Espoossa kehitetään sähköpotkulautojen ohjattua pysäköintiä

Pilotin myötä sähköpotkulaudat rantautuvat alueelle, jossa niitä ei entuudestaan ole. Pilotin pääyhteistyökumppani TIER Mobility laajentaa pilotissa nykyistä toiminta-aluettaan ja tuo sähköpotkulaudat muusta palvelualueestaan irralliselle saarekkeelle.
Pilottialueella potkulaudat pysäköidään erikseen merkityille pisteille tavanomaisen kelluvan pysäköinnin sijaan. Pysäköintipisteitä on noin 25 kappaletta. Ne sijaitsevat mm. julkisen liikenteen pysäkkien yhteydessä sekä alueen keskeisten palvelujen ja toimintojen äärellä. Alueella sijaitsee Keran ja Kilon juna-asemat, paljon työpaikkoja ja esimerkiksi Metropolian kampus. ”Seuraamme erityisesti, kuinka potkulautoja tullaan hyödyntämään osana liityntäliikennettä”, kertoo Suvi Kajamaa Espoon kaupungilta.
Pilotti jatkuu marras-joulukuulle, ja se on avoin myös muille toimijoille. Mukaan on lähtenyt esimerkiksi ympäristökalusteita valmistava Lehtovuori Oy. Muutamassa pysäköintipisteessä tullaan näkemään Lehtovuoren uunituoreet pysäköintitelineet. Ne ovat protovaiheessa, ja palautetta toivotaan erityisesti käyttömukavuudesta.
”Pilotissa tullaan keräämään käyttäjäpalautetta. Se on erityisen arvokasta palvelujen, tuotteiden ja pysäköinnin pelisääntöjen jatkokehitystä varten”, korostaa Kajamaa.
Pilotissa pysäköinnin ohjausta on mahdollista toteuttaa kevyesti ja ketterästi erilaisia metodeja testaten. Sähköpotkulaudat ovat yleistyneet viimeisen parin vuoden aikana. Uusiin liikkumispalveluihin liittyy myös lieveilmiöitä, kuten jalkakäytäville huolimattomasti pysäköimistä, mikä tuottaa myös aiheellista kritiikkiä.
”Pilotissa on tarkoitus oppia yhdessä ja luoda hyviä käytänteitä myös muualle jatkohyödynnettäväksi. Kaupungeilta odotetaan roolia liikkumispalvelujen mahdollistamisessa, ja Espoon kaupunki haluaa olla tässä työssä aktiviinen edelläkävijä”, toteaa Kajamaa.
Mikroliikkumispalveluihin liittyvien käytänteiden kehittäminen kiinnostaa myös kansallisesti. Pilotille on myönnetty liikkumisen ohjauksen valtionavustusta.
https://www.traficom.fi/fi/liikenne/liikennejarjestelma/liikkumisen-ohjaus-ja-valtionavustukset
Lisätietoa pilotin aikana: espoo.fi/sahkopotkulaudat
Yhteyshenkilöt
Suvi Kajamaa, Espoon kaupunki, suvi.kajamaa@espoo.fi, puh. 043 8272 547
Katja Ojala, TIER Mobility Finland Oy, katja.ojala@tier.app, puh. 050 3926 918
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

PL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Tila- ja asuntojaosto: Leppäsillan päiväkoti peruskorjataan28.4.2025 09:46:53 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen tila- ja asuntojaosto hyväksyi Leppävaaran Karakalliossa sijaitsevan Leppäsillan päiväkodin peruskorjauksen hankesuunnitelman.
Liikuntalautakunta päätti vuoden 2025 liikuntatoiminta-avustuksista sekä erityisryhmien avustuksista24.4.2025 19:14:25 EEST | Tiedote
Liikuntalautakunta päätti kokouksessaan 24.4.2025 liikuntatoiminta-avustuksista, lausui liikunnan infrahankkeiden investointitarpeista sekä päätti Leiki ja liiku -toiminnasta.
SM-viikko järjestetään Espoossa myös vuonna 202623.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Espoo toimii SM-viikon isäntäkaupunkina sekä tänä että ensi vuonna. Vuonna 2026 SM-viikko järjestetään kymmenettä kertaa ja ajankohtana on heinä-elokuun vaihde 30.7.–2.8.
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnasta 15.4.202515.4.2025 20:50:51 EEST | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta päätti 15.4.2024 kokouksessaan perusopetuksen lukuvuoden 2025-2026 oppilaspaikoista vuosiluokilla 1-6. Lautakunta päätti myös, että yksiryhmäisen Auroranniityn päiväkodin tilasta luovutaan vuokrasopimuksen päättyessä ja että, Saunalahden koulussa aloittavat 7. luokkien englannin ja espanjan A-kielten ryhmät syksyllä 2025.
Kaupunginhallitus: Esport Arenan lainalle lyhennysvapaata15.4.2025 19:36:42 EEST | Tiedote
Kaupunginhallitus hyväksyi kokouksessaan Esport Arenalle myönnetyn lainan lyhennysvapaan ja päätti ostaa Kameleonten Ab:n omistaman kiinteistön Viherlaaksosta. Lisäksi se hyväksyi tulevan valtuustokauden poikkihallinnolliset kehitysohjelmat sekä hallintosäännön tarkistukset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme