Kevään kotimaiset kuvakirjat nostavat esiin arjen vaikeita aiheita

Veera Salmi ja Matti Pikkujämsä: Sorsa Aaltonen ja lentämisen oireet (ilm. 9.5.)
Voisiko tavallinen pullasorsa sittenkin nousta arjen yläpuolelle ja lentää kuin joutsen?
Kaikkien muiden elämässä on lentämistä ja muuta jännittävää, mutta Sorsa Aaltonen vain seisoo pullajonossa. Silloin tällöin lentopelkoinen Sorsa käy Töölönlahdella ihailemassa joutsenten tanssia ja uljasta lentoa. Se tekee itselleen tyllihameen ja matkii joutsenten uljaita liikkeitä, ihan salassa puun takana.
Mutta ei sorsa osaa lentää – se tupsahtaa nokalleen. Lääkäri tutkii Sorsan ja toteaa, että sillä on lentämisen oireet. Olisiko lentäminen sittenkin sen juttu?
Viisas, urbaani kuvakirja lapsille ja aikuisille.
Ikäsuositus: 5+
Jenni Pääskysaari ja Matti Pikkujämsä: Hetki ennen kuin maailma muuttui (ilm. 16.5.)
Mitä tapahtui, kun esiintymiskammoinen poika sai lahjaksi kitaran ja voitti pelkonsa? Miten tottelematon tyttö bussissa tuli aloittaneeksi taistelun ihmisoikeuksien puolesta? Mitkä olivatkaan ensimmäiset olennot Kuun pimeällä puolella?
Hetki ennen kuin maailma muuttui taustoittaa maailmanhistorian todellisia tapahtumia ja saa näkemään, miten jokainen voi itse vaikuttaa maailman kulkuun. Se on kirja ratkaisevista, tärkeistä teoista, oivalluksista ja kannanotoista, jotka ovat edeltäneet historiallisia käännekohtia ja sysänneet muutoksen liikkeelle. Teos kertoo tuntemattomat tarinat tuttujen tarinoiden takaa.
Ikäsuositus: kaiken ikäisille
Nina Pirhonen: Leo leijona sanoo ei! (ilm. 20.5.)
Mainio uusi kotimainen lastenkirjasankari uhmakauden myrskyisistä tunteista.
Leolla on tänään ei-päivä. Mikään ei huvita! Kaikki on ihan nurinkurin: aamupalaksi on väärää puuroa, ulos pitäisi pukea ulkohousut, eväsretkellä ei saisi heti syödä munkkia vaikka mieli tekisi. Miksi kaikki kielletään, miksi Leo ei saa päättää ITSE?
Ikäsuositus: 3+
Johanna Lestelä: Tuikun tärkeä tehtävä (ilm. 31.5.)
Päiväkodissa sattunut kahnaus painaa Tuikun mieltä. Uuden valloittavan kuvakirjasarjan avaus.
Tuikku on yleensä hyvällä mielellä päiväkodin jälkeen, mutta ei tänään. Tuikulla on nimittäin huoli, joka kääntää suupielet alaspäin ja kipristää mahassa. Edes lempiruoka makaroni ei maistu. Huolesta on päästävä eroon. Tuikku ei onnistu siinä yksin, vaikka kuinka yrittää. Tarvitaan äiti apuun. Tuikku paljastaa tiuskineensa parhaalle kaverilleen Oivalle. Äiti tietää heti, mikä auttaa Tuikkua: anteeksipyyntö, jonka Tuikku on Oivalle velkaa.
Ikäsuositus: 3+
Anttu Harlin ja Joonas Utti: Kikattava Kakkiainen ja herra Hirven hiekkalinna (ilm. 31.5.)
Ihana iltasatu kateuden tunteista televisiosta tutun Kakkiaisen faneille.
Havunhelman väki osallistuu innoissaan hiekkalinnakilpailuun. Herra Hirvikin rakentaa omaa linnaansa kieli keskellä suuta. Se on aikaansaannokseensa tyytyväinen, kunnes huomaa, että viereinen linna on paljon isompi ja upeampi. Hirveä harmittaa niin, että se töytäisee kilpakumppaninsa linnaa, ja linnan torni romahtaa…
Hirveä alkaa heti kaduttaa. Se on tosi nolona. Miten se voisi hyvittää tekonsa? Onneksi Kikattavalla Kakkiaisella on siihen ratkiriemukas ratkaisu.
Ikäsuositus: 3+
Inka Nousiainen ja Satu Kettunen: Karkumatka (ilm. 31.5.)
Karkumatka on kertomus lähtemisestä ja löytämisestä, kohtaamisesta ja luopumisesta, ensimmäisestä ihastumisesta ja matkasta joka on vain tehtävä.
Pois, sanoo Piin jokainen askel, sillä tänään Pii on päättänyt lähteä karkuun kodin tuttuja juttuja. Askeleet johdattavat hänet ihmeelliseen Pensionaatti Paradaisiin, jossa voi tapahtua mitä tahansa. Siellä asuu yllättäen Piin vanha tuttu, mutta myös eläinhuppariin pukeutuva Peik, joka ei oikein osaa jutella ihmisten kanssa. Mutta Peik saa Pii vatsassa tuntumaan siltä kuin sinne olisi uinut parvi pieniä kaloja.
Ikäsuositus: 5+
Arvostelukappaleet ja tekijöiden haastattelupyynnöt: Hannele Tavi hannele.tavi@otava.fi puh. 044 531 2225
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hannele Taviviestintäpäällikkö
lasten- ja nuortenkirjat
Kuvat












Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Kiitos kirjasta -palkinto Markus Nummelle23.4.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Markus Nummelle on myönnetty Kiitos kirjasta -palkinto romaanista Käräjät (2024). Käräjät on ylistetty historiallinen romaani salaperäisestä rikosvyyhdistä, sydämiin kätketystä, vuosikymmenet ylittävästä ystävyydestä ja rakkauden voimasta.
Likainen somesota on kertomus Riikka Purran rasismikohun ympärillä käydystä somesodasta, perussuomalaisten aggressiivisesta viestintäkulttuurista ja yhteiskunnallisen keskustelun myrkyttymisestä22.4.2025 10:58:07 EEST | Tiedote
Pekka Mykkäsen uutuuskirja Likainen somesota perkaa perussuomalaisten poikkeuksellista somehistoriaa ja suomalaisen keskustelukulttuurin myrkyttymistä. Miten perussuomalaisten kannattajien hyökkäävä somekäytös sai alkunsa? Mitä seurauksia on vihapuheella?
Arttu Tuomisen uutuusromaani Alec aloittaa trillerimäisen Kide-sarjan22.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tiivistunnelmaisista rikosromaaneistaan ja monipuolisista, syvistä henkilöhahmoistaan tunnettu Arttu Tuominen aloittaa uuden sarjan, jonka ensimmäinen osa Alec julkaistaan 14. elokuuta 2025. Teos käynnistää trillerimäisen trilogian ja vie lukijan Lapin tunturimaisemiin, syvälle rikosten, addiktioiden ja huumebisneksen syövereihin.
Kevään käsityökirjoissa hehkuvat ilo ja värit16.4.2025 12:24:42 EEST | Tiedote
Koskettamaan kutsuvia virkkuutöitä Kanadalaisen Lee Sartorin kirjan inspiraationa ovat olleet neljä vuodenaikaa. Virkkaa eläviä pintoja -teoksen kiehtovissa yksi- ja monivärisissä virkkausmalleissaan hyödynnetään sekä tuttuja perussilmukoita että harvinaisempia silmukkayhdistelmiä. Teoksessa on neljäkymmentä kolmiulotteista, koskettamaan kutsuvaa virkattua pintaa ja viisi erilaista virkkuutyötä – tyynynpäällinen, rantakassi, huivi, kauluri ja pipo – joissa sovelletaan edellä kuvattuja virkkausmalleja. Mukana on sekä yksinkertaisia ja helppotekoisia perussilmukoilla virkattavia malleja että monimutkaisia, vaativia kuvioita, joista osa on kaksipuolisia! Jokaisesta virkkausmallista on yksityiskohtaiset sanalliset ohjeet ja selkeä piirroskaavio. Erikoistekniikat on selostettu vaihe vaiheelta ja havainnollisin valokuvin. Lee Sartori: Virkkaa eläviä pintoja Ilmestyy 24.4.2025 Suomentanut Hanna Kolari. Odotettu uusintapainos huipputekijän klassikkokirjasta Suositun Villit vanttuut ja vallatto
Mikael Agricola -palkinto Martti Anhavalle Dostojevski-käännöksestä12.4.2025 19:00:00 EEST | Tiedote
Suomen kääntäjien ja tulkkien liiton Mikael Agricola -palkinto on myönnetty kirjailija ja suomentaja Martti Anhavalle Dostojevskin Riivaajat-teoksen suomennoksesta. Palkinnon arvo on 12 000 euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme