Suomen kansallismuseo

Hämeen linna ja Vankila avautuvat yleisölle maanantaina 1.6. 

Jaa
Linnassa kesällä yleisöopastuksia pienille ryhmille, ja Vankilassa keskusteluopas paikalla.
Hämeen linna Vanajaveden rannalla. Kuva: Museovirasto
Hämeen linna Vanajaveden rannalla. Kuva: Museovirasto

Suomen kansallismuseon museoperheeseen kuuluvaa Hämeen linnaa on ihasteltu yli kaksi kuukautta muurien ulkopuolelta. Kesäkuun 1. päivästä alkaen keskiaikaiseen linnaan pääsee jälleen myös sisälle. Hämeen linna on avoinna elokuun loppuun asti päivittäin. 

Yleisöopastukset tehdään linnassa pienemmissä ryhmissä ja pitkälti ulkotiloissa. Linnassa on otettu monipuolisesti huomioon erilaiset terveyteen ja turvallisuuteen liittyvät viranomaisohjeet, jotta vierailusta voi nauttia mahdollisimman turvallisesti. Suositut yleisötapahtumat ovat kesän ajan tauolla. Hämeen linnan valleja vuodesta 2015 asti hoitaneet lampaat ihastuttavat tänäkin kesänä kävijöitä. 

Keskiaikaisen Hämeen linnan rakennushistoria on jatkunut jo 700 vuotta, ja sen paksuissa muureissa voi nähdä eri aikojen rakennustyylejä. Museon toiminnasta huolehtii Suomen kansallismuseo. Vuonna 2019 linnassa oli 111 822 kävijää, mikä on suurin kävijämäärä vuosikymmeneen. 

Vankilassa pääosaan entisten vankien ja työntekijöiden tarinat 

Toukokuussa 2019 Suomen kansallismuseon kohteena avautunut Vankila avaa ovensa kesäkauteen entistä elämyksellisempänä. Viime kesän uusien näyttelysisältöjen jatkona Vankilaan tuodaan tänä kesänä kaksi ääniteosta. Viime kesänä Vankilaan toteutettiin pankkiryöstäjä, vankikarkuri Jan Jalutsin kirjoitusten pohjalta Antti L. S. Ikosen toteuttama hologrammiteos Kertomuksia kiven sisältä, jossa vanki istuu ja tarinoi sellissään. Nyt maakerran eristyssellissä kuullaan myös Jalutsin kirjoituksiin perustuva ääniteos Uni. Toinen Ikosen tuottama ääniteos, Voi tuomittu vain odottaa, kuullaan Vankilan toisessa kerroksessa. 

Vankila ja kiven heiton päässä sijaitseva Hämeen linna jakavat muurin lisäksi yhteisen historian. Alkujaan tämä maan ensimmäinen sellivankila rakennettiin miesten kuritushuoneeksi vuonna 1871. 1980-luvulla kuritushuonevangit siirrettiin Helsinkiin ja viereisessä Hämeen linnassa ollut lääninvankila levittäytyi rakennukseen. Vankeinhoito päättyi tiloissa vuonna 1993, jonka jälkeen rakennus entisöitiin Hämeenlinnan kaupungin vankilamuseoksi vuonna 1997. Nyt museota ylläpitää Suomen kansallismuseo, ja Suomen suurinta vankilamuseota uudistetaan tuomalla sinne Vankilan kokeneiden – niin vankien kuin vartijoiden – kokemuksia. 

Vankilakeskuskäytävällä on keskusteluopasmuseossa ei ole opastettuja kierroksia kesällä. 

Lisätiedot 
intendentti Jouni Marjamäki, jouni.marjamaki@kansallismuseo.fi, puh. 0295 33 6344 

yhteisömanageri Elisa Sarpo, elisa.sarpo@kansallismuseo.fi, puh. 0295 33 6380

HÄMEEN LINNA 
Kustaa III:n katu 6, Hämeenlinna
Avoinna 1.6.– 31.8. päivittäin klo 10–17
www.kansallismuseo.fi/fi/haemeenlinna

VANKILA 
Kustaa III:n katu 8, Hämeenlinna  
Avoinna 1.6.– 31.8. päivittäin klo 10–17

www.kansallismuseo.fi/fi/vankila

Avainsanat

Kuvat

Hämeen linna Vanajaveden rannalla. Kuva: Museovirasto
Hämeen linna Vanajaveden rannalla. Kuva: Museovirasto
Lataa
Suomen suurin vankilamuseo Vankila toimi ennen Hämeenlinnan lääninvankilana. Kuva: Museovirasto
Suomen suurin vankilamuseo Vankila toimi ennen Hämeenlinnan lääninvankilana. Kuva: Museovirasto
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Suomen kansallismuseo on valtakunnallinen kulttuurihistorian museo, joka ylläpitää ja kehittää kulttuurihistorian kokoelmiaan, edistää kulttuuriperinnön tutkimusta ja käyttöä, sekä tarjoaa näyttely- ja yleisöpalveluja museokohteissaan ympäri maan: Kansallismuseo, Seurasaaren ulkomuseo, Tamminiemi, Suomen merimuseo, Langinkoski, Hvitträsk, Louhisaari, Vankila, Hämeen linna ja Olavinlinna. Yhteiskunnallisena keskustelijana ja alan kansainvälisenä vaikuttajana toimiva Suomen kansallismuseo on osa opetus- ja kulttuuriministeriön alaista Museovirastoa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen kansallismuseo

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye