PeeÄssä avaa Pop-up Amarillon Saaristokaupunkiin 23.3.-13.4. väliseksi ajaksi
Osuuskauppa PeeÄssä avaa maanantaina 23.3 2020 Keilankannan S-Marketin pihaan pop-up Amarillon. Kaikki pop-up toiminnot tullaan hoitamaan pihalle tuotavasta 1967 vuosimallin Dodge -ruokarekasta ja kaikessa toiminnassa kunnioitetaan luonnollisesti 100 prosenttisesti viranomaismääräyksiä. Lisäksi kaikki annokset koostuvat lähes täysin lähituottajien raaka-aineista.
- Meille on tullut paljon toiveita saada keskustan ravintoloidemme osalta kuljetuspalveluita tuotua saaristokaupungin asuntoalueelle asti. Saaristokaupungissa asuu paljon väkeä ja alueelta puuttuvat nykyään ravintolatoiminnot. Nykyiset kuljetuspalveluiden tuottajien alueet eivät kata koko saaristokaupunkia ja ihmiset ovat kodeissaan pandemiaa piilossa. Tämän takia ajattelimme valjastaa viinijuhlan cateringkalustostamme ruokarekan pop up -ravintolaksi ja tuoda sen nyt keskelle asuinaluetta. Tempauksella toivomme työllistävämme osan nuorista kokeistamme ja tarjoilijoistamme kriisiajan yli sekä saatua tuettua paikallisia elintarviketuottajiamme osaltamme, kertoo toimialajohtaja Ville Puustinen.
Kuopion Amarillon myydyin annos on jo nyt House Burger, joka kootaan puhtaasti paikallisista raaka-aineista. Nyt tuon loistavan burgerin ja Amarillon tutun liikemerkin avulla saadaan tehtyä hyvää alueellisesti. Hinnat ovat kuluttajaystävälliset: 10€ Burgerit, 2€ ranskalaiset, limut 2€ ja dipit 1€/kpl. Listalta löytyy 3 erilaista house burgeria (Real Cheese burger, Chili burger ja Kasvisburger), tuunatut ranskalaiset ja paikallista virvoitusjuomaa/vichyä. Kaikki burgerit paistetaan aidolla hiiligrillillä.
- Pidämme Amarillon pop-upin avoinna päivittäin klo 11-18.00 välillä ja tuotteet ovat take away myynnissä. Lähituottajat saavat tuotteistaan normaalin korvauksen ja työntekijämme täyden palkan. Kalusto seisoisi muutoin tyhjänpanttina, joten minusta tämä on vähintään win-win -tilanne, toteaa ryhmäpäällikkö Mikko Rosendahl.
Wolt ja Foodora toimivat keskustan ravintoloidemme osalta normaalisti kuljetuspalveluissa ja lähes kaikki keskustan paikat ovat toistaiseksi avoinna. lisätietoja ravintoloistamme www.raflaamo.fi
Pop up -Amarillon burgereissa on seuraavien lähituottajien tuotteita:
- Sämpylät Liepuska Nilsiä
- Majoneesit NakuMajo / Varkauden Aito Oy Varkaus
- Pihvit Savo-Karjalan liha Kuopio (kasvispihvi Pouttu Muu 100% kotimainen kasvispihvi)
- Juustot Jukolan Aito Cheddar / Jukolan Juusto Oy Leivonmäki
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville Puustinentoimialajohtaja
majoitus- ja ravintolakauppa, liikennemyymälät
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
Entistä useampi pohjoissavolainen kotitalous hyötyy Osuuskauppa PeeÄssän hyvästä tuloksesta12.2.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Vuonna 2024 PeeÄssän asiakasomistajien määrä ylitti 130 000 rajan. Nyt jo yhdeksän kymmenestä pohjoissavolaisesta kotitaloudesta on asiakasomistajatalouksia. Asiakasomistajien saama hyöty omasta osuuskaupastaan on historiallisen korkea.
Ravintola Frans & Sophien tarjonta uudistuu – aidon ranskalaisen gastronomian toteutuksessa mukana huippunimiä22.1.2025 11:13:32 EET | Tiedote
Kuopiossa Snellmaninpuiston laidalla sijaitsevan ravintola Frans & Sophien uudistus tarjoilee asiakkaille ranskalaisen ruokakulttuurin helmiä. Uusi menu esittelee Ranskan alueellisia makuja ja gastronomisia erityispiirteitä. Uudistus tuo mukanaan myös toivotun klassikkoannoksen.
PeeÄssälle historian paras tulos T-Median Luottamus&Maine-tutkimuksessa20.1.2025 13:39:08 EET | Tiedote
Vuonna 2024 PeeÄssän luottamus ja maine, vastuullisuuden mittarit sekä S-Etukortin suositteluhalukkuus olivat historian korkeimmalla tasolla.
PeeÄssän hallintoneuvosto vuonna 202519.12.2024 14:06:06 EET | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssän edustajisto on valinnut sääntömääräisessä syyskokouksessaan 21.11.2024 jäsenet hallintoneuvostoon.
Mikko Jalkanen uutena jäsenenä PeeÄssän hallitukseen19.12.2024 13:59:14 EET | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssän hallintoneuvoston kokouksessa 18.12.2024 valittiin hallitus ja hallintoneuvoston puheenjohtajat vuodelle 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme