Nuoret matkustavat usein ilman matkavakuutusta

Yli puolella suomalaisista (54 %) suomalaisista on jatkuva matkavakuutus, jonka he ovat joko itse ottaneet tai sitten se on esimerkiksi ammattiliiton tarjoama jäsenetu.
Pitkälle ulkomaan matkalle matkavakuutuksen jättää hankkimatta kyselytutkimukseen vastanneista vain 5 prosenttia. Risteilyille tai muille lyhemmille ulkomaan matkoille matkavakuutusta ei hanki 23 prosenttia kyselytutkimukseen vastanneista. Kotimaan matkoilla itsensä vakuuttamatta jättää jopa yli kolmannes suomalaisista (35 %).
Ifin kyselyyn vastanneista nuorista (18–29-vuotiaat) noin joka kymmenes jättää vakuutuksen ottamatta pitkällekin matkalle, kun yli 60-vuotiaista vakuutuksettomana matkustaa vain 2 prosenttia. Lyhyille ulkomaan matkoille vakuutuksen jättää suomalaisista nuorista aikuisista ottamatta jopa 33 prosenttia vastaajista ja kotimaassa matkaillessaan itseään ei vakuuta 43 prosenttia.
Yli 60-vuotiaiden ikäryhmä on vastaajista parhaiten vakuutettu kaiken tyyppisillä matkoilla.
”Matkavakuutus on lomailijan paras reissukumppani, jossa ei kannata säästää. Matkavakuutus korvaa matkasairauden kulut ilman omavastuuta tai ylärajaa. Reissubudjetin säästeleminen matkavakuutuksen kustannuksella on riskialtista: pahimmassa tapauksessa sairaalaan joutuminen voi aiheuttaa tuhansien eurojen kustannukset puhumattakaan ambulanssilennosta, joka esimerkiksi Thaimaasta voi maksaa jopa 120 000 euroa”, kommentoi Ifin matkavakuutuksista vastaava tuotepäällikkö Anne Uutela.
Matkavakuutus on hyödyllinen turva myös kotimaan matkoilla ja esimerkiksi risteilyllä.
”Jos matka keskeytyy vakavan sairastumisen tai tapaturman vuoksi tai sille ei päästä lähtemään lainkaan, matkustajavakuutus korvaa matkan peruuntumisesta tai keskeytymisestä aiheutuneet kulut. Myös matkatavaravakuutus on hyvä olla mukana pikkureissuillakin, sillä varkauksilta ja vahingoilta ei välty niilläkään”, huomauttaa Uutela.
Kyselytutkimuksen on toteuttanut YouGov Finland Vahinkovakuutusyhtiö Ifin toimeksiannosta. Tutkimuksessa haastateltiin suomalaisia liittyen lomamatkailuun vuonna 2019.
Tiedot kerättiin sähköisenä kyselynä toukokuussa 2019 YouGovin kuluttajapaneelissa.
Tutkimuksen kohderyhmään kuuluvat 18 vuotta täyttäneet suomalaiset.
Kokonaistuloksissa (N=1005) keskimääräinen virhemarginaali on noin ± 2,8%-yksikköä suuntaansa (95%:n luottamustasolla).
Lisätietoja:
Lue lisää tutkimuksesta Suomalaisten lomamatkailu 2019 –sivulla
Anne Uutela, matkavakuutuksista vastaava tuotepäällikkö, If, p. 044 5554 362 anne.uutela@if.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ainomaija PippuriLehdistökontakti
Viestintäjohtaja, Ulkoinen viestintä
Milla KauppilaLehdistökontakti
Viestintäpäällikkö, Ulkoinen viestintä
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
If vakuuttaa kaiken, mikä on elämässä arvokasta: ihmiset, eläimet, kodit, autot ja paljon muuta. Autamme myös yrityksiä turvaamaan toimintansa silloin, kun vahinko sattuu. 6 800 ammattitaitoista työntekijäämme huolehtivat, että 3,7 miljoonaa asiakastamme Pohjoismaissa ja Baltiassa saavat tarvitsemaansa apua ja oikeanlaista turvaa – jos jotain sattuisi tapahtumaan. If kuuluu Sampo-konserniin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta If Vakuutus
Eläinkolareita ennätysmäärä alkuvuonna – villisikatörmäyksiäkin sattuu15.4.2025 06:45:00 EEST | Tiedote
Eläinkolareita on tapahtunut alkuvuonna 2025 enemmän kuin tammi-maaliskuussa viimeiseen seitsemään vuoteen, kertovat Ifin vahinkotilastot. If muistuttaa pääsiäisliikenteeseen lähteviä, että eläinkolarit eivät ole vain pimeiden talvikuukausien vaara.
Kyselytutkimus: Luonnonilmiöt huolettavat – puolet suomalaisista huolissaan kotinsa puolesta8.4.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Suomalaisista joka toinen (51 %) on huolissaan, että oma koti voi kärsiä seuraavan vuosikymmenen aikana jostain luonnonilmiöstä. Moni on jo ryhtynyt toimeen minimoidakseen omalle kodille koituvia vahinkoja.
Varkaudet ja kaatumiset yleisimpiä vahinkoja – näin liikut turvallisesti sähköisellä kulkuneuvolla31.3.2025 06:45:00 EEST | Tiedote
Sähköskootterit, sähköpotkulaudat ja muut sähköiset kulkuneuvot ovat tulleet pysyväksi osaksi kaupunkiliikennettä. Niiden aiheuttamista häiriöistä ja onnettomuuksista uutisoidaan säännöllisesti, mutta Ifin tilastojen mukaan yksityishenkilöt ajavat omilla laitteillaan varsin turvallisesti.
Akun kunto huolettaa monia käytetyn sähköauton ostossa – uusi akkutarkastus helpottaa siirtymää sähköautoilijaksi18.3.2025 08:27:05 EET | Tiedote
Huoli akun kunnosta voi jarruttaa käytettyjen sähköautojen kauppaa ja sähköautoon siirtymistä, selviää Ifin kyselytutkimuksesta. Tarve akkutarkastukselle kasvaa Suomen sähköautokannan ikääntyessä. Vastatakseen autoilijoiden huoleen If ja Autoklinikka ovat ideoineet akkutarkastuksen, joka selvittää helposti ajoakun ja auton pohjan kunnon.
Kysely: Suomalaisilla korkea luottamus kuntien kykyyn varautua ilmastonmuutokseen12.3.2025 08:12:00 EET | Tiedote
Ilmastonmuutoksen myötä sään ääri-ilmiöiden odotetaan lisääntyvän Suomessa. Lähes kolme neljästä suomalaisesta luottaa asuinkuntaansa luonnonilmiöihin varautumisessa, kertoo Ifin kysely. Epäilevimpiä ovat pienillä paikkakunnilla asuvat. If ja Suomen ympäristökeskus käynnistävät tutkimusprojektin, jossa selvitetään kuntien varautumista ilmastonmuutokseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme