
Logistiikkayhtiö Assistor valitsi eCraftin toiminnanohjaus- ja asiakkuudenhallintakumppanikseen

Pilvipohjaisella kokonaisratkaisulla ohjataan koko Assistorin toimitusketjua läpinäkyvästi ja tehokkaasti toimitusketjun alkupäästä tehtaalta aina loppuasiakkaalle asti. Ratkaisun avulla Assistor pyrkii vastaamaan auto-alan digitalisoitumisen haasteisiin tuomalla enemmän läpinäkyvyyttä toimitusketjuunsa sekä palvelemalla asiakkaitaan oikealla- ja reaaliaikaisella tiedolla.
”Meillä oli tarve uudistaa toiminnanohjauksemme vastaamaan Assistorin strategian mukaisia tavoitteita toiminnan tehostamisessa ja kehittämisessä. Haluamme asettaa asiakkaamme kaiken tekemisemme ytimeen, joten edellytimme hankittavalta ratkaisulta ehdotonta asiakaskeskeisyyttä. Koko toimitusketju suunnitellaan asiakkaan näkökulmasta niin, että prosessin jokaisessa vaiheessa pystymme tuottamaan reaaliaikaista tietoa asiakkaillemme heidän ajoneuvoistaan”, toteaa Assistor Oy Ab:n tietohallintopäällikkö Aki Karppinen.
”Uskomme pystyvämme palvelemaan asiakkaitamme jatkossa paremmin ja nopeammin virtaviivaistamalla toimitusprosessia sekä parantamalla asiakaspalveluketjun läpinäkyvyyttä. Päädyimme valitsemaan eCraftin kumppaniksemme, sillä pyrimme kaikessa toiminnassamme edelläkävijyyteen ja etsimme eCraftin kaltaista innovatiivista kumppania, jonka kanssa viedä liiketoimintaamme eteenpäin. Lisäksi Microsoft Dynamics 365 vakuutti meidät uudenlaisena teknologia-alustana”, kertoo Karppinen.
Assistor Oy Ab on ajoneuvojen, varaosien, ja materiaalien toimitusketjun toteuttamiseen ja hallintaan keskittyvä logistiikkayhtiö. Yhtiön liikevaihto vuonna 2015 oli 30,3 miljoonaa euroa ja yritys työllistää noin 210 henkilöä.
eCraft Etima Oy on osa IT- ja konsultointointipalveluihin keskittynyttä eCraft Oy Ab -konsernia, joka toimii Espoossa, Vaasassa ja Malmössä. eCraftilla työskentelee yli 160 ammattilaista, jotka ovat erikoistuneet ERP, CRM- ja BI-liiketoimintaan sekä sovelluskehitykseen ja infrapalveluihin. Yrityksen liikevaihto vuonna 2015 oli noin 15 miljoonaa.
Lisätiedot:
Ville Hemmilä, toimitusjohtaja
eCraft Oy Ab
Puh. 0400 695 345
Aki Karppinen, tietohallintopäällikkö
Assistor Oy Ab
Puh. 040 701 4965
Kuvat


Tietoja julkaisijasta
eCraft Oy Ab on suomalainen vuonna 1999 perustettu asiantuntijayritys. Missiomme on tehdä IT-järjestelmistäsi käytettäviä ja innostavia. Saat meiltä yrityksesi kokoiset ERP-, CRM- ja BI-järjestelmät. Samalla tuemme ja ylläpidämme liiketoimintajärjestelmiäsi ja tarjoamme sovelluskehityspalveluita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fellowmind
Ville Hemmilä on Fellowmind-konsernin uusi toimitusjohtaja3.2.2025 12:29:50 EET | Tiedote
Fellowmindin hallitus on nimittänyt suomalaisen Ville Hemmilän Fellowmind-konsernin uudeksi toimitusjohtajaksi 1.2.2025 alkaen. Fellowmind on Euroopan johtava digitaalisen transformaation kumppani, joka toimii yhteensä kuudessa eri maassa. Ville seuraa tehtävässä Ernst-Jan Stigteriä. Fellowmind Finlandin uutena toimitusjohtajana aloittaa aiemmin talousjohtajana toiminut Patrik Pomrén.
Kokemus käyttöön: Fellowmind kouluttaa IT-osaajia13.8.2024 13:47:16 EEST | Tiedote
Fellowmind edistää työmarkkinoiden monimuotoisuutta tarjoamalla kokeneille asiantuntijoille uusia uramahdollisuuksia IT-alalla. Yhdeksättä kertaa järjestettävä NewFellows-koulutusohjelma on suunnattu erityisesti kokeneille ammattilaisille, jotka haluavat päivittää osaamistaan ja siirtyä IT-alan vaativiin tehtäviin.
Fellowmind vahvistaa asemiaan Suomen johtavana Microsoft-osaajana27.6.2024 12:02:00 EEST | Tiedote
Microsoft on valinnut Fellowmindin vuoden kumppaniksi. Tunnustus on osoitus Fellowmindin menestyksekkäästä kyvystä hyödyntää Microsoftin tarjontaa sekä yrityksen vahvasta toimialaosaamisesta.
Fellowmind panostaa IT-järjestelmien laadunvarmistukseen aloittamalla yhteistyön tekoälyä ja visuaalisuutta hyödyntävän Leapworkin kanssa1.8.2023 07:55:00 EEST | Tiedote
Fellowmind aloittaa yhteistyön Leapworkin kanssa parantaakseen asiakkaidensa IT-järjestelmien laadunvarmistusta. Leapwork on Microsoftin suosittelema testiautomaatioratkaisu Dynamics 365:lle ja Power Platformille. Leapworkin visuaalista kieltä hyödyntävä alusta tekee testauksesta aiempaa sujuvampaa ja nopeuttaa asiakkaiden liiketoimintajärjestelmien käyttöönottoa.
Ponsse uudistaa maailmanlaajuisen toiminnanohjausratkaisunsa15.5.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Ponsse jatkaa teknologian hyödyntämistä toimintansa kehittämisessä ja investoi uuteen, maailmanlaajuiseen toiminnanohjausratkaisuun. Asiakkaita palvellaan entistä laadukkaammin ja tehokkaammin, kun ratkaisu yhdenmukaistaa ja automatisoi toimintaa.