
Kuopion Ruutikellari valmistuu

Asunto Oy Kuopion Ruutikellarin rakentaminen Kuopion Pihlajalaaksoon aloitettiin maaliskuussa 2017. Kahden kerrostalon ja yhteensä 70 asunnon taloyhtiö kunnioittaa alueen historiaa. Kohde on saanut nimensä Kallantien mutkassa sijaitsevan, suojellun punatiilirakennuksen mukaan, joka on aiemmin toiminut ruutivarastona.
”Kuopion Ruutikellari edustaa Kuopioon paljon kaivattua kohtuuhintaista asumista. Pohjola Rakennus paikkasi tämän aukon, ja ei olekaan ihme, että Ruutikellarin lähes kaikki asunnot on myyty”, kertoo Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomen toimitusjohtaja Tomi Jukola.
Kohtuuhintaisia koteja myös Kuopion keskustaan ja Saaristokaupunkiin
Pohjola Rakennuksen kerrostalotyömaa Kuopion Vuorikadulla käynnistyi maaliskuussa. Kokonaan omalle tontille nousee osin kuusi- ja osin neljäkerroksinen kerrostalo, jossa on 44 asuntoa ja kolme liikehuoneistoa. Taloon kuuluu myös 29 puolilämmintä autohallipaikkaa.
Hyvien kulkuyhteyksien päähän oppilaitoksista ja Kuopion keskustasta valmistuu yhteensä 56 asuntoa Asunto Oy Kuopion Keilantoriin. Keilantorin asuntojen myynti alkaa toukokuussa ja rakennustyöt kesäkuussa.
Tonttitarjouskilpailun voitto tuo uudisasuntoja myös Siilinjärvelle
Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomi voitti Siilinjärven kunnan järjestämän tontinluovutuskilpailun kolmen talon tontista ja ensimmäinen kohde, Asunto Oy Siilinlahden Timantti on juuri tullut ennakkomarkkinointiin.
”Siilinjärvellä ei ole rakennettu kerrostaloja rantatontille koskaan aikaisemmin ja nyt As Oy Siilinlahden Timantti poistaa tämän puutteen. Kunnan hieno uimalaitos on Siilinlahden ja As Oy Siilinlahden Timantin välissä ja kohteesta aukeaa aivan upeat näkymät etelään Siilinlahden ulapalle” kertoo Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomen Kuopion aluejohtaja Risto Pennanen.
Siilinlahden Timantin sijainti ei voisi olla keskeisempi. Kesällä veneily ja talvella pilkkiminen ja hiihto onnistuvat heti kotirannasta, kesäteatteri on noin sadan metrin päässä ja koulu viereisellä tontilla. Siilinjärven keskustaankin on matkaa vain muutama sata metriä kevyen liikenteen väylää pitkin.
Lisätietoja:
Risto Pennanen, aluejohtaja, Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomi,
p. +358 44 421 0360
risto.pennanen@pohjolarakennus.fi
Tomi Jukola, toimitusjohtaja, Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomi
p. +358 40 546 8322
tomi.jukola@pohjolarakennus.fi
Juha Metsälä, konsernijohtaja, Pohjola Rakennus Group PRG Oy
p. +358 41 4590 600
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

Kalevankatu 10 / Puijonkatu 22 B 4. krs
40100 JYVÄSKYLÄ / KUOPIO
http://www.pohjolarakennus.fi
Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomi on osa Pohjola Rakennus-konsernia, joka on projektinjohtomallilla toimiva rakennusliike sekä aluesuunnittelun ja kiinteistökehittämisen asiantunteva kumppani. Pohjola Rakennus on rakentanut yli 10 000 kotia, ja se kuuluu suurimpiin asuntorakentajiin Tampereen, Turun ja Jyväskylän alueella. Tällä hetkellä Pohjola Rakennuksella on noin 2 500 asuntoa rakenteilla. Lisäksi Pohjola Rakennus toteuttaa liike-, tuotanto- ja toimitiloja, infra- ja peruskorjauskohteita. Konserni työllistää yhteensä noin 3 000 henkilöä, joista omaa henkilökuntaa on noin 200. Konsernin tavoitteena on olla johtava asuntorakentaja toiminta-alueillaan. www.pohjolarakennus.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomi
Koas käynnistää kahden kerrostalon rakennustyöt Jyväskylän keskustassa18.5.2018 18:24:42 EEST | Tiedote
Keski-Suomen opiskelija-asuntosäätiö sr (Koas) rakentaa Jyväskylän keskustakampusta – nyt käynnistyy uudishanke Harjun kupeessa. Rakennushankkeen pääurakoitsijana toimii Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomi.
Kuopion keskustaan Vuorikadulle 44 asunnon kerrostalo22.2.2018 14:52:30 EET | Tiedote
Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomi on tänään tehnyt kaupat Kuopion Vuorikadun tontista, johon rakennetaan omalle tontille nykyaikainen asuinkerrostalo ja liikehuoneistoja.
Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomi rakentaa yhteensä yli 80 asuntoa Muurameen ja Kuopion Saaristokaupunkiin20.2.2018 10:00:00 EET | Tiedote
Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomi aloittaa kesän korvalla kaksi kerrostalohanketta, joihin tulee kohtuuhintaisia koteja yhteensä 84.
Äänekosken ensimmäiset asumisoikeusasunnot rakenteille helmikuussa – Avain Yhtiöt ja Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomi allekirjoittivat urakkasopimuksen27.11.2017 09:00:00 EET | Tiedote
Avain Yhtiöt rakennuttaa Äänekosken keskustaan Rautatienkadulle kaksi asumisoikeuskohdetta, joihin tulee yhteensä 77 asuntoa. Rakennusurakoitsijana hankkeessa toimii Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomi. Rakentamisen on tarkoitus alkaa ensi vuoden helmikuussa, arvioitu valmistuminen ajoittuu kesälle 2019.
Pohjola Rakennus Keski- ja Itä-Suomi ja Kruunuasunnot allekirjoittaneet sopimuksen Jyväskylän vanhan Keljon koulun alueen rakentamisesta16.11.2017 15:14:19 EET | Tiedote
Pohjola Rakennus Oy Keski- ja Itä-Suomi ja Kruunuasunnot Oy ovat allekirjoittaneet sopimuksen Jyväskylän Keljon koulun alueen B- ja C-talojen rakentamisesta.