S-Pankki Oyj

S-Biili tuo asiakasomistajuuden ja S-Pankin palvelut pienemmille paikkakunnille

Jaa
Asiakasomistajuuden ja S-Pankin kiertävä palveluauto S-Biili tuo pankki- ja asiakasomistajapalvelut pienemmille paikkakunnille, lähemmäksi asiakkaita. Ensimmäiset autot lähtevät liikkeelle helmikuun puolivälissä Osuuskauppa PeeÄssän alueella Pohjois-Savossa ja huhtikuun alussa Osuuskauppa Keskimaan alueella Keski-Suomessa.
Ensimmäinen S-Biili palvelee 18. helmikuuta Pohjois-Savossa Rautalammin S-marketin pihassa.
Ensimmäinen S-Biili palvelee 18. helmikuuta Pohjois-Savossa Rautalammin S-marketin pihassa.

S-Pankki ja S-ryhmä haluavat tehdä pankki- ja asiakasomistaja-asioiden hoitamisesta yhä helpompaa tuomalla palveluita myös pienemmille paikkakunnille kiertävän palveluauton avulla. S-Biilissä palvellaan asiakkaita samoissa asioissa kuin S-ryhmän toimipaikoissa sijaitsevilla Asiakasomistajapalvelu ja S-Pankki -pisteilläkin. Palveluautossa voi esimerkiksi liittyä asiakasomistajaksi ja hoitaa päivittäisiä pankkiasioita kuten avata tilin ja verkkopankkitunnukset sekä hakea pankki- tai luottokorttia.

Käteistä S-Biilissä ei käsitellä turvallisuussyistä, mutta asiakkaita opastetaan nostojen ja talletusten tekemiseen S-ryhmän kauppojen kassoilla.

”Kehitämme S-Pankissa jatkuvasti digitaalisia palveluitamme ja helpoiten raha-asioiden hoito onnistuu S-mobiilissa. Samaan aikaan haluamme mahdollistaa asiakasomistajille myös vaihtoehtoisia tapoja hoitaa raha-asioita. S-Biilissä voikin hyvin poiketa myös kysymässä apua vaikkapa S-mobiilin käyttöön”, kertoo myyntijohtaja Markus Lahtinen S-Pankista.

Aluksi S-Biilit otetaan käyttöön Osuuskauppa PeeÄssän alueella Pohjois-Savossa ja Osuuskauppa Keskimaan alueella Keski-Suomessa.

”Kevään aikana kerätään kokemusta ja asiakaspalautteita palveluautojen toimivuudesta jatkoa varten”, kertoo asiakasomistajakonseptista vastaava Minna Ojala SOK Asiakkuudesta.

Osuuskauppa Keskimaalla palveluauto aloittaa kiertämisen huhtikuun alussa.

”Olemme iloisia voidessamme tarjota henkilökohtaista palvelua myös niille Keskimaan asiakasomistajille, jotka esimerkiksi pitkän välimatkan takia eivät pääse asioimaan Asiakasomistajapalvelu ja S-Pankki -pisteillä. Aloitamme huhtikuussa S-Biilin kiertueen Konnevedeltä, Petäjävedeltä ja Karstulasta, ja jatkamme siitä yli 20 keskisuomalaisen paikkakunnan asiakkaiden pariin”, sanoo talousjohtaja Niko Toivanen Osuuskauppa Keskimaasta.

S-Biilit kiertävät erikseen julkaistavan aikataulun mukaisesti ja parkkeeraavat aina kunkin paikkakunnan S-marketin tai Salen pihaan.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Niko Toivanen, talousjohtaja, Osuuskauppa Keskimaa, p. 040 523 9131, niko.toivanen@sok.fi
Reetta Innilä, asiakkuuspäällikkö, Osuuskauppa PeeÄssä, p. 044 719 7565, reetta.innila@sok.fi
Markus Lahtinen, myyntijohtaja, S-Pankki, p. 040 22 00 178, markus.lahtinen@s-pankki.fi
Minna Ojala, liiketoimintavastaava asiakasomistajakonsepti, SOK, p. 050 388 3159, minna.ojala@sok.fi

Kuvat

Ensimmäinen S-Biili palvelee 18. helmikuuta Pohjois-Savossa Rautalammin S-marketin pihassa.
Ensimmäinen S-Biili palvelee 18. helmikuuta Pohjois-Savossa Rautalammin S-marketin pihassa.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

S-Pankki Oyj
S-Pankki Oyj
Fleminginkatu 34
00510 Helsinki

https://www.s-pankki.fi

S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj

S-Bankens ekonomiska prognos: Tecken på återhämtning i den finska ekonomin syns redan19.3.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande

Enligt Janne Ronkanen, ekonom på S-Banken, finns det många tecken på återhämtning i den finska ekonomin – konsumenternas förtroende återhämtar sig gradvis, det finns uppmuntrande tecken från arbetsmarknaden, låneintentionerna stärks i takt med att räntorna sänks och som ett resultat av detta återhämtar sig också bostadsmarknaden. I takt med att hushållens köpkraft ökar väntas också konsumtionen stiga. Det världspolitiska läget skapar dock betydande osäkerhet i förutsägbarheten.

S-Pankin talousennuste: Suomen talouden elpymisen merkkejä on jo nähtävillä19.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote

S-Pankin ekonomisti Janne Ronkasen mukaan Suomen talouden elpymisestä on monia merkkejä ilmassa – kuluttajien luottamus elpyy asteittain, työmarkkinoilta kuuluu rohkaisevia merkkejä, lainanottoaikeet vahvistuvat koronlaskujen myötä ja sen myötä myös asuntokauppa toipuu. Kotitalouksien ostovoiman kasvaessa myös kulutuksen ennustetaan kasvavan. Maailmanpoliittinen tilanne luo ennustettavuuteen kuitenkin merkittävää epävarmuutta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye