Mäkisalo-Ropponen: Kotihoitoon suunnattava lisää resursseja ja aikaa

- Kotihoito on muuttunut yhä enemmän erilaisten palvelupakettien tarjoamiseksi asiakkaille ja hoitajien rooli on muuttunut yhä enemmän pikaisesti asiakkaan luona ”tarkastuskäyntejä” tekeväksi. Suuntaus on väärä, sillä jos halutaan, että asiakkaat voivat asua kotona pidempään, on kuntouttavaan ja ylläpitävään toimintaan panostettava. Kotiin vietävien palvelujen sijasta tulisi huolehtia siitä, että asiakkaat pääsevät ulos omasta kodistaan. Tämä perusoikeus toteutuu hyvin harvoin kotihoidon asiakkaiden kohdalla, vaikka se olisi tehokkain tapa ylläpitää toimintakykyä, sanoo Merja Mäkisalo-Ropponen (sd.).
Nykyisellään kotihoito voi olla hyvin pirstoutunutta ja ikäihmisen luona voi käydä lukuisia hoitajia hetkellisesti. Työntekijöiden siirtymäaikoihin ja paikallaoloon on varattava jo työvuoroja suunnitellessa riittävä aika.
- Kotihoidon tavoitteena on saada lisättyä asiakkaan luona tehtävää aikaa ja näin tehostaa kotihoidon toimintaa. Se on hyvä tavoite, mutta nyt se monin paikoin tapahtuu kyseenalaisiin keinoin työntekijöiden siirtymäaikoja työsuunnitelmissa lyhentämällä. Tämä tarkoittaa sitä, että hoitajat joutuvat tinkimään asiakkaiden luona olosta tai omasta ruokatauostaan ennättääkseen käydä kaikkien asiakkaiden luona, sanoo Mäkisalo-Ropponen.
Paikasta toiseen siirtymiseen on työntekijöillä varattu aikaa esimerkiksi 2-3 minuuttia ja todellisuudessa tämä ei ole mahdollista, ellei toinen asiakas asu naapurissa. Käyntiaikoja on työvuorosuunnitelmassa jopa päällekkäin.
- Kotihoidon työntekijät kertovat, että jos siirtymäaika on arvioitu useamman asiakkaan kanssa liian lyhyeksi tai siirtymiseen ei ole varattu lainkaan aikaa, se tarkoittaa, että ensimmäisen käynnin jälkeen asiakkaat eivät saa enää sitä aikaa, joka heille on luvattu ja suunniteltu, sanoo Mäkisalo-Ropponen.
Esimerkki työvuorolistasta kuvana tiedotteen liitteenä. Työvuorolistasta näkee hoitajien tiukan aikataulun. Mikäli esimerkiksi siirtymissä on 6 minuutin virhe ja hoitajalla 20 käyntiä työvuoron aikana niin hän joutuu ottamaan kaksi tuntia asiakkaille luvatusta hoidosta tai omista tauoistaan. Työvuorosuunnitelma ei mahdollista edes vessassa käyntiä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Merja Mäkisalo-Ropponen
Puh:050 357 9090Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Mika Kari: Veteraanien perinnöstä ja vahvasta maanpuolustustahdosta pidettävä kiinni27.4.2025 10:44:35 EEST | Tiedote
Puolustusvaliokunnan pitkäaikainen jäsen, kansanedustaja Mika Kari (sd.) muistuttaa kansallisena veteraanipäivänä veteraanien perinnön kunnioittamisen tärkeydestä ja siirtämisestä myös tuleville sukupolville.
SDP:n Saku Nikkanen: Hallituksen herättävä hyvinvointialueiden tilanteeseen26.4.2025 11:34:23 EEST | Tiedote
-Hallituksen tulee viimein herätä hyvinvointialueiden tilanteeseen, sanoo kansanedustaja Saku Nikkanen (sd). Nyt alueet on ajettu epärealistisilla säästövaateilla kohtuuttomaan tilanteeseen, vaikka monet asiantuntijat ovat vedonneet lisäaikaan talouden pitkäjänteiseksi sopeuttamiseksi. Viimeksi oikeuskansleri on ottanut kantaa alueiden rahoituksen puolesta ja todennut että hallitus on laiminlyönyt oman tehtävänsä hyvinvointialueiden rahoituksen riittävyyden seurannassa ja lakisääteisten palvelujen kattamiseen tulee hakea lisärahoitusta, mikäli tarvittavat sopeuttamistoimet uhkaavat niiden järjestämistä. -Tämän oikeuskanslerin päätöksen myötä on viimeistään hallituksen herättävä ja myönnettävä alueille lisäaikaa alijäämiensä kattamiseen. Tämän on todennut nyt valtionvarainministeriö, talouspolitiikan arviointineuvosto ja nyt vielä oikeuskansleri, Nikkanen painottaa. Kustannusten äkillinen kasvu on ollut inflaation, palkkaratkaisujen ja palvelutarpeen kasvun myötä niin suuri ettei sitä o
SDP:n Piritta Rantanen: "Kasvuriihi" olikin leikkausriihi - romuttaa kasvun ja heikentää työllisyyttä26.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Orpon hallitus voi nimetä puoliväliriihensä vaikka "kasvuriiheksi", mutta todellisuudessa kyse on raa’asta leikkauslistasta. - Tämä riihi ei rakenna kasvua, se vaarantaa koulutuksen tulevaisuuden, lisää työttömyyttä ja kurjistaa kuntien mahdollisuuksia hoitaa lakisääteisiä tehtäviään, toteaa kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).
SDP:n Tuula Väätäinen: Hallitus leikkaa taas kunnilta ja koulutuksesta24.4.2025 17:14:16 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Tuula Väätäinen (sd.) on huolissaan kehysriihen päätösten vaikutuksesta erityisesti kuntatalouteen. – Kunnilta ja koulutuksesta leikkaamalla ei saada aikaan kasvua, vaan vaikeutetaan entisestään kuntien tilannetta, koulutustason nostamista ja vasta valittujen kuntapäättäjien toimintaa, Väätäinen toteaa.
Liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-edustajat: Ylelle on taattava työrauha24.4.2025 14:41:53 EEST | Tiedote
– Eduskuntapuolueet hyväksyivät syksyllä yhteisesti sovun Yleen kohdistuvista leikkauksista ja sen toiminnan muutoksista. Tämän pitäisi taata yhtiölle ja sen työntekijöille tarvittava työrauha sopeutumiseen. Vastuuministerin ulostulo ei tätä sopua kunnioita, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-ryhmän vastaava, kansanedustaja Seppo Eskelinen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme