TRADEKA TARJOAA JÄSENILLEEN UUSIA SIJOITUSMAHDOLLISUUKSIA
Osuuskunta Tradeka suunnittelee laskevansa liikkeelle vuoden 2019 alussa tuotto-osuuksia, joille tavoitellaan vähintään 3,5 prosentin suuruista vuosituottoa. Tuotto-osuudet on suunnattu Tradekan jäsenille ja niiden vaatima vähimmäissijoitus on 100 euroa. Osuuskunta päättää tuotto-osuuksille maksettavasta tuotosta vuosittain.
”Tradekan jäsen voi tehdä sijoituksen Tradekaan ja päästä osalliseksi oman osuuskuntansa taloudellisesta tuloksesta. Tuotto-osuus on myös uusi tapa kiinnittyä konkreettisesti Tradekan toimintaan”, toteaa Osuuskunta Tradekan toimitusjohtaja Perttu Puro.
Tuotto-osuuden koronmaksun edellytyksenä on, että Tradekalle kertyy jakokelpoista ylijäämää. Tuotto-osuus on oman pääoman ehtoinen sijoitus, jonka tuottoon ja takaisinmaksuun vaikuttaa Tradekan talouden kehitys. Tuotto-osuus ei kuulu esimerkiksi talletussuojan piiriin.
Jäsenet mukaan vahvemmin päätöksentekoon
Lisäksi Tradeka ottaa käyttöön alkuvuodesta 2019 sähköisen vaikuttamiskanavan, jonka avulla kerätään suoria jäsenaloitteita. Niiden avulla Tradeka vahvistaa jäsenten mahdollisuutta osallistua ja vaikuttaa osuuskunnan toimintaan nykyistä enemmän.
Tradeka on laaja, noin 225 000 jäsenen omistajaosuuskunta. Tradekan jäsenyys on tapa osallistua yhteisöllisesti omistettuun liiketoimintaan, jonka arvot jäsen kokee omikseen ja toiminnan hyödylliseksi.
”Haluamme laajan jäsenkuntamme entistä paremmin toimintaamme mukaan. Aloitteiden ja vaikuttamiskanavan kautta jäsenet voivat tehdä konkreettisia aloitteita ja olla mukana kehittämässä Tradekaa. Luonteeltaan jäsenaloite on samankaltainen kuin kansalais- tai kuntalaisaloite”, kertoo Osuuskunta Tradekan vastuullisuusjohtaja Satu Niemelä.
Jäsenaloitteita voi tehdä tulevaisuudessa sähköisesti jokainen Tradekan jäsen. Samalla jäsenet voivat myös äänestää toisten tekemien aloitteiden puolesta.
Lisätietoja:
Osuuskunta Tradeka, toimitusjohtaja Perttu Puro, puh. +358 40 779 3436
Osuuskunta Tradeka, vastuullisuusjohtaja Satu Niemelä, puh. +358 40 561 6802
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Osuuskunta Tradeka on noin 225 000 jäsenen omistajaosuuskunta, jonka johtoajatuksena on merkityksellinen omistajuus ja inhimillisemmän markkinatalouden toteuttaminen käytännössä. Tradekan ydinliiketoimintojen omistajaohjauksesta vastaa Tradeka-Yhtiöt Oy, jonka omistukset on jaettu neljään kategoriaan: Omista ja kehitä, Sijoita ja turvaa, Luo uutta sekä Malta ja toteuta. Yhtiö omistaa kokonaan ravintolatoimintaa harjoittavan Restel Oy:n, lehtijakelua sekä pakettiautomaattiliiketoimintaa harjoittavan Lehtipiste Oy:n, sosiaali- ja terveydenhuoltoalan palveluyritys Med Group Oy:n sekä sijoitustoimintaa harjoittavan Tradeka-sijoitus Oy:n. Lisätietoja www.tradeka.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskunta Tradeka
Tradekan vuosi- ja vastuullisuusraportti 2024 on julkaistu14.3.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Tradekan vuoden 2024 vuosi- ja vastuullisuusraportti on julkaistu. Raportti kokoaa yhteen keskeisiä asioita konsernin liiketoiminnasta ja vastuullisuuden kehittymisestä.
Tradeka mukana Helsinki-hallin omistus- ja rahoitusjärjestelyssä – Restel jatkaa hallin ravintoloitsijana17.2.2025 11:11:00 EET | Tiedote
Helsinki-hallin päätösvaltaan oikeuttavien osakkeiden myyntiä koskevan kaupan loppuunsaattamisesta on tiedotettu tänään 17.2.2025. Tradeka-Yhtiöt Oy on mukana Helsinki-hallin omistusjärjestelyyn osallistumalla kaupan toteuttamiseen tarvittavaan rahoitusjärjestelyyn.
Tradeka-konsernin liikevaihto kasvoi ja tulos parani – sijoituksellakin hyvä vuosi14.2.2025 15:04:28 EET | Tiedote
Osuuskunta Tradekan ja Tradeka-Yhtiöiden hallitukset hyväksyivät kokouksissaan perjantaina 14.2.2025 Tradeka-konsernin tilinpäätökset. Osuuskuntakonsernin tilikauden liikevaihto vuodelta 2024 oli 568,9 miljoonaa euroa, joka on 2,7 % edellisvuotta enemmän. Konsernin liiketulos oli 14,7 miljoonaa euroa (2023: 13,5 miljoonaa euroa).
Kaivopuiston Café Ursula rakennetaan uudelleen seuraavia vuosikymmeniä varten16.12.2024 12:04:41 EET | Tiedote
Café Ursula rakennettiin kesäkahvilaksi olympiavuonna 1952. Aika on ajanut rakennusteknisesti kahvilarakennuksen ohi ja vuosien saatossa moneen kertaan laajennetun ravintolan remontoiminen nykyaikaisen ravintolatoiminnan ja kasvavien asiakasvirtojen tarpeita palvelevaksi ei onnistu kannattavalla tavalla, joten ravintolarakennus on päätetty korvata uudisrakennuksella.
Tradekan edustajisto päätti tuotto-osuuden korosta ja valitsi hallitukseen uusia jäseniä15.4.2024 10:29:39 EEST | Tiedote
Osuuskunta Tradekan edustajisto kokoontui 12.4.2024 Helsinkiin varsinaiseen edustajiston kokoukseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme