Osuuskauppa Arina

Uusi Sale-lähimyymälä avattu Oulun Mäntylässä

Jaa
Sale Mäntylän avajaisia viettiin torstaina 11.8. klo 10. Keskeisellä paikalla Mäntylän kaupunginosassa sijaitseva Sale tarjoaa asiakkailleen monipuolisen valikoiman ja laajat aukioloajat. Vanhan ja jo elinkaarensa päässä olevan myymäläkiinteistön tilalle on rakennettu täysin uusi, laajemman valikoiman moderni ja energiatehokas lähimyymälä.
Salen myymäläpäällikkö Aleksi Tuovila (oik.) joukkoineen odotti innokkaana ovien avaamista.
Salen myymäläpäällikkö Aleksi Tuovila (oik.) joukkoineen odotti innokkaana ovien avaamista.

– Uusi kauppa pystyy entistä paremmin palvelemaan Mäntylän kaupunginosan ja lähialueiden asukkaita. Meille on helppo tulla ja valikoimastamme tulee löytymään juuri alueen asiakkaiden tarpeisiin osuva valikoima. Aiempaa laajemman valikoiman myötä pystymme tuomaan tarjolle reilusti enemmän tuoretuotteita, lähituotteita ja uutuuksia, ja myös esimerkiksi hedelmä- ja vihannesosastolle saadaan tuotua entistä runsaammin ajankohtaisia satokauden herkkuja. Uutta meillä on myös oma paistopiste. Tämä on kotoisa kauppa, josta saa helposti tarvitsemansa ja hyväntuulisen palvelun kaupan päälle, iloitsee Salen myymäläpäällikkö Aleksi Tuovila.

Uusi Sale on pinta-alaltaan noin 1,5 kertainen ja tuotevalikoima koostuu merkittävästi entistä laajemmasta, lähes 10 000 eri tuotteesta. Energiaa ja ympäristöä säästävän myymälän pinta-ala on noin 800 m2. Kaikki myymälän kylmäkalusteet ovat ovellisia ja valaistuksessa on käytetty sähköä säästäviä LED-valaisimia

– Ekologisuuden osalta uudelle kaupalle on asetettu kunnianhimoiset tavoitteet. Myymälä käyttää uusitutuvaa ja itsetuotettua energiaa tuulivoiman, hyötykäyttöön valjastetun kylmälaitteiden lauhdelämmön sekä myöhemmin asennettavaksi suunniteltujen aurinkopaneelien avulla, jolloin kiinteistön arjen ylläpidosta saadaan täysin päästötöntä. Se on iso juttu, joka näin osaltaan toteuttaa Osuuskauppa Arinan asettamaa hiilinegatiivisuustavoitetta vuoteen 2025 mennessä, ryhmäpäällikkö Antti Siuruainen kertoo.

Sujuvan asioinnin helpottamiseksi myymälässä on myös kaksi itsepalvelukassaa, Postin pakettiautomaatti, Veikkauksen palvelut sekä laajat aukioloajat. Sale palvelee arkisin ja lauantaisin 7-22 ja sunnuntaisin 9-22.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Salen myymäläpäällikkö Aleksi Tuovila (oik.) joukkoineen odotti innokkaana ovien avaamista.
Salen myymäläpäällikkö Aleksi Tuovila (oik.) joukkoineen odotti innokkaana ovien avaamista.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Osuuskauppa Arina
Osuuskauppa Arina
Nuottasaarentie 1
90400 Oulu

044 788 5899https://arina.fi

Osuuskauppa Arina on kuluttajaosuuskunta, jonka omistavat tasavertaisesti yli 195 000 pohjoissuomalaista kotitaloutta. 3000 Arinalaista tarjoavat marketkaupan, liikennekaupan, tavaratalo- ja erikoisliikekaupan sekä matkailu- ja ravitsemiskaupan palveluita noin 180 toimipaikassa eri puolilla Pohjois-Suomea. Arinan asiakasomistajat saavat palveluja käyttämällä hyötyjä keskimäärin noin 538 euroa taloutta kohden vuodessa. Arinan tuotot palautetaan aina pohjoiseen, pohjoisen ihmisten ja alueen hyväksi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Arina

Arinan vuoden 2024 parhaat työryhmät ja päälliköt palkittiin – Vuoden päällikkö-palkinto Sale Keminmaan Mervi Viitalalle9.4.2025 10:38:41 EEST | Tiedote

Osuuskauppa Arina palkitsi vuoden 2024 parhaat työryhmät ja päälliköt Levillä pidetyillä päällikköpäivillä. Palkintokategorioina olivat vuoden tulokas, vuoden kasvattaja, vuoden työryhmät ja päälliköt sekä vuoden ryhmäpäällikkö. Kaikista palkituista päälliköistä Arinan vuoden päällikön Askelmerkkejä-kiertopalkinnon pokkasi itselleen Sale Keminmaan myymäläpäällikkö Mervi Viitala.

Arinan Pidetään yhdessä pohjoisen puolta -tuki on valittu Vuoden osuustoimintateko 2025-finaliin27.3.2025 10:18:07 EET | Tiedote

Osuuskuntien Keskusjärjestö Pellervo ry on julkaissut Vuoden osuustoimintateko 2025-kilpailun kolme finalistia. Lukuisten esitysten joukosta arvovaltainen raati on valinnut finaaliin Osuuskauppa Arinan Pidetään yhdessä pohjoisen puolta -lasten ja nuorten tuen, helsinkiläisen luovan alan osuuskunta Kovameno osk:n ja LähiTapiola Pohjanmaan Älyriistavaroitusjärjestelmien lahjoituksen. Voittaja palkitaan Pellervon Päivässä 2.4.2025 Kulttuurikasarmilla Helsingissä.

Oulun Hiukkavaaran S-marketin suunnitelmat etenevät13.3.2025 10:36:44 EET | Tiedote

Osuuskauppa Arina ja Rakennusliike Lapti ovat allekirjoittaneet urakkasopimuksen yhdessä kehittämästään liikerakennuksesta ja kaksitasoisesta pysäköintirakennuksesta, joita suunnitellaan toteutettavaksi Oulun Hiukkavaaraan. Rakennustyöt olisi tarkoitus aloittaa kevään 2025 aikana ja uusi S-market on suunniteltu avattavaksi asiakkaille tammikuussa 2026. Samaan rakennukseen avautuu myös Liikuntakeskus Voiton toinen toimipiste. Rakennushankkeen työllistävä vaikutus on noin 30 henkilötyövuotta ja investoinnin kokonaissuuruus tulee olemaan n. 8,7 M€.

Kemin Prismakeskus uudistuu – pitkään toivottu Ravintolamaailma avautuu syksyllä6.3.2025 13:27:43 EET | Tiedote

Kemin Prismakeskuksessa on aloitettu uudistustyöt, joiden avulla monipuolistetaan asiakkaille tarjottavia palveluita ja sujuvoitetaan asiointia. Uudistuksen myötä Prismakeskukseen avataan kemiläisten kauan toivoma Ravintolamaailma, Musti & Mirri sekä Silmäasema. Prismassa tehtävät muutostyöt mahdollistavat valikoiman laajentamisen noin 500 tuotteella. Investoinnin kokonaisarvo on noin 3 miljoonaa euroa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye