Kiintiöpakolaistilastot 2020 julki - korona vaikutti valintojen järjestelyihin
Koronatilanteen takia Libyasta Nigeriin evakuoitujen pakolaisten valinta siirtyi tämän vuoden alkupuolelle. Vuoden 2020 aikana Suomeen saapui 661 kiintiöpakolaista.
- Kiintiöpakolaisten vastaanotto on tapa auttaa kaikkein haavoittuvimmassa asemassa olevia. Suurin osa maailman pakolaisista oleskelee konfliktialueiden lähettyvillä ja vain pieni osa pääsee muuttamaan pois oleskelumaastaan, kertoo tulosalueen johtaja Susanne Tengman.
Kiintiöpakolaisia haastateltiin ensimmäistä kertaa etänä
Maahanmuuttovirasto vastaa Suomeen valittavien kiintiöpakolaisten valinnasta. Kiintiöpakolaiset valitaan yleensä valintamatkoilla, joiden aikana Maahanmuuttoviraston, Suojelupoliisin ja ELY-keskuksen tai kunnan työntekijät haastattelevat UNHCR:n Suomelle esittämät kiintiöpakolaiset heidän asuinalueellaan. Maahanmuuttovirasto tekee päätökset valinnoista matkan jälkeen.
Viime vuoden ainoa valintamatka tehtiin maaliskuussa Ankaraan. Turkista Suomeen valittiin 249 syyrialaista kiintiöpakolaista.
Koronatilanteen takia muita valintamatkoja ei voitu järjestää. Sen sijaan Suomi teki valintoja etähaastattelujen ja asiakirjojen perusteella kuten myös YK:n pakolaisjärjestö UNHCR oli koronan takia suositellut. Ensimmäiset etähaastattelujen avulla suoritetut valinnat tehtiin syksyn alussa Libanonista ja toinen vuoden vaihteessa Nigeristä.
- Etähaastattelut suunniteltiin huolellisesti yhteistyössä eri tahojen asiantuntijoiden kanssa. Lähtökohtaisesti etähaastattelut toteutettiin samalla tavalla kuin kasvotusten toteutettavat haastattelut. Haastattelussa on läsnä koko perhe, ja sen aikana selvitetään pakolaisten henkilötiedot, kansainvälisen suojelun ja uudelleensijoittamisen tarve, yleiseen järjestykseen ja turvallisuuteen liittyvät seikat sekä kotoutumisen edellytykset. Vaikka kohdemaiden olosuhteet ja kansalliset koronarajoitukset vaihtelivat, etähaastattelut saatiin kuitenkin hyvin tehtyä, kertoo Tengman.
Suomeen valitut kiintiöpakolaiset vuonna 2020
Matkakohde/valinnat | Valitut | Valittujen pakolaisten kansalaisuus |
Turkki Maaliskuu, valintamatka |
249 | Syyria 248, kansalaisuudeton 1** |
Sambia Kesäkuu, asiakirjavalinta |
211 | Kongon demokraattinen tasavalta |
Libanon Syyskuu, etähaastattelut |
151 | Syyria |
Hätätapaukset, asiakirjavalinta | 119 | Eri kansalaisuuksia |
Yhteensä | 730* |
*Maahanmuuttoviraston päätöksenteon jälkeen syntyneitä lapsia ei ole tilastossa.
**Muut perheenjäsenet Syyrian kansalaisia.
Tutustu tilastoihin tarkemmin osoitteessa migri.fi/kiintiopakolaistilastot.
Fakta: Pakolaiset Suomessa
- Suomeen saapuu pakolaisia kolmella eri tavalla: turvapaikanhakijoina, turvapaikanhakijoiden perheenjäseninä ja kiintiöpakolaisina.
- Turvapaikkaa haetaan Suomessa, mutta kiintiöpakolaiset haastatellaan yleensä heidän asuinalueellaan.
- Suomessa kiintiöpakolaisten valinnasta vastaa Maahanmuuttovirasto.
- Kiintiöpakolaisen on määritellyt pakolaiseksi YK:n pakolaisjärjestö UNHCR.
- Kiintiöpakolainen on joutunut lähtemään kotimaastaan, eikä voi jäädä asumaan maahan, johon on paennut.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tulosalueen johtajan sijainen, ylitarkastaja Piia Pirkola-Mercier p. 0295 433 254, etunimi.sukunimi@migri.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta

PL 10
00086 Maahanmuuttovirasto
Puh. 0295 430 431 (vaihde/switchboard))http://www.migri.fi
Maahanmuuttovirasto on maahanmuutto-, turvapaikka-, pakolaisuus- ja kansalaisuusasioissa päätöksenteko-organisaatio ja ylläpitää vastaanottojärjestelmää.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maahanmuuttovirasto
Maahanmuuton lainsäädännöstä ei löydy poikkeuksia urheilijoille11.4.2025 10:30:06 EEST | Tiedote
Julkisuudessa on käyty useaan otteeseen keskustelua urheilijoiden oleskelulupien ja kansalaisuuden saamisen edellytyksistä. Ammattilaisurheilijoille ja -valmentajille on urheilijan työlupa omana kategoriana, mutta muilta osin lainsäädäntö ei tunne poikkeuksia urheilijoille.
Finnish Immigration Service closes down reception centres27.3.2025 12:01:39 EET | Press release
The number of clients at reception centres has decreased considerably. For this reason, the Finnish Immigration Service is closing down several reception centres.
Migrationsverket lägger ner förläggningar27.3.2025 12:00:56 EET | Pressmeddelande
Antalet klienter vid förläggningarna har minskat kraftigt. Därför lägger Migrationsverket ner flera förläggningar.
Maahanmuuttovirasto lakkauttaa vastaanottokeskuksia27.3.2025 12:00:16 EET | Tiedote
Vastaanottokeskusten asiakasmäärät ovat vähentyneet voimakkaasti. Tästä syystä Maahanmuuttovirasto lakkauttaa useita vastaanottokeskuksia.
Finnish Immigration Service achieved significant reforms and development in 202424.3.2025 11:27:56 EET | Press release
The Finnish Immigration Service reformed its organisation in 2024, enabling a better response to changes in its operating environment and performance targets. Most of the targets set for last year were achieved. Development efforts will continue in 2025 with the aim of attaining the remaining performance agreement targets.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme