Kansainvälinen lentoalan tapahtuma CONNECT järjestetään Tampereella ensi vuonna

Kansainväliset lentokentät ja lentoyhtiöt tapaavat toisensa Tampereella 23.–25. helmikuuta 2022. Tapahtuman hakijoina olivat Tampereen kaupunki, Business Tampere ja Visit Tampere. Tapahtumaan odotetaan yli kuuttasataa lentoalan päättäjää keskustelemaan nykyisistä ja tulevaisuuden lentoreiteistä.
Vuonna 2020 tapahtuma järjestettiin Turkin Antalyassa, mutta tänä vuonna tapahtumaa ei järjestetä lainkaan. Tampereella tapahtuman teemaksi valittiin Connect with ice. Tavoitteena on tarjota kongressidelegaateille elämyksiä talvisessa luonnossa.
– Lentoalan päättäjät kokoontuvat Tampereelle tapaamaan toisiaan ensi kertaa rajoitusten jälkeen. Tarve fyysisille tapaamisille ja kasvokkain neuvotteluille on tällä hetkellä suuri. Tapahtuma järjestetään Suomessa ensimmäistä kertaa, ja sen myötä saamme Tampereelle tärkeitä lentoreiteistä päättäviä henkilöitä sekä pääsemme näyttämään heille alueen parhaat puolet, kertoo lentoliikenteen erityisasiantuntija Marja Aalto Visit Tampereesta.
– Tampere tunnetaan merkittävänä kansainvälisten tapahtumien kaupunkina. CONNECT aloittaa Covid-19-jälkeisten merkittävien tapahtumien sarjan Tampereella ja hyvin suurella todennäköisyydellä myös kansainvälisesti. Jatkoa seuraa esimerkiksi jääkiekon maailmanmestaruuskisojen muodossa toukokuussa. Tämä on erinomainen mahdollisuus tuoda Tamperetta esille lentoliikenteen vaikuttajien ja matkailijoidenkin näkökulmasta. CONNECT on koko seudulle tärkeä tapahtuma ja helmikuu on loistava tilaisuus nostaa esiin muun muassa talviosaamistamme lentoliikenteessä. Erityisosaamisemme talvikunnossapidossa, eli niin sanottu snowhow, on jo nyt maailmalla laajasti tunnettua, mutta CONNECT antaa mahdollisuuden esitellä sitä lentoliikenteen päättäville tahoille ja alan muille huippuosaajille, sanoo Business Tampereen ja Visit Tampereen toimitusjohtaja Harri Airaksinen.
18. kerran järjestettävä CONNECT on lunastanut paikkansa yhtenä ilmailualan tärkeimmistä tapahtumista Euroopassa. Nyt tapahtuman tavoitteena on auttaa erityisesti lentoverkostojen uudelleenrakentamisessa ja strategian uudelleensuunnittelussa.
– COVID-19-pandemian musertavien vaikutusten jälkeen tapahtumamme tarjoaa ilmailualan väelle korvaamattoman alustan verkostoitua. Pandemia on tuonut esiin ihmisten välisten yhteyksien ja fyysisten tapahtumien merkityksen. Odotamme innolla, että saamme tuoda ilmailualan ihmiset yhteen Tampereelle, sanoo CONNECT Route Development Forumin toimitusjohtaja Karin Butot.
Tapahtuman virallisena lentoyhtiönä toimii airBaltic.
– airBaltic on yksi alueen suurimmista lentoliikenteen toimijoista, ja olemme innoissamme mahdollisuudesta olla CONNECT Route Development Forumin virallinen kumppani. Ilmailuala tulee toimimaan moottorina ihmisten fyysisten siteiden palauttamiseksi ympäri maailmaa ja CONNECT tulee olemaan ammattilaisille paikka, jossa he voivat keskustella turvallisimmista, tehokkaimmista ja kestävimmistä tavoista matkustamisen palauttamiseksi, toteaa airBalticin toimitusjohtaja Martin Gauss.
Katsoaksesi videon lähteestä youtu.be, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Tapahtuman teemana on CONNECT with ice.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marja AaltoErityisasiantuntija, lentoliikenne
Puh:040 631 9211marja.aalto@visittampere.fiHarri AiraksinenToimitusjohtaja
Puh:+358 40 504 1215harri.airaksinen@businesstampere.comKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Business Tampere on Tampereen kaupunkiseudun elinkeino- ja kehitysyhtiö, jonka tehtävä on edistää investointeja sekä luoda paras ympäristö yritystoiminnalle. Yhtiön toimintaa ohjaa Tampereen kaupunkiseudun elinkeinostrategia. Rakennetaan uutta Tampereen seutua. Yhdessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Tampere
Tamperelainen Winse Power valittiin Euroopan avaruusjärjestön yrityshautomoon11.12.2023 12:46:27 EET | Tiedote
Euroopan avaruusjärjestö ESA BIC Finlandin yrityshautomoon on valittu suomalaisyrityksiä vuoden toisella hakukierroksella. Tampereelta mukaan pääsi Winse Power Oy, joka kehittää hautomossa valon hyödyntämistä energian ja datan siirrossa.
KUTSU MEDIALLE: Tervetuloa ilmailualan kestävän kehityksen foorumiin Tampereelle23.11.2023 15:03:03 EET | Kutsu
KLM Royal Dutch Airlines , Business Tampere ja latvialainen airBaltic kutsuvat median edustajat kuulemaan ja keskustelemaan ilmailun kohtaamista haasteista ja siitä, kuinka luoda kestävämpää lentoliikennettä.
Uusi elokuva kuvattiin Tampereen kaupunkiseudulla – Hiedenrannan laituri, Pyhän Olavin kirkko ja Ilkon kurssikeskus kuvauspaikkoina.9.11.2023 08:00:00 EET | Uutinen
Tampereen seudun maisemat tulevat pian taas tutuksi kansainväliselle yleisölle. Syksyllä kuvattu Svalta-elokuva kertoo perheen lomasta saarella, jonne on päätynyt myös karkuteillä oleva sarjamurhaaja.
Fanny Heinonen on Film Tampereen uusi ohjelmajohtaja5.10.2023 16:05:49 EEST | Tiedote
Tamperelainen Fanny Heinonen on aloittanut Film Tampereen ohjelmajohtajana osana Business Tampereen organisaatiota. Heinonen on toiminut Film Tampereen asiakasvastaavana kaksi vuotta ja ottaa nyt uuden haasteen innolla vastaan uskoen Tampereen elinvoimaisuuteen audiovisuaalisella alalla (av-ala) myös jatkossa.
Vuoden teollisuusteko 2023 tunnustuksella palkittu Sandvik uudistaa teollisuutta insinööriluovuudella26.9.2023 13:37:35 EEST | Tiedote
Valtakunnallinen teollisuuden merkitystä ja arvostusta nostava tunnustus jaettiin kolmatta kertaa Alihankinta 2023 -tapahtuman yhteydessä Tampereella 26. syyskuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme