Työvoimanhallinnan SaaS-palvelujen markkinajohtaja Quinyx ostaa Concreten

Työvoimanhallinnan johtava ohjelmistoyhtiö Quinyx on ostanut vähittäiskaupan tehtävienhallintaan erikoistuneen Concreten.
”Vielä joitakin vuosia sitten työvoimanhallinta oli termina monille tuntematon”, Quinyxin maajohtaja Paulus Maasalo toteaa. ”Puhuttiin vain työvuorosuunnittelusta ja työajanseurannasta. Nämä ajat ovat takana, ja nykyään työvoimanhallinta tunnetaan omana prosessialueenaan.”
Quinyx myy maailmanlaajuisesti tekoälyyn perustuvaa työvoimanhallintajärjestelmää, joka mahdollistaa joustavuuden lisäämistä työelämään. Quinyxin ja Conreten yhdistäminen tuo markkinoille ratkaisun, jonka avulla kaikki työvoimanhallintaan liittyvät osa-alueet voidaan yhdistää samaan pilvipohjaiseen järjestelmään – myös tehtävienhallinnan saralla.
Yhtiöiden yhteisenä tavoitteena on ratkaista kaksi vähittäiskaupan merkittävää haastetta: henkilöstön vaihtuvuus sekä asiakkaiden odotukset.
“Yhdistämme asiakasyritysten johdon, myymäläpäälliköt ja työntekijät keskenään samaan järjestelmään. Uuden ratkaisun avulla vuorotyöläisiä työllistävät yritykset voivat sujuvoittaa toimintaansa merkittävästi”, Quinyxin perustaja ja toimitusjohtaja Erik Fjellborg kertoo. Myös Concreten toimitusjohtaja Tristan Rogers iloitsee: ”Teknologioidemme yhdistäminen tuntuu luonnolliselta.”
Concrete jatkaa toimintaansa omana yksikkönään Quinyxin alaisuudessa. Tristan Rogers jatkaa Concreten toimitusjohtajana.
Tietoa Quinyxistä
Quinyxin toimipiste sijaitsee Espoossa, ja yhtiöllä on Suomessa yli 120 yritysasiakasta. Näihin lukeutuvat muun muassa Gigantti, Lindex, Clas Ohlson, Bestseller, Musti ja Mirri, Puuilo, Partioaitta ja Suomalainen kirjakauppa. Järjestelmää käyttävät myös globaalit toimijat kuten McDonald’s, Sysco, Domino’s, Maersk, IHG ja DHL.
Quinyx on ruotsalaislähtöinen ohjelmistokehittäjä, jonka työvoimanhallinnan teknologia yksinkertaistaa työvuorosuunnittelua, työaikaseurantaa, viestintää, tehtävienhallintaa, budjetointia ja ennustamista. Quinyxin taustalla toimii johtavia SaaS-sijoittajia: Alfvén & Didriksson, Battery Ventures ja Zobito.
Tietoa Concretesta
Concreten asiakkaisiin kuuluvat muun muassa Calvin Klein, Tory Burch, Superdry, The Body Shop, Victoria's Secret ja The North Face. Järjestelmän avulla vähittäiskaupan alalla toimivat yritykset voivat paremmin sitouttaa myymälätyöntekijöitään, mikä vähentää henkilöstön vaihtuvuutta.
Maailmanlaajuisesti Concreten ratkaisua käyttää yli 100 brändiä yhteensä yli 160 maassa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Vetter Communications Oy
Jutta Vetter
press@vetter.fi
050 54 66 000
Kuvat




Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vetter Communications Oy on tamperelainen viestintätoimisto, joka tarjoaa kokonaisvaltaisia palveluja yritysmaailman viestintä- ja mediatiedotustarpeisiin suomeksi, englanniksi, ruotsiksi, saksaksi, espanjaksi, ranskaksi ja italiaksi.
Yhtiö osallistuu monipuolisesti myös operatiiviseen toimintaan asiakkaidensa kansainvälisissä suhteissa, ja viestintää hoidetaan luonnollisena osana asiakkaiden myyntiprosessia.
Asiakkaina on liike-elämän toimijoita monelta eri sektorilta, muun muassa kotimaisia ja kansainvälisiä IT-taloja, tekniikan ja teollisuuden toimijoita, asianajotoimistoja, ilmailualan edustajia sekä kulttuurialan toimijoita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vetter Communications Oy
Suomalainen teknologiayhtiö Tuxera tähtää 100 MEUR liikevaihtoon Microsoftin entisen johtajan Steffan Schumacherin luotsaamana7.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Vaativaan käyttöön tarkoitettuihin tiedostojärjestelmä- ja dataratkaisuihin erikoistunut, globaalisti toimiva suomalaisyhtiö Tuxera on nimittänyt uudeksi toimitusjohtajakseen Steffan Schumacherin. Schumacher on kokenut kasvu- ja muutosjohtaja, joka on aiemmin toiminut johtotehtävissä alan globaaleissa jättiläisissä, kuten Microsoftilla, Qt Groupissa, Citrixillä ja Efectellä. Schumacherin asiantuntemus Tuxeran keskeisiltä asiakasmarkkinoilta ja vahva ymmärrys alati tiukentuvista datavaatimuksista tukevat Tuxeran strategiaa ja seuraavaa kasvuvaihetta.
Konsulttitalo Klarigo Oy onnistui vaikeinakin talousaikoina parantamaan tulostaan3.4.2025 08:40:00 EEST | Tiedote
Suomen välittävimmäksi konsulttitaloksi itseään kutsuva Klarigo Oy uskoo pehmeiden arvojen kantavan kovassakin konsulttibisneksessä. Yli 20 vuotta toimineen yhtiön liikevaihto pieneni viime tilikaudella neljä prosenttia, mutta siitä huolimatta liikevoitto kasvoi 14 prosenttia. Onnistumista yhtiö perustelee osaamispohjallaan, jolla pystytään nopeasti vastaamaan markkinoiden alati muuttuviin vaatimuksiin.
Suomi kutsuu kokoon maailman huiput tekoälyn saralta – aiheina rakentaminen ja arkkitehtuuri13.3.2025 09:15:00 EET | Tiedote
Suomalaisvoimin organisoitu, maailman ensimmäinen rakennusalan kansainvälinen tekoälytapahtuma AI in AEC järjestetään viidennen kerran. Tapahtuma kutsuu yhteen maailman rakennustekniikan ja arkkitehtuurin vaikuttajia Helsinkiin 19.–20.3.2025. Tapahtumaan on rekisteröitynyt noin 300 alan osaajaa yhteensä yli 30 maasta. Puhujia on yhteensä yli 20 maasta.
Kotimainen lastenruokayhtiö vastaa uusiin ravitsemussuosituksiin – ”liian myöhäistä toteuttaa”25.11.2024 13:15:00 EET | Tiedote
Valtion ravitsemusneuvottelukunta julkaisee uudet, kansalliset ravitsemussuositukset 27.11.2024. Uusissa suosituksissa kasvisten osuus ruokavaliossa nousee merkittävästi. Suomalaisen lastenruokayhtiö Green Planet Astronautsin mukaan uusia ravitsemussuosituksia on mahdotonta toteuttaa enää täysimääräisenä nykyisessä aikuisväestössä. Makutottumukset ja suolisto nimittäin kehittyvät voimakkaimmin ensimmäisen kolmen ikävuoden aikana.
EG-konserni jatkaa rakennusalan ohjelmistoyrityskauppoja Suomessa – ostaa nyt Easoft Group Oy:n11.11.2024 11:30:00 EET | Tiedote
Pohjoismainen ohjelmistoyrityskonserni EG jatkaa rakennusalan ohjelmistoyrityksiin kohdistuvia hankintoja Suomessa: aiemmin ostamiensa Jydacomin, Zeronin ja Silverbucketin ohella konserni ostaa nyt myös nopeasti kasvavan Easoft Group Oy:n. EG laajentaa kaupalla tuotevalikoimaansa rakennusalan yrityksille ja vahvistaa entisestään asemaansa Suomen ohjelmistomarkkinoilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme