmanin koulun Säätiö. Ahlman tarjoaa toisen asteen ammatillista koulutusta sekä vapaan sivistystyön opintoja. Tarjolla on kirjoittamisen, kuvataiteen, musiikin ja pelialan koulutusta. Muita palveluita ovat lähiruoka sekä kokous- ja majoituspalvelut maaseutumiljöössä. Oriveden Opisto siirtyi Ahlmanin koulun säätiölle 1.1.2015.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ahlman
Ahlmanin kesä on tehty lähiruokabrunsseista – Katetulla terassilla laajentunut ravintola Anna on avoinna ensimmäistä kesää7.6.2018 14:49:11 EEST | Tiedote
Tampereen keskustan kupeessa Hallilassa sijaitseva Ahlman tarjoilee opiskelun ohella myös ravintola-, kokous- ja majoituspalveluja maaseutumiljöössä. Ahlmanin kesätoiminta on laajentunut Oriveden Opiston Tampereelle muuton myötä. Viime syksynä avattu ravintola Anna on nyt avoinna ensimmäistä kesää.
Oriveden Opiston musiikkilinja siirtyy Tampereelle18.5.2018 10:35:23 EEST | Tiedote
Syksyllä Ahlmanin kampuksella aloittavalla musiikkilinjalla on pitkä ja kunniakas perinne musiikin korkealuokkaisena kouluttajana. Kohta 40 vuotta toimineen linjan muutto Tampereelle mahdollistaa monipuolisen yhteistyön alueen muiden musiikkioppilaitosten kanssa.
Työelämä tarvitsee hyviä kirjoittajia: Asiakirjoittamisen ja luovan kirjoittamisen yhteisenä päämääränä on viestin välittyminen lukijalle26.4.2018 16:07:06 EEST | Tiedote
Suomessa ollaan erikoisen yhtälön äärellä – työmarkkinoilla kirjoitustaidosta on tullut kovaa valuuttaa, mutta nuorison kirjoitustaito heikkenee.