Tilkkuterapiaa on esikoisromaani elämänmuutoksesta ja todellisen minän etsinnästä

Minna Haapasalo: Tilkkuterapiaa
Ilmestyy 15.3.2022
Kansalaisopiston tilkkutyökurssi tarjoaa Riinalle tervetullutta vaihtelua siiderin kittailuun sen jälkeen, kun uraohjusavomies on eksynyt nuoren alaisensa lakanoiden väliin. Aivan hyvin ei Riinalla mene töissäkään, ja myös hänen suosittu bloginsa jää tauolle. Onneksi apua on saatavissa niin terapeutin sohvalta kuin tomerilta siskonpojiltakin, mutta erityistä valoa tunkkaiseen yksiöön tuovat jääkaapin oveen teipatut tähdet: yksi jokaisesta bongatusta miehestä. Mahtaisiko jokin niistä tuikkia muita kirkkaammin?
Tilkkuterapiaa on lukuromaani Riinan elämänmuutoksesta ja todellisen itsensä löytämisen ensiaskeleista keski-ikää lähestyvänä naisena.
Minna Haapasalo (s. 1976) on filosofian maisteri ja teatterin ja luovien menetelmien opettaja, joka kirjoittaa, luennoi sekä ohjaa. Hän on kotoisin Juankoskelta, mutta asuu perheineen Turussa. Minna Haapasalo tutkii luovuutta niin työssään kuin vapaa-ajallaankin. Kirjoittamisen lisäksi hän tekee paljon käsitöitä ja kirjoittaa blogia luovuudesta. Hän uskoo konkreettisen tekemisen hyvinvointia tukevaan vaikutukseen. Myös Tilkkuterapiaa-kirjan ytimessä on ajatus, että elämän normaalien kriisien keskellä käsillä tekeminen auttaa hahmottamaan asioita ja tekee hyvää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloViestintäpäällikköOtava
Atena, Moreeni, Nemo, viihde
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Karisto
Supersöpöt Coco Wyo -värityskirjat ilmestyvät viimein myös Suomessa24.4.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Cozy Cuties- ja Cozy Corner -värityskirjat sisältävät molemmat 45 rentouttavaa ja söpöä värityskuvaa. Maailmanlaajuiseksi ilmiöksi kasvaneen kuvitustyylin takana on Coco Wyo -nimeä käyttävä taiteilijaryhmä.
Vapiskaa, rikolliset – Hauhon oma neiti Marple selvittää sekä rikokset että antiikkiaddiktiot! Hanni Maulan hurmaava Vintagea ja veritekoja -esikoisromaani aloittaa sarjan9.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Hanni Maulan Vintagea ja veritekoja on kuin brittidekkari, joka vain sijoittuu idylliseen pieneen hämäläiskylään. Mystisiä kuolemantapauksia ja muita pikkurikoksia riittää, mutta loppujen lopuksi kyse on ystävyydestä.
Kuudes kuolee on vangitseva trilleri Kiltin tytön murhaopas -hitin kirjoittajalta8.4.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
Holly Jackson jatkaa koukuttavan piinavien rikostarinoiden parissa. Uutuuskirjan tarina sijoittuu Yhdysvaltoihin kaveriporukan kevätlomareissulle, josta muuttuukin painajainen. Kuudes kuolee nousi heti ilmestyttyään New York Timesin ja Sunday Timesin bestsellerlistojen ykköseksi.
Sanni Ylimartimon Erokuu on haikeansuloinen kirja yhden kesän mittaisesta ensirakkaudesta3.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Raikas nuortenromaani kertoo ensirakkaudesta ja ohikiitävästä kesästä. Sanni Ylimartimon edellinen romaani sai Tiiliskivi-ehdokkuuden.
Jylhäsalmella ja Rantakylässä aurinko paistaa aina1.4.2025 11:30:39 EEST | Tiedote
Jylhäsalmi on Suomen aurinkoisin kylä. Myös Rantakylän raitti houkuttelee joka kesä uusia tulokkaita, jotka hetken viivähdettyään löytävät jotakin pysyvää. Ei siis ihme, että vuosi vuodelta yhä laajempi lukijajoukkokin suunnistaa tuttuihin maisemiin ja tarinoihin, jotka antavat toiveikkuutta ja iloa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme