
Helsingin seurakunnat peruvat tilaisuuksiaan koronaepidemian vuoksi

Vaikka tilaisuuksien järjestämistä rajoitetaan, mutta seurakuntien työntekijöitä tavoittaa myös verkossa ja puhelimitse.Seurakuntien iltapäiväkerhot jatkavat kokoontumista, jos koulujen toiminta jatkuu.
”Vaikka kasvokkaiset tapaamiset vähentyvät, yhteys pysyy. Seurakunnan työntekijät ovat tukena ja läsnä apua tarvitseville”, sanoo Kallion kirkkoherra Riikka Reina.
Jumalanpalveluksia ja toimituksia pyritään hoitamaan. Vierailuja palvelutaloissa ja muissa laitoksissa vierailuja vältetään. Seurakunnille on suositeltu, että ryhmätoimintaa ei järjestettäisi seuraavien kolmen viikon aikana. Tarkista siis tiedot tilaisuuksista seurakuntasi nettisivuilta. Jumalanpalveluksia ja hartauksia myös striimataan ja niihin voi osallistua netissä.
Kukin seurakunta kertoo tarkemmista muutoksista toimintaansa verkkosivuillaan. Seurakunnille on suositeltu myös, että leirit peruttaisiin huhtikuun loppuun asti. Myös yhteisöruokailut ovat jäämässä tauolle kolmeksi viikoksi, niin että osallistujille tarjottaisiin mahdollisuuksien mukaan yksittäispakattuja annoksia tai ruokakasseja.
Vaikka monien toimintojen ja ryhmien osalta mennään tauolle riskiryhmien suojelemiseksi ja välttämättömien tehtävien turvaamiseksi, seurakunnissa jatketaan ihmisten tukemista ja auttamista monin tavoin. Samalla toimitaan vastuullisesti ja viranomaisten ohjeita noudattaen.
”Teemme tämän kaiken ylläolevan samoista syistä kuin kaikki muutkin, mutta myös siksi, että voisimme auttaa tässä kaupungissa olevia ihmisiä. Samalla kun suojaudumme ja varaudumme, niin valmistaudumme seurakunnan olemuksen mukaisesti olemaan myös ihmisten tukena”, seurakuntayhtymän johtaja Juha Rintamäki sanoo.
Ovet ovat auki monessa paikassa, vaikka toimintaa joudutaan supistamaan. Kampin kappelissa jatketaan päivystystä ja annetaan keskusteluapua. Kappelin työntekijät ovat tavattavissa arkisin kello 8ꟷ20 ja viikonloppuisin kello 10ꟷ18. Tuomiokirkko on avoinna hiljaista rukousta varten joka päivä kello 9ꟷ18. Myöskään Temppeliaukion kirkkoa ei suljeta.
Seurakunnat tarjoavat keskusteluapua puhelimitse ja verkossa osoitteessa kirkonkeskusteluapua.fi. Katso seurakuntasi diakonian päivystyspuhelin tai päivystävän papin yhteystiedot helsinginseurakunnat.fi -nettisivuilta.
Yhteyshenkilöt
Sirpa PatronenVerkkotiedottaja
Puh:09 2340 2609sirpa.patronen@evl.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kirkko Helsingissä – ihmistä varten. Uskon, rakkauden ja ympäristön puolesta.
Kirkko Helsingissä muodostuu 20 ev.-lut. seurakunnasta, joista 17 on suomenkielistä ja kolme ruotsinkielistä. Helsingin seurakunnissa on lähes 340 000 jäsentä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kirkko Helsingissä
Jouluradion 20. juhlakautta siivittänyt entistäkin suurempi suosio13.12.2022 10:53:24 EET | Tiedote
Jouluradion 20. juhlakausi on lähtenyt entistä suuremman suosion siivittämänä liikkeelle. Jouluradion nettisivuilla on kauden alkaessa ja sen jatkuessa jälleen ollut enemmän kävijöitä kuin viime vuonna.
Yhteinen kirkkovaltuusto teki kuluneen nelivuotiskautensa viimeiset päätökset – säästökuuri jatkuu Helsingin seurakuntayhtymässä9.12.2022 12:20:56 EET | Tiedote
Yhteisen kirkkovaltuuston nelivuotiskausi päättyi torstain 8.12. kokoukseen. Kuluneella kaudella kirkkovaltuusto on tehnyt poikkeuksellisen merkittäviä päätöksiä. Viimeisessä kokouksessaan kirkkovaltuusto päätti muun muassa seuraavan vuoden talousarviosta, joka jatkaa säästökuuria Helsingin seurakuntayhtymässä.
Helsingin seurakunnat jakoivat aamuliikenteessä heijastimia ja joulurauhaa1.12.2022 09:00:00 EET | Tiedote
Kymmenettä kertaa järjestetyssä Helsingin seurakuntien yllätystempauksessa levitettiin hyvää joulumieltä heijastimien avulla.
#JOULURADIO20, MUTTA HOOSIANNA ON NUMERO YKSI22.11.2022 08:00:00 EET | Tiedote
Jouluradion uusi versio Hoosiannasta julkaistaan perinteiseen tapaan ensimmäisenä adventtina 27.11. puolilta öin. Myös musiikkivideo julkaistaan tuolloin Jouluradion nettisivuilla ja sosiaalisen median kanavissa.
Tulkaa kaikki -liike lisäsi merkittävästi paikkojaan yhteisessä kirkkovaltuustossa – valtaosa valtuutetuista pitää tärkeänä, että heidän seurakuntansa panostaisi enemmän erityisesti heikompiosaisten auttamiseen21.11.2022 14:22:25 EET | Tiedote
Helsingin yhteisen kirkkovaltuuston valtuutetuista 36 prosenttia on Tulkaa kaikki -liikkeestä.