Koronakriisi vei työt, joten tietokirjailija päätti lähteä kävelemään – kirjaimellisesti

"Koronakevät vei työt valmentajana ja puhujana, joten heitin ilmoille vitsin: Nyt riitti! Lähden kävelemään. Vitsissä on aina puolet totuttaa ja kesäkuusta eteenpäin elän lotkautukseni todeksi", Kastikainen kertoo.
Helena Kastikainen kävelee Helsingistä Nuorgamiin seuraavaa reittiä:
- Helsingistä Orimattilan kautta Lahteen
- Vääksyn ja Putkilahden kautta Jyväskylään
- Laukaan, Pihtiputaan ja Pyhännän kautta Kajaaniin
- Hyrynsalmen, Suomussalmen ja Taivalkosken kautta Posiolle
- Pirttikosken, Pelkosenniemen ja Luoston kautta Sodankylään
- Peurasuvannon ja Saariselän kautta Ivaloon
- Inarista Utsjoelle ja Nuorgamiin
Keväällä julkaistussa tietokirjassa Pikkupomosta johtajaksi – nuoren naisen opas kerrotaan Helenan tarina duunariperheen tytöstä nuoreksi menestyjäksi. Matkan varrella on tullut ennenkin vastaan vaikeuksia, joten tänä keväänä Kastikainen on joutunut toden teolla tankkaamaan omia opetuksiaan itsensä johtamisesta, tavoitteiden asettamisesta, pettymyksien sietämisestä sekä armollisuudesta itseä ja muita kohtaan.
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Helena Kastikainen, me@helenakastikainen.fi, +358 50 368 0407
Arvostelukappaleet kirjasta: johanna.forss@sets.fi
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kustantamo S&S – ystävien kesken S&S – julkaisee laadukasta kauno-, tieto- ja lastenkirjallisuutta. S&S on osa Schildts & Söderströmsiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S
Elokuvaohjaaja Suvi Westin esikoisromaani nauraa stereotypioille23.4.2025 09:14:20 EEST | Tiedote
Suvi Westin esikoisromaanista piti tulla hyvin tärkeä tietokirja saamelaisnaisista. Tulikin jotain ihan muuta, itseironinen, pisteliäs ja hauska romaani naisiin kohdistuvista odotuksista, ennakkoluuloista ja yksilön rimpuilusta perinteisen kulttuurin ja valtakulttuurin välillä.
Iida Turpeisen menestysromaani Elolliset ehdolla Italian merkittävimmän kirjallisuuspalkinnon saajaksi16.4.2025 12:53:08 EEST | Tiedote
Premio Strega on Italian suurin ja arvostetuin kirjallisuuspalkinto. Sen kansainvälinen vastine, Premio Strega Europeo, on nuorempi (perustettu 2014) mutta yhtä arvostettu. Ehdokkaiksi valitaan viisi eurooppalaista teosta. Voittaja julkistetaan Salone del Libro -messuilla Torinossa toukokuussa.
Ida Kukkapuro tapasi sisaruksensa vasta esikoulussa, ja haluaa siksi puolustaa sisaruutta7.4.2025 10:15:08 EEST | Tiedote
Kun puhutaan perheestä, pohditaan yleensä vanhempien ja lasten suhdetta. Mutta entä sisaruus? Kun toimittaja Ida Kukkapuro alkoi selvittää omaa sukuhistoriaansa, määritelmiä pakenevat sisaruussuhteet eivät jättäneet häntä rauhaan. Syntyi omakohtainen kirja aiheesta, josta on kirjoitettu hyvin vähän. Mitä kaikkea sisaruus on?
S&S:n kesän ja syksyn kirjat 202527.3.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Syksyllä ilmestyy muun muassa Marisha Rasi-Koskisen upea romaani Kesuura, Susanna Hastin odotettu toinen romaani Toivottomuus ja Sanna Kajander-Ruuthin kirjoittama elämäkerta Jarmo Koski – Salattu elämäni. Lastenkirjallisuudessa on luvassa muun muassa sarjakuvataiteilijana palkitun Ulla Donnerin ensimmäinen kuvakirja ja Eva Frantzin jännittävä uusi lastenromaani.
Nimitysuutinen: Kustantamo S&S:n kustantajaksi Johanna Forss26.3.2025 13:04:07 EET | Tiedote
FM Johanna Forss on nimitetty Kustantamo S&S:n uudeksi kustantajaksi 1.6. alkaen. Lähes 20 vuotta kirja-alalla työskennellyt Forss siirtyy tehtävään Schildts & Söderströmsin liiketoimintapäällikön paikalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme