Tiedote: Werner Söderström Osakeyhtiö laajentaa kustantamoperhettään

Jaa
Werner Söderström Osakeyhtiö on ostanut Blue Moon Kirjat Oy:n kirjojen kustannusoikeudet. Werner Söderström Osakeyhtiön sisällä Blue Moon tulee Docendon alaisuuteen. Blue Moonin kustannusohjelmasta vastaa kustantaja Juha Virkki.

Docendo on laaja-alainen kustantamo, joka julkaisee muun muassa elämäkertoja, historia- ja luontokirjoja, kaunokirjallisuutta sekä CrimeTime-brändillä dekkareita ja true crime -kirjoja.

Ulla Ekman-Salokangas ja Raimo Salokangas perustivat Blue Moonin vuonna 2001. Blue Moonin kirjailijoihin Suomessa kuuluvat mm. Ian Rankin Rebus-romaaneillaan, Nicci French (Nicci Gerardin ja Sean Frenchin yhteinen kirjailijanimi) viikonpäiväsarjallaan sekä monta kertaa palkittu islantilainen Arnaldur Indriðason.

”Blue Moonin julkaisema laadukas käännetty rikoskirjallisuus täydentää omalta osaltaan Docendon kustannusohjelmaa”, toteaa Docendoa johtava Harri Simola.

”Blue Moonilla on poikkeuksellisen tasokkaat kirjailijat, joiden potentiaali on Suomen markkinoilla vielä mittaamatta. Juuri aateloitu Rankin on esimerkiksi maailmalla myynyt yli 30 miljoonaa kirjaa. Kirjailijat ovat alansa aatelia ja kiintotähtiä, eivät tähdenlentoja. Tavoite on jatkaa hienon erikoiskustantamon tarinaa eteenpäin ja suuremmaksi”, sanoo Docendon kustantaja Juha Virkki.

”Investointi Blue Moonin hienoihin kirjoihin ja kirjailijoihin tukee kasvustrategiaamme”, iloitsee Werner Söderström Oy:n toimitusjohtaja Timo Julkunen.

Werner Söderström Osakeyhtiöön kuuluvat kustantamot WSOY, Tammi, Bazar, Johnny Kniga, Readme, Docendo, Minerva, Kosmos, CrimeTime ja nyt Blue Moon.

Lisätiedot:
Docendo, kustantaja Juha Virkki, juha.virkki@docendo.fi, puh. +358 (40) 5083 866
Docendo, johtaja Harri Simola, harri.simola@docendo.fi, puh. +358 (40) 843 0148

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Werner Söderström Osakeyhtiö
Lönnrotinkatu 18 A
00120 Helsinki

010 5060 300

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Werner Söderström Osakeyhtiö

Werner Söderström Osakeyhtiö mahdollistaa Outsider Art Festivalin kirjallisen osuuden9.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

Osana yhteiskuntavastuutaan Werner Söderström Osakeyhtiö mahdollistaa Outsider Art Festivalin kirjallisuusohjelman jo neljättä kertaa. Festivaalin ja kustantamon yhteistyö synnyttää uutta ymmärrystä siitä, miten yhdenvertaisuutta voidaan konkreettisesti edistää. Se tuottaa omaäänisiä kirjallisia sisältöjä ja nostaa esiin uusia tekijöitä, joilla on vahva yhteiskunnallinen merkitys ja sanoma. OAF:n ohjelmaan valitut taiteilijat julkistetaan keskiviikkona 9.4. G Livelabissa pidettävässä tilaisuudessa. Illan käynnistää kello 18.30 Aleksis Salusjärven vetämä keskustelu Jenni Haukion ja OAF:n Heini Merkkiniemen kanssa, jonka jälkeen esiintyvät runoilija Sanni Purhonen, Vapaa sana, Kalevi Helvetti, Cepan maailma sekä kolmen hammondin trio Salonen-Gustavson-Gröhn.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye