Teeriniemen uuden päiväkodin rakentaminen alkaa

Uuteen, suomenkieliseen päiväkotiin tulee yhteensä kahdeksan ryhmää 0-6-vuotialle lapsille. Päiväkoti rakentuu nykyisen päiväkodin viereiselle tontille Teeriniemenkadun ja Joutsenenkadun risteykseen.
Uuden päiväkodin pihan suunnittelun lähtökohtana on ollut tontilla sijaitsevan metsän säilyttäminen mahdollisimman luonnontilaisena. Rakennus on kaksikerroksinen, mikä säästää tonttia ja metsää.
- Päiväkodin pihan toiminnot on voitu sijoittaa “taikametsään” osittain vanhojen puiden lomaan. Piha on jaettu ikäryhmittäin omiksi alueikseen ja näiden välille istutetaan ja säilytetään pienempiä puustoalueita, kertoo rakennuttajapäällikkö Emilia Sorama.
Pihalle istutetaan hyötypuita ja pensaita. Saattoliikenne eli lasten vienti ja haku päiväkodista on keskitetty Joutsenenkadulle.
Porrastila toimii katsomona, näyttämönä ja leikkiluolana
Sisätiloissa kaksikerroksisen rakennuksen sydämenä toimii aula ja porrastila, jota voi käyttää katsomona ja näyttämönä. Portaan alle voi kehittää inspiroivan leikkiluolan ja kauppaleikkipaikan. Toiseen kerrokseen pääsee myös pihalta katettua, säältä suojattua portaikkoa pitkin. Rakennuksessa on myös hissi.
Jokaisella lapsiryhmällä on omat ryhmätilansa sekä sisäänkäyntinsä märkäeteis- ja eteistiloineen.
Varhaiskasvatuksen henkilökunta on ollut myös mukana uuden päiväkodin suunnittelussa hankkeen eri vaiheissa.
- Mielipiteitä ja ehdotuksia on kysytty esimerkiksi ryhmätiloihin, yhteisiin tiloihin ja saliin sekä pihaan liittyen. Myös lapsia otetaan mukaan suunnitteluun vähän myöhemmässä vaiheessa, kertoo Teeriniemen päiväkodin päiväkodinjohtaja Virpi Lähteenmäki.
Kaupunginosan sydän ja kaikille avoimia tiloja
Teeriniemen uusi päiväkoti sijoittuu keskeiselle paikalle, ja siitä toivotaankin syntyvän kaupunginosan sydän, joka on avoin myös sen asukkaille.
Päiväkodin sali, ruokailutilat ja keittiö sekä taide- ja monitoimitilat ovat myös asukkaiden iltakäytössä. Monitoimitila keittiöineen on sijoitettu katoksen yhteyteen.
Teeriniemen nykyinen, 1980-luvulla rakennettu päiväkotirakennus vaatisi lähivuosina mittavan peruskorjauksen, joten vanha rakennus puretaan. Nykyinen päiväkotirakennus on käytössä siihen saakka, kunnes uusi rakennus on valmis.
Teeriniemen uusi päiväkoti
- Urakoitsija Lujatalo Oy
- Rahoitetaan leasing-mallilla. Hankkeen kokonaiskustannukset ovat noin 8,7 miljoonaa euroa.
- Päiväkodin on määrä valmistua joulukuussa 2023.
Yhteyshenkilöt
rakennuttajapäällikkö Emilia Sorama, puh. 040 184 6100, emilia.sorama@vaasa.fi
Teeriniemen päiväkoti, päiväkodinjohtaja Virpi Lähteenmäki, puh. 040 180 1314, virpi.lahteenmaki@edu.vaasa.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa on helppo olla onnellinen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Öjberget är öppet till och med 30.3.25.3.2025 15:02:15 EET | Pressmeddelande
Backarna vid vinteridrottscentret Öjberget är öppna till och med den 30 mars 2025. Av de stora backarna är backe A och B öppna, likaså den lilla barnbacken.
Öjberget on avoinna 30.3. saakka25.3.2025 15:01:01 EET | Tiedote
Talviurheilukeskus Öjbergetin rinteet ovat auki 30.3.2025 saakka. Avoinna ovat isoista rinteistä A- ja B-rinne sekä pieni lastenrinne.
Arbetslösheten minskade i februari men är fortfarande högre än förra året inom Österbottens Sysselsättningsområde25.3.2025 14:03:56 EET | Pressmeddelande
Enligt Arbetsförmedlingsstatistiken som publiceras varje månad av Arbets- och näringsministeriet samt sysselsättningsöversikten från NTM-centralen i Österbotten var arbetslöshetsgraden inom Österbottens Sysselsättningsområde (Kaskö, Korsnäs, Laihela, Malax, Korsholm, Närpes, Nykarleby, Vasa och Vörå) i januari en av de lägsta i landet (7,1 %). Motsvarande siffra var 12,0 % i hela landet och 7,6 % i hela NTM-centralens område i Österbotten. Jämfört med januari sjönk arbetslöshetsgraden i Österbottens Sysselsättningsområde med 0,3 procentenheter, medan den förblev oförändrad i hela landet.
Työttömyys laski tammikuusta, mutta on yhä korkeampi kuin vuosi sitten Pohjanmaan Työllisyysalueella25.3.2025 14:03:52 EET | Tiedote
ELY-keskusten kehittämis- ja hallintokeskuksen (KEHA-keskus) kuukausittain julkaiseman Työnvälitystilaston sekä Pohjanmaan ELY-keskuksen julkaiseman työllisyyskatsauksen mukaan Pohjanmaan Työllisyysalueella (Kaskinen, Korsnäs, Laihia, Maalahti, Mustasaari, Närpiö, Uusikaarlepyy, Vaasa ja Vöyri) oli helmikuussa työllisyysalueittain vertailtuna yksi alhaisimmista työttömyysasteista (7,1 %). Vastaava luku oli koko maassa 12,0 % ja koko Pohjanmaan ELY-keskusalueella 7,6 %. Tammikuuhun verrattuna työttömyysaste laski 0,3 prosenttiyksikköä Pohjanmaan Työllisyysalueella. Koko maassa työttömyysaste pysyi samana kuin tammikuussa.
Enkäten om skolresor avslöjar: så tar sig barn och unga till skolan25.3.2025 10:21:13 EET | Pressmeddelande
Omkring 64 procent av eleverna i Vasa går eller cyklar till skolan under barmarksperioden. På vintern är siffran 50 procent. Målet är att höja dessa siffror, eftersom färdsättet till skolan spelar en central roll både för barnens fysiska aktivitet och skolresornas koldioxidavtryck.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme