Jouluiloa yksinäisille senioreille tuova hyväntekeväisyyskampanja käynnistyy tänään

”Päivittäisessä työssämme osana seniorien arkea havaitsemme jatkuvasti, miten pienilläkin teoilla on suuri vaikutus. Toivommekin, että kampanja saa liikkeelle suuren joukon ihmisiä tekemään pienen mutta merkityksellisen teon, joka viestii välittämisestä ja arvostuksesta. Joulutähti voi olla yksinäisen seniorin joulun tähti”, Kotona Asuen Seniorihoivan toimitusjohtaja Anna Lång sanoo.
Ole joulupukkina seniorille -kampanja on käynnissä 15.11.–19.12.2021. Kukkalahjoja voi ostaa kampanjaan osallistuvista kukkaliikkeistä pääkaupunkiseudulla, Keski-Uudellamaalla, Pirkanmaalla, Päijät-Hämeessä sekä Kotkan ja Oulun alueilla. Lisäksi kukkia voi ostaa verkkokaupasta.
Kukkaliikkeessä asioidessa valitaan kortti, johon on kirjoitettu valmiiksi lahjan saajan etunimi ja ikä. Sekä kukkaliikkeessä että verkkokaupassa lahjan antaja voi kirjoittaa oman joulutervehdyksensä vastaanottajalle. Kukan lahjoittajat ja vastaanottajat pysyvät toisilleen tuntemattomina.
”Ikäihmisten yksinäisyys on suuri haaste yksilöille, mutta myös terveydenhuoltojärjestelmälle ja koko yhteiskunnalle. Ole joulupukkina seniorille -kampanjalla haluamme muistuttaa siitä, että yksi tärkeimmistä senioreiden yksinäisyyttä ehkäisevistä tekijöistä on tunne merkityksellisyydestä ja arvostuksesta”, Anna Lång sanoo.
Kampanjaan osallistuvien kaupunkien kotihoidot ja vanhuspalvelut ovat valinneet kukkien saajiksi alueidensa ikäihmisiä, jotka erityisesti ilahtuvat muistamisesta joulunaikaan. Vuodesta 2010 lähtien järjestetty kampanja keräsi viime vuonna ennätykselliset 10 900 kukkalahjaa.
Lisätietoa Kotona Asuen Seniorihoivan Ole joulupukkina seniorille -kampanjasta ja siihen osallistumisesta löytyy osoitteesta www.kotonaasuen.fi/ole-joulupukkina-seniorille. Sosiaalisessa mediassa jouluiloa senioreille jaetaan tunnisteella #OleJoulupukkinaSeniorille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Lång
Toimitusjohtaja
050 353 5255
Anna.Lang@KotonaAsuen.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vuonna 2008 perustetun Kotona Asuen Seniorihoivan visiona on muuttaa ikääntymisen kasvot tarjoamalla yksilöllisiä ja kiireettömiä hoivapalveluita, jotka mahdollistavat turvallisen kotona asumisen mahdollisimman pitkään. Kotona Asuen Seniorihoiva toimii pääkaupunkiseudulla ja Uudellamaalla Helsingissä, Espoossa, Järvenpäässä, Kauniaisissa, Keravalla ja Vantaalla sekä muualla Suomessa Lahden, Tampereen, Kotkan ja Oulun alueilla. Lisätietoa: www.KotonaAsuen.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kotona Asuen Seniorihoiva
Kysely: Suomalaiset haluavat samat hoivajoustot vanhuksille kuin lapsillekin5.3.2025 09:54:59 EET | Tiedote
Kotona Asuen Seniorihoivan kyselyn mukaan 73 prosenttia suomalaisista haluaisi työnantajille mahdollisuuden tukea työntekijöidensä iäkkäiden vanhempien hoivapalveluita. Peräti 88 prosenttia katsoo, että työntekijällä tulisi olla oikeus tilapäiseen poissaoloon, jos hänen iäkäs vanhempansa tarvitsee sairauden vuoksi apua.
Erityiskiitoksen sotaveteraaneille tuova hyväntekeväisyyskampanja käynnistyy tänään - Kuka tahansa voi ryhtyä joulupukiksi seniorille8.11.2024 09:15:00 EET | Tiedote
Pienten tekojen suuresta merkityksestä muistuttava Kotona Asuen Seniorihoivan Ole joulupukkina seniorille -hyväntekeväisyyskampanja käynnistyy tänään. Kampanjassa kuka tahansa voi kukkalahjan antamalla tuoda ikäihmisten jouluun tunteen arvostuksesta. Tänä vuonna kampanja tuo jouluiloa ja erityiskiitoksen sadoille sotaveteraaneille.
Kuka tahansa voi jälleen ryhtyä joulupukiksi seniorille - Hyväntekeväisyyskampanja tuo erityiskiitoksen sotaveteraaneille29.10.2024 09:41:55 EET | Tiedote
Kotona Asuen Seniorihoivan Ole joulupukkina seniorille -hyväntekeväisyyskampanja muistuttaa jälleen pienten tekojen suuresta merkityksestä. Kampanja tuo tänä vuonna erityiskiitoksen ja jouluiloa sotiemme veteraaneille pääkaupunkiseudulla sekä Lahden ja Tampereen alueilla.
Erityiskiitoksen sotaveteraaneille tuova hyväntekeväisyyskampanja käynnistyy tänään — kuka tahansa voi jälleen ryhtyä joulupukiksi seniorille13.11.2023 08:00:00 EET | Tiedote
Kotona Asuen Seniorihoivan Ole joulupukkina seniorille -hyväntekeväisyyskampanja käynnistyy tänään. Pienten tekojen suuresta merkityksestä muistuttava kampanja tuo tänä vuonna erityiskiitoksen ja jouluiloa sotiemme veteraaneille pääkaupunkiseudulla sekä Lahden, Tampereen ja Turun alueilla. Kampanja on käynnissä 19. joulukuuta asti.
Hyväntekeväisyyskampanja kerää jouluiloa sotaveteraaneille ja muistuttaa pienten tekojen suuresta merkityksestä6.11.2023 07:30:00 EET | Tiedote
Kotona Asuen Seniorihoivan Ole joulupukkina seniorille -hyväntekeväisyyskampanja muistuttaa pienten tekojen suuresta merkityksestä. Tänä vuonna kampanja tuo erityiskiitoksen ja jouluiloa sotiemme veteraaneille pääkaupunkiseudulla sekä Lahden, Tampereen ja Turun alueilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme