Joulukuuset jälleen hyötykäyttöön maksutta ja helposti

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää jälleen joulukuuset asuinkiinteistöiltä, kouluilta ja päiväkodeista pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Kuusien keräyksestä ei peritä erillistä maksua.
Joulukuusi tulee jättää näkyville kiinteistön jätetilan tai -astioiden välittömään läheisyyteen. On toivottavaa, ettei kuusi tuki kulkuväyliä tai hankaloita kenenkään liikkumista, minkä vuoksi niitä ei saa jättää sisälle jätetilaan. Kiinteistön tulisi myös varmistaa, ettei kuusien päälle kasata lunta. Kuuset hyödynnetään tukiaineena biojätteen kompostoinnissa.
- Viime joulun jälkeen keräsimme noin 64 000 joulukuusta hyötykäyttöön. Keräämme suurimman osan kuusista biojäteastioiden tyhjennysten yhteydessä, kertoo HSY:n käyttöpäällikkö Juho Nuutinen.
Yksittäiset kuuset voi viedä tammikuun aikana maksutta myös HSY:n Sortti-asemalle, josta ne kuljetetaan Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen haketettaviksi.
- Saamme kuusista yli sata tonnia haketta, jota voimme käyttää tukiaineena biojätteen kompostoinnissa biojätteen käsittelylaitoksessamme. Kuusesta täytyy poistaa kaikki koristeet ennen pois kantamista, muistuttaa HSY:n toimintovastaava Christoph Gareis.
Jos kiinteistöllä ei vielä ole erillistä biojätteen keräysastiaa, kuuset kerätään sekajäteastioiden tyhjennyksen yhteydessä. Tällöin ne päätyvät jätevoimalaan, jossa niistä tuotetaan kaukolämpöä ja sähköä.
Lajittelethan myös teko- ja ruukkukuuset oikein
Rikkinäinen tai uudelleenkäyttöön kelpaamaton tekokuusi, joka on valmistettu muovista ja metallista, lajitellaan sekajätteeksi. Isoista tekokuusista helposti irrotettavat metalliosat voi lajitella kiinteistön metallinkeräysastiaan. Jos tekokuusi ei mahdu kiinteistön sekajäteastiaan, sen voi viedä HSY:n Sortti-asemalle. Sortti-asemalla tekokuusesta veloitetaan sekajätehinnaston mukaisesti.
Noin metrin mittaisten ruukkukuusien suosio on viime vuosina noussut. Ruukkukuusen voi säilyttää kodin koristekasvina tai istuttaa pihalleen keväällä. Jos ruukkukuusta ei halua säilyttää, sen voi poistaa ruukusta, ravistella enimmät mullat pois juurista ja toimittaa kuusen sellaisenaan joulukuusikeräykseen Sortti-asemalle tai jätetilan viereen.
Ruukkukuusista ja myös joulukukkien ruukuista tulevan pienehkön määrän multaa voi laittaa biojätteeseen. Pienet pöytäkuuset voi suoraan lajitella multineen biojätteeksi, kunhan uudelleenkäyttöön kelpaamattomat ruukut lajitellaan aina materiaalin mukaisesti muovi- tai sekajätteeksi.
Lisätietoja:
Kuusien keräys: käyttöpäällikkö Juho Nuutinen, puh. 045 6579 310, juho.nuutinen (at) hsy.fi (HUOM. 2.1.2023 alkaen kuusien keräyksen yhteyshenkilö on logistiikkapäällikkö Tero Salo, 0400 860 265, tero.salo (at) hsy.fi)
Kuusien käsittely: toimintovastaava Christoph Gareis, puh. 0408296572, christoph.gareis (at) hsy.fi
Sortti-asemien yhteystiedot ja aukioloajat: www.hsy.fi/sorttiasemat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Nuutinen JuhoKäyttöpäällikköHSY
Puh:045 657 9310juho.nuutinen@hsy.fiGareis ChristophBiokierrätyksen toimintovastaavaHSY
Puh:040 829 6572christoph.gareis@hsy.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY:n risunkeräys helpottaa pientaloasukkaiden kevätsiivousta1.4.2025 09:35:17 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY helpottaa jälleen pihojen kevätsiivousta ja kerää toukokuussa risuja ja oksia pienkiinteistöiltä. Risunkeräys on maksullinen, ja se täytyy tilata kiinteistölle etukäteen. HSY ottaa risuja vastaan myös Sortti-asemillaan.
Katupöly heikentää laajasti ilmanlaatua pääkaupunkiseudulla27.3.2025 08:39:25 EET | Tiedote
Katupölyä on nyt runsaasti ilmassa. Pääkaupunkiseudun ilmanlaatu on monin paikoin huono Helsingin seudun ympäristöpalveluiden (HSY) mittausten mukaan. Pölyisintä on vilkkaasti liikennöidyillä alueilla. Ulkoillessa kannattaa valita kulkureitti mahdollisuuksien mukaan etäämmältä vilkkaasta kadusta. Jo yhden korttelin päässä ruuhkaisesta kadusta ilma on puhtaampaa.
HSY:n hallituksen päätökset 21.3.202521.3.2025 10:55:45 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hyväksyä vuoden 2024 tilinpäätöksen ja esittää sen edelleen yhtymäkokoukselle. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat: - Helsingin Munkkiniemen sekavesiviemäröinnin eriyttämisen ensimmäisen vaiheen hankesuunnitelma. Hanke koskee aluetta Talinpuisto-Laajalahdenaukio ja Perustie. - Espoon Virastopihan vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelma - Espoon Gobbackan alueen kadut osa-alue 2, vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelma. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankinnat: - urakoitsijaksi vuoden 2025 vesihuollon verkostohankkeisiin Kauniaisissa valittiin GRK Suomi Oy - tietoteknisten laitteiden leasingrahoitus- ja elinkaarihallintapalvelut tilataan Step IT Oy:ltä. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Kokouksen esityslista/pöytäkirja, jossa on lisää edellisistä sekä muut käsitellyt asiat: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames. Ystävällisin terveisin Hel
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 21.3.202519.3.2025 07:28:22 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 21.3.2025 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames. Hallitus päättää vuoden 2024 tilinpäätöksen hyväksymisestä ja sen esittämisestä edelleen yhtymäkokoukselle. Hallitus päättää myös seuraavien hankesuunnitelmien hyväksymisestä: - Helsingin Munkkiniemen sekavesiviemäröinnin eriyttämisen ensimmäisen vaiheen hankesuunnitelma. Hanke koskee aluetta Talinpuisto-Laajalahdenaukio ja Perustie. - Espoon Virastopihan vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelma - Espoon Gobbackan alueen katujen osa-alueen 2 hankesuunnitelma. Hallitus päättää seuraavista hankinnoista: - urakoitsijan valinta vuoden 2025 vesihuollon verkostohankkeisiin Kauniaisissa - tietoteknisten laitteiden leasingrahoitus- ja elinkaarihallintapalvelut. Ystävällisin terveisin Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä viestintäjohtaja Riitta-Liisa Hahtala www.hsy.fi
HSY:n Sortti-keräysautot kiertävät 31.3. alkaen17.3.2025 07:07:00 EET | Tiedote
Kevään myötä Helsingin seudun ympäristöpalvelujen keräysautot lähtevät jälleen liikkeelle. Maaliskuun lopussa alkavan kierroksen aikana autot pysähtyvät eri puolilla pääkaupunkiseutua ja Kirkkonummea. Asukkaat voivat tuoda autoille maksutta kotiin kertynyttä vaarallista jätettä sekä metalli-, sähkö- ja elektroniikkaromua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme