HUS Neurokirurgialle puolen miljoonan euron lahjoitus
Lahjoituksen taustalla on HUSissa saatu hyvä hoito ja kiitollisuus neurokirurgi Martin Leheckan tekemästä leikkauksesta. Lahjoituksen myötä HUS Neurokirurgiaan saadaan perustettua moderni mikroneurokirurgian huippuvalmennuskeskus.
− Olen ylpeä, että meillä HUSissa tehdään niin hyvää työtä, että se voi johtaa näin hienoon eleeseen, lahjoitustilaisuudessa puhunut toimitusjohtaja Juha Tuominen sanoi.
Mikrokirurgia on neurokirurgille motorisesti erittäin vaativaa ja huipulle pääsemiseksi tarvitaan pitkäjänteistä ja laadukasta harjoittelua. Nuorilta ja kokeneemmiltakin neurokirurgeilta odotetaan virheettömiä suorituksia entistä vaikeammissa leikkauksissa heti ensiyrityksellä.
− Mikrokirurgiassa käsien ja sormien liikkeitä täytyy hallita millimetrin kymmenesosien tarkkuudella, eikä vapinaa saisi olla. Tarvitaan paljon toistoja, jotta liikkeistä saadaan sulavia ja automaattisia, Martin Lehecka kertoo.
Ainoa mahdollisuus taitojen kehittämiseen ja hiomiseen on hyödyntää erilaisia simulaatioympäristöjä. Monissa kansainvälisissä neurokirurgian huippukeskuksissa on perustettu erilaisia mikroneurokirurgisia laboratorioita tätä kouluttautumisprosessia tukemaan.
− HUS Neurokirurgia tunnetaan kansainvälisesti laadukkaasta, tehokkaasta ja minimalistisesta mikroneurokirurgisesta ajattelusta. Vaikka olemme olleet viimeiset 20 vuotta edelläkävijä leikkaustekniikoiden kehityksessä ja käyttöönotossa, koulutuslaboratorion puuttuminen on ollut selkeä heikkous meidän muuten niin korkeatasoisessa toiminnassamme, neurokirurgian linjajohtaja Mika Niemelä sanoo.
Valmennuskeskus vahvistaa vakavien aivoverisuonisairauksien hoitoa
Lahjoituksen tehnyt yksityishenkilö alkoi kahdeksan vuotta sitten oireilla vakavasti ulkomaanmatkalla ja joutui kesken matkan palaamaan kiireellisesti takaisin Suomeen. Sairaalassa hänellä todettiin synnynnäinen ja harvinainen moyamoya‐aivoverisuonisairaus, joka voi pahimmillaan aiheuttaa aivoinfarkteja tai aivoverenvuotoja.
Aivovaltimoiden ohitusleikkauksella voidaan moyamoyassa estää uusien aivotapahtumien synty. Leikkaus vaatii neurokirurgilta erityisiä taitoja, joiden oppiminen vaatii vuosien harjoittelua.
− Toivon antamani lahjoituksen mahdollistavan sen, että muutkin vastaavassa tilanteessa olevat potilaat voivat saada yhtä hyvän hoidon.
Yhteyshenkilöt
Martin Lehecka, osastonylilääkäri, dosentti
HUS Neurokirurgia
p. 050 427 2500
martin.lehecka@hus.fi
Mika Niemelä, linjajohtaja, professori
HUS Neurokirurgia
p. 050 427 0387
mika.niemela@hus.fi
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollinen sairaala on Suomen suurin erikoissairaanhoidon toimija. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
HUSissa saa vuosittain hoitoa lähes 700 000 potilasta. Meillä työskentelee liki 27 000 ammattilaista potilaiden parhaaksi. Vastaamme erikoissairaanhoidon järjestämisestä Uudellamaalla. Lisäksi meille on keskitetty koko Suomen ja Etelä-Suomen yhteistyöalueen monien harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS – Vaikuttavinta hoitoa
HUSin mediapalvelu palvelee mediaa ma–to klo 10–16, pe klo 10–15 numerossa 050 427 2875 tai sähköpostitse viestinta@hus.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
HUS samjourer betjänar på valborg28.4.2025 08:49:07 EEST | Pressmeddelande
Tillgång till brådskande vård finns också på första maj.
HUSin yhteispäivystykset palvelevat vappuna28.4.2025 08:49:07 EEST | Tiedote
Kiireellistä hoitoa on saatavilla vappunakin.
HUS Emergency Departments open on May Day28.4.2025 08:49:07 EEST | Press release
Urgent care is available on May Day.
Eksjukhuset öppnar sina dörrar för patienter i maj24.4.2025 15:00:00 EEST | Pressmeddelande
Eksjukhuset som fokuserar på behandling av ögonsjukdomar öppnar i Mejlans i Helsingfors den 12 maj 2025. Eksjukhuset ger bättre beredskap att svara mot det ökade vårdbehovet inom ögonsjukdomar.
Tammisairaala avaa ovensa potilaille toukokuussa24.4.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
HUSin silmäsairauksien hoitoon keskittyvä Tammisairaala avautuu Helsingin Meilahteen 12.5.2025. Tammisairaala parantaa valmiuksia vastata kasvavaan silmäsairauksien hoitotarpeeseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme