Kokoomus: Suomi on saatava oikealle raiteelle

Suomi oikealle raiteelle -ohjelma korostaa turvallisuutta, talouskasvun luomista Suomeen ja velkaantumisen lopettamista.
Ohjelmassa on viisi pääteemaa.
- Turvallisuus on kaiken hyvinvoinnin perusta.
- Työ tuo henkistä ja taloudellista hyvinvointia.
- Halu oppia on mielenkiintoisen elämän perusedellytys.
- Toimiva turvaverkko palvelee, kannustaa ja huolehtii, ei lamaannuta.
- Talous kasvaa ja päästöt laskevat, velaksi eläminen loppuu.
Ohjelma on jatkoa vuonna 2020 hyväksytylle tavoiteohjelmalle, ja se rakentaa pohjaa puolueen eduskuntavaalikampanjalle. Ohjelma tarjoaa tiiviin vision siitä, miten Suomen hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuus voidaan kestävällä tavalla turvata. Ohjelmatyötä jatketaan eduskuntavaaliohjelmalle ja hallitusohjelmatavoitteilla.
Ohjelman voit lukea täältä: https://www.kokoomus.fi/suomi-oikealle-raiteelle/
Yhteyshenkilöt
Tuomas TikkanenPuoluejohdon erityisavustaja
Puh:+358 40 523 5768tuomas.tikkanen@kokoomus.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomus on paljon muutakin kuin kansanedustajamme ja meppimme – me olemme kansanliike. Teemme arjen pieniä tekoja kukin omalla tavallamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus
Antti Häkkänen: "Yleissivistys ja talous tärkeä osa puolustusta"30.3.2025 09:56:49 EEST | Tiedote
Hyvä yleissivistys ja vahva talous ovat edellytyksiä toimivalle ja kestävälle maanpuolustukselle, kokoomuksen varapuheenjohtaja ja puolustusministeri Antti Häkkänen sanoi Joensuussa lauantaina. ”Yleissivistys on maanpuolustusta, se on kaiken perusta. Viime kädessä maanpuolustustahto syntyy yleissivistyksestä ja siitä, että meillä on laaja asevelvollisuusmalli”, Häkkänen sanoi. ”Lisäksi talouden perusta pitää saada kuntoon.” Häkkänen puhui kokoomuksen järjestämässä Rauhassa & Valppaana -keskustelutilaisuudessa, joka järjestettiin Carelicumin Lumme -ravintolassa. Puolustuspolitiikasta ajankohtaiskatsauksen antanut Häkkänen painotti, että Itä-Suomi on ”täysimääräinen” osa kansallista puolustusta, koska Suomen jokainen alue on huomioitu puolustussuunnitelmissa. ”Hoidamme Suomen puolustuksen ja Naton vahvan rajan niin, ettei ole mitään harmaata aluetta”, Häkkänen sanoi. ”Huoltovarmuus, kokonaisturvallisuus ja maanpuolustustahto pitää koko ajan pitää kunnossa, jotta voidaan elää rauhassa nii
Jarmo Lindberg: Uudistamalla maavoimia Suomi varautuu Venäjän uhkaan23.3.2025 11:00:00 EET | Tiedote
Mahdolliset rauhannäkymät Ukrainassa korostavat Suomen maavoimien uudistuksen tarvetta, arvioi entinen puolustusvoimien komentaja, kansanedustaja Jarmo Lindberg Oulussa lauantaina. ”Jos käy niin, että jonkinlainen rauha tulee ja Venäjä saa osan joukoistaan irti Ukrainan rajoilta, niin tietysti meitä kaikkia kiinnostaa, että mihinkähän ne sitten ovat menossa seuraavaksi”, Lindberg sanoi kokoomuksen järjestämässä Rauhassa & Valppaana -keskustelutilaisuudessa ravintola Antell Pihassa Oulussa. Lindberg ei usko, että uudelle kuusivuotiskaudelle valittu Putin muuttaa toimintatapaansa. ”Jos he (venäläiset) päättäisivät osan näistä joukoista palauttaa tyhjennettyihin maavoimien varuskuntiin Suomen itärajan taakse, niin meillä olisi syytä olla maavoimat kunnossa ennen kuin niitä sinne mahdollisesti palautetaan.” Lindberg muistuttaa, että Suomen ilma- ja merivoimien päätorjuntajärjestelmät ovat parhaillaan uusinnassa, siksi seuraavaksi on maavoimien vuoro. Lindberg arvioi myös, että Ukrainaan ei
Ben Zyskowicz: ”Lisääntynyt sotapuhe tähtää sodan välttämiseen”16.3.2025 09:28:32 EET | Tiedote
Kokoomus käynnisti lauantaina turvallisuus- ja varautumisteemaisen kansalaiskeskustelujen kiertueen Tampereella pidetyssä tilaisuudessa. Rauhassa & Valppaana – kiertueen ensimmäisessä tapahtumassa keskustelijoina olivat kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowicz, ilmavoimien entinen komentaja (evp) Heikki Lyytinen ja Tampereen kaupungin turvallisuuden kehittämispäällikkö Anniina Autero. Panelisteja ja yleisöä puhutti erityisesti viime aikoina vahvistunut puhe sodasta ja varautumisesta, mikä aiheuttaa huolta kansalaisissa. "Kun Euroopassa joudutaan lähivuosina panostamaan puolustukseen ja tätä keskustelua käydään kaikilla foorumeilla, on tärkeää muistaa, että kaikki nämä panostukset tehdään sen vuoksi, että vältetään sotilaalliset konfliktit, jotka voisivat koskea Suomea tai muita Euroopan maita", Zykowicz sanoi. "Lisääntynyt sotilaspuhe ei tarkoita valmistautumista sotaan, vaan se tarkoittaa valmistautumista sodan entistä parempaan välttämiseen. Venäjän selvästi imperialistisen ja aggres
Rauhassa & Valppaana – kokoomuksen kansalaiskeskustelukiertue vastaa suomalaisten huoliin turvallisuudesta14.3.2025 14:15:00 EET | Tiedote
Neljän päätapahtuman lisäksi kokoomuksen kansanedustajat järjestävät omia keskusteluja eri puolilla Suomea. Kokoomuksen puoluesihteerin Timo Elon mukaan keskustelulle turvallisuudesta on nyt vahvaa kysyntää ja kokoomus voi tarjota keskusteluun vankkaa asiantuntemustaan.
Kokoomus paheksuu Keski-Suomen nuorisojärjestön ajatusta äänioikeuden rajoittamisesta8.3.2025 18:06:18 EET | Tiedote
Kokoomus torjuu kategorisesti Keski-Suomen Kokoomusnuorten ajatuksen äänioikeuden ja vaalikelpoisuuden poistamisesta 80 vuotta täyttäneiltä. ”Ajatus äänioikeuden ja vaalikelpoisuuden rajaamisesta korkean iän perusteella on täysin kokoomuksen ajatusmaailman vastaista ja ajatuksena vastenmielinen. Puolue on sitoutunut kaikkien täysi-ikäisten kansalaisten yleiseen ja yhtäläiseen äänioikeuteen ja oikeuteen asettua vaaleissa ehdolle”, puoluesihteeri Timo Elo sanoo. Elon mukaan ikäihmisten näkemysten ja äänen kuuluminen vaaleissa on Suomelle tärkeää. ”Suomen väestön vanhentuessa on entistä tärkeämpää, että myös varttuneet, paljon nähneet ja kokeneet ikäpolvet käyttävät demokratiaan kuuluvaa perusoikeuttaan. Äänestäminen ja ehdolle asettuminen ovat erottamaton osa ihmisoikeuksia”, Elo sanoo. Hän arvioi, että kyseessä on marginaalinen ajatus, joka on räikeästi ristiriidassa kokoomuslaisen arvomaailman kanssa. Myös puolueen nuorten kattojärjestö Kokoomusnuoret on jo irtisanoutunut jyrkästi piir
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme