Lentoyhtiöiden edustajat kokoontuvat Tampereella

Noin viisisataa kansainvälistä lentoyhtiöiden ja lentoasemien edustajaa 45 eri maasta kokoontuvat ilmailualan verkostoitumistapahtumaan Tampereelle. Mukana on edustajia noin kuudestakymmenestä lentoyhtiöstä sekä yli 250 lentoasemaa ja alihankkijaa.
CONNECT on ensimmäinen pandemian jälkeen Tampereella järjestettävä kansainvälinen konferenssi. Tapahtuma järjestetään 18. kerran, nyt ensimmäistä kertaa Suomessa.
– Lentoliikenteen kehittäminen on oleellista Tampereen seudun kasvun ja elinvoiman varmistamiseksi. Seudun kansainvälisille markkinoille suuntautuneet yritykset, sekä matkailu- ja tapahtuma-ala vaativat sujuvia ja säännöllisiä lentoyhteyksiä. Tampereen lentoasema sijaitsee ihanteellisella paikalla noin 1,5 miljoonan asukkaan vaikutusalueella, jolla sijaitsee 60 prosentin osuus maan elinkeinotoiminnasta. Meillä on vahva luottamus menestyksekkääseen ja kannattavaan lentoliikennetoimintaan, joka perustuu alueen jatkuvaan ja nopeaan kasvuun, sanoo Business Tampereen toimitusjohtaja Harri Airaksinen.
– Tampereen tavoite on olla avoin, kansainvälinen kaupunki, joka kiinnostaa niin yritystoimintaa kuin vapaa-ajan viettäjiä. Esimerkiksi tapahtumat ja tapahtumateollisuus ovat kaupungin elinvoiman ja houkuttelevuuden kulmakiviä, ja haluamme tukea alan nousua ja uuden liiketoiminnan luomista elämysten ympärille. Tampereelle pitää olla helppo tulla. Hyvät lentoyhteydet ovat elintärkeitä koko Tampereen seudun elinkeinoelämälle, tutkimukselle, turismille, osaajille ja innovaatioille, Tampereen kaupungin pormestari Anna-Kaisa Ikonen toteaa.
– On hienoa tavata pitkästä aikaa kasvokkain, kahden pandemiavuoden jälkeen, ja päästä esittelemään Tamperetta paikan päälle saapuville vieraille, jotka päättävät yhtiöiden tulevista lentoreiteistä. Tapahtuman aikana esittelemme heille muun muassa uutta Nokia Arenaa, sekä sen myötä seudun korkeatasoista teknologiaosaamista, lentoliikenteen erityisasiantuntija Marja Aalto Visit Tampereesta sanoo.
Tapahtuman järjestää ranskalainen The Airport Agency ja isäntinä toimivat Tampereen kaupunki ja Business Tampere.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna-Kaisa Ikonen
Tampereen kaupungin pormestari
p. 040 590 9575
Harri AiraksinenToimitusjohtaja
Puh:+358 40 504 1215harri.airaksinen@businesstampere.comMarja AaltoErityisasiantuntija, lentoliikenne
Puh:040 631 9211marja.aalto@visittampere.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Business Tampere on Tampereen kaupunkiseudun elinkeino- ja kehitysyhtiö, jonka tehtävä on edistää investointeja sekä luoda paras ympäristö yritystoiminnalle. Yhtiön toimintaa ohjaa Tampereen kaupunkiseudun elinkeinostrategia. Rakennetaan uutta Tampereen seutua. Yhdessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Tampere
Tamperelainen Winse Power valittiin Euroopan avaruusjärjestön yrityshautomoon11.12.2023 12:46:27 EET | Tiedote
Euroopan avaruusjärjestö ESA BIC Finlandin yrityshautomoon on valittu suomalaisyrityksiä vuoden toisella hakukierroksella. Tampereelta mukaan pääsi Winse Power Oy, joka kehittää hautomossa valon hyödyntämistä energian ja datan siirrossa.
KUTSU MEDIALLE: Tervetuloa ilmailualan kestävän kehityksen foorumiin Tampereelle23.11.2023 15:03:03 EET | Kutsu
KLM Royal Dutch Airlines , Business Tampere ja latvialainen airBaltic kutsuvat median edustajat kuulemaan ja keskustelemaan ilmailun kohtaamista haasteista ja siitä, kuinka luoda kestävämpää lentoliikennettä.
Uusi elokuva kuvattiin Tampereen kaupunkiseudulla – Hiedenrannan laituri, Pyhän Olavin kirkko ja Ilkon kurssikeskus kuvauspaikkoina.9.11.2023 08:00:00 EET | Uutinen
Tampereen seudun maisemat tulevat pian taas tutuksi kansainväliselle yleisölle. Syksyllä kuvattu Svalta-elokuva kertoo perheen lomasta saarella, jonne on päätynyt myös karkuteillä oleva sarjamurhaaja.
Fanny Heinonen on Film Tampereen uusi ohjelmajohtaja5.10.2023 16:05:49 EEST | Tiedote
Tamperelainen Fanny Heinonen on aloittanut Film Tampereen ohjelmajohtajana osana Business Tampereen organisaatiota. Heinonen on toiminut Film Tampereen asiakasvastaavana kaksi vuotta ja ottaa nyt uuden haasteen innolla vastaan uskoen Tampereen elinvoimaisuuteen audiovisuaalisella alalla (av-ala) myös jatkossa.
Vuoden teollisuusteko 2023 tunnustuksella palkittu Sandvik uudistaa teollisuutta insinööriluovuudella26.9.2023 13:37:35 EEST | Tiedote
Valtakunnallinen teollisuuden merkitystä ja arvostusta nostava tunnustus jaettiin kolmatta kertaa Alihankinta 2023 -tapahtuman yhteydessä Tampereella 26. syyskuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme