Vantaan Koivuhakaan valmistui 83 vuokra-asuntoa ja liiketiloja suunnitteilla olevan raitiotien varrelle

Asunto Oy Vantaan Puutarhatie 7 on 4–8 kerroksinen kerrostalo, jossa on yhteensä 83 vuokra-asuntoa yksiöistä neljän huoneen perheasuntoihin sekä vuokrattavia liiketiloja. Kerrostalon porraskäytävien seinillä ja ikkunoissa on kotimaisen taiteilija Anna Ruthin näyttävää taidetta. Autopaikat on sijoitettu autokatokseen ja talon piha-alueelle.
Koivuhaka sijaitsee Tikkurilan ja Aviapoliksen välissä. Alueen halki kulkeva Tikkurilantie toimii alueen pääväylänä, josta on erinomaiset yhteydet Tikkurilan keskustaan ja lentoasemalle. Tikkurilantielle suunnitellaan raitiotieyhteyttä, joka kulkee Mellunmäen metroasemalta Tikkurilaan ja sieltä Jumbon ja Flamingon kauppa- ja vapaa-ajan keskittymän kautta Aviapolikseen ja lentoasemalle.
”Yhteistyö Laptin kanssa on sujunut hienosti, ja kohde valmistui aikataulussa. Kohteen monipuolinen asuntojakauma on houkutellut hyvin asiakkaita, ja kysyntä on ollut kova”, sanoo sijoitusjohtaja Markus Pitkänen eQ Varainhoito Oy:stä. ”eQ:n asuntorahastot sijoittavat asuntoihin pääkaupunkiseudulla, Tampereella ja Turussa. Ensimmäisen asuntorahaston, johon tämäkin kohde kuuluu, sijoituskapasiteetti on yli 300 miljoonaa euroa, mikä mahdollistaa noin 1 500 asunnon toteuttamisen. Ensimmäisen rahaston sijoituskapasiteetin täytyttyä eQ perusti uuden eQ Asunnot II –rahaston vuoden 2022 alussa.”
”Saimme suunniteltua ja rakennettua hyvässä yhteistyössä eQ:n kanssa heidän ja tulevien asukkaiden ja liiketilojen käyttäjien tarpeisiin vastaavan talon. Sijainti on erinomainen, mitä erityisesti suunnitteilla oleva raitiotie lisää, ja tulevasta raitioliikenteestä aiheutuvat äänet otettiin huomioon jo asuintalon suunnittelussa ja toteutuksessa”, kertoo Laptin Etelä-Suomen aluejohtaja Matti Leimi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Markus Pitkänen, sijoitusjohtaja, eQ Varainhoito Oy, 050 371 2898, markus.pitkanen@eQ.fi
Matti Leimi, aluejohtaja, Rakennusliike Lapti Oy, 050 352 7577, matti.leimi@lapti.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Lapti lyhyesti
Lapti on monipuolinen ja vakavarainen kotimainen rakennusliike. Rakennamme yhdessä asiakkaidemme ja yhteistyökumppaneidemme kanssa koteja, toimitiloja, päivä- ja hoivakoteja, kouluja sekä sairaaloita ympäri Suomea. Meillä työskentelee noin 400 alan ammattilaista. Vaikuttavasta jäljestämme kertovat niin viimeistelty kädenjälki kuin yhteistyöstämme syntyvä lämmin muistijälki. www.lapti.fi
Vaikuttavaa jälkeä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Lapti aloittaa Kojan uuden teknologiakeskuksen rakentamisen Tampereella14.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Rakennusliike Lapti aloittaa 14.4.2025 uuden teknologia- ja logistiikkakeskuksen rakentamisen Kojalle Tampereen Rantaperkiöön. Keskus valmistuu keväällä 2026.
Vesa Immonen Laptin hallitukseen8.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kokenut kiinteistöliiketoiminnan ammattilainen Vesa Immonen on valittu Lapti Group Oy:n hallituksen jäseneksi.
Ähtärin kampus saavutti harjakorkeuden – opetustoiminta alkaa loppuvuodesta31.3.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Uusi ammatillisen koulutuksen ja lukion yhdistävä Ähtärin kampus on saavuttanut harjakorkeuden. Kampus yhdistää Seinäjoen koulutuskuntayhtymän ammatillisen koulutuksen ja Ähtärin lukion saman katon alle Tuomarniemen alueelle. Rakennustyöt valmistuvat syyskuussa 2025, ja opetustoiminta kampuksella alkaa vuoden 2025 loppupuolella.
Riikka Säkkinen Laptin HR-johtajaksi17.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Laptin HR-johtajaksi on nimitetty KTM Riikka Säkkinen. Hän aloittaa tehtävässään 1.4.2025.
Kuloistenniityn päiväkoti saavutti harjakorkeuden Raisiossa – uusi päiväkoti otetaan käyttöön elokuussa11.3.2025 10:31:51 EET | Tiedote
Kuloistenniityn asuinalueen uusi päiväkoti on saavuttanut harjakorkeuden. Raision ja Turun rajalla sijaitseva, 170 lapselle suunniteltu päiväkoti valmistuu heinäkuussa ja se otetaan käyttöön elokuun alussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme