SDP:n Eloranta: Kulttuuria ja nuoria tukevien järjestöjen rahoitus on kompensoitava riihessä, rahapelituottojen lasku aiheuttaa vakavia uhkia useille järjestöille

Rahapelituottojen tuloutus yleishyödyllisiin kohteisiin laskee tänä vuonna noin 300 miljoonaa euroa vuoden 2019 tasoon nähden. Tarve tuotoilla rahoitetuille toiminnalle ei kuitenkaan ole vähentynyt. Rahapelitoiminnan tuotoilla tuetaan erittäin laajasti erilaista toimintaa, kuten tiedettä, kulttuuria, liikuntaa ja urheilua, nuorisotyötä, sosiaali- ja terveysjärjestöjen auttamistoimintaa ja hevosalaa.
- Viime vuoden budjettiriihessä todettiin, että vuoden 2021 jälkeen ei rahapelitoiminnan tuottojen laskua voida kompensoida täysimääräisesti. Koronakriisin jatkuessa pitää kuitenkin löytää tapa tukea järjestöjä siihen saakka, kunnes pidemmän aikavälin ratkaisu on löydetty, sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) painottaa.
- On erittäin tärkeää, että kehysriihestä löydetään rahoitusratkaisu, jolla turvataan näiden toimijoiden asema. Esimerkiksi kulttuuriala on jo muutenkin ahdingossa jo toista vuotta, joten lisäleikkauksiin ei yksinkertaisesti ole varaa, Eloranta linjaa.
Samalla, kun yleishyödyllisten toimijoiden tuki on vaarassa laskea oleellisesti, on koronakriisi lisännyt tarvetta näiden toimijoiden tuottamille palveluille.
Vuoden 2021 Sosiaalibarometrista käy ilmi, että julkisen sektorin ulkopuoliset toimijat, kuten erilaiset järjestöt, ovat lieventäneet omalla työllään koronaepidemian negatiivisia vaikutuksia.
- Kriisin myötä avun, tiedon ja hyvinvoinnin tarve yhteiskunnassamme on korostunut. Monet niistä ovat kuitenkin samalla ajautuneet taloudellisiin ongelmiin, ja rahoituksen leikkaaminen merkitsisi näiden ongelmien syventämistä, Eloranta muistuttaa.
Rahapelitoiminta on ollut nopeassa muutoksessa ja sen tuotto on pienentynyt viime vuosina merkittävästi. Syynä tuottojen laskemiseen on haittojen ehkäisyyn kohdistuvat toimet sekä koronapandemia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Filatov: Yleistuesta puuttuu lapsikorotus12.5.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö lähetti perjantaina lausuntokierrokselle esitysluonnoksen yleistuen ensimmäisestä vaiheesta. Eduskunnan varapuhemies Tarja Filatov (sd.) huomauttaa blogissaan, että yleistukiesityksessä ei ole sosiaaliturvakomitean yksimielisen linjauksen mukaista lapsikorotusta.
SDP:n Johan Kvarnström: Orpon hallitus on pettänyt oman suuren lupauksensa10.5.2025 13:48:24 EEST | Tiedote
– Kyse ei koskaan ensisijaisesti ollut valtionvelasta; luokkapolitiikka on oikeistolle aina tärkeämpää – Orpon hallitus on pettänyt oman suuren lupauksensa, sanoo SDP:n kansanedustaja Johan Kvarnström.
SDP:n Pia Viitanen: Orposta tuli velkalaivan kapteeni!10.5.2025 12:00:38 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen toteaa pääministeri Petteri Orpon (kok.) ja valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) rikkoneen kehysriihessä tekemillään päätöksillä suurimmat kansalaisille antamansa lupaukset, joilla he pääsivät hallitukseen.
SDP:n Niina Malm ja Juha Viitala: Teollisuuspoliittisen strategian pitää olla todellinen keino vastata tulevaisuuden haasteisiin10.5.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Niina Malm ja Juha Viitala vaativat teollisuuspoliittisen strategiatyön jatkamista parlamentaarisesti. Malmin ja Viitalan mukaan strategian tulee vastata teollisuuden toimintaympäristön jatkuviin muutoksiin.
SDP:n Lyly: Hallitus teki ongelman asiasta, joka ei ole ollut ongelma9.5.2025 13:45:00 EEST | Tiedote
Eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunta on antanut mietintönsä suojelutyöstä. Esitykseen oli sotkettu myös hätätyö mukaan, joka ei kuuluisi esityksessä olla mukana laisinkaan. Valiokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lylyn mielestä hallitus loi asiasta ongelman.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme