Kustannusosakeyhtiö Siltala

Siltalan kevät 2023: Tammikuussa tarjolla datakapitalismia, vaeltavia vainajia ja huipputekijän ensimmäinen romaani

Jaa
Siltalan kevätkausi on monipuolinen ja korkeatasoinen. Sen avaa Timo Harakan kirjoittama teos DATAKAPITALISMI KRIISIEN MAAILMASSA. Tammikuussa ilmestyvät myös muun muassa Harry Salmenniemen ensimmäinen romaani VARJOTAJUNTA sekä suuren suosion saaneen uuden kotimaisen dekkarisarjan Mortui non silent toinen osa, VAELTAVAT VAINAJAT. ///Tiedotteessa linkki kevään katalogiin.///

TAMMIKUUN KIRJAT

Tietokirjallisuus

Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakan teos Datakapitalismi kriisien maailmassa käsittelee aikamme arvokkainta pääomaa, dataa.

Miksi Samsung ja LG myivät amerikkalaisille jääkaappeja polkuhintaan? Laitteiden tarkoitus ei ole vain pitää elintarvikkeita kylmässä, vaan kerätä dataa ostoksista, kulutustottumuksista ja perheen ruokarytmeistä. Tieto on kalliimpaa kuin tekniikka.

Data on aikamme arvokkain pääoma. Dataa haalimalla ja hallitsemalla saavutetaan suurin valta – yritysmaailmassa, valtioiden kilpailussa ja sotilaallisesti.

Ministerinä Timo Harakalla on ollut ainutlaatuinen aitiopaikka datakapitalismiin, ja ennennäkemätöntä on, että hän jakaa oppimaansa vielä tehtävässä ollessaan.

Ilmestyy 19.1.

***

Ruotsin arvostetuimmalla kirjallisuuspalkinnolla Augustilla kahdesti palkittu tietokirjailija, slavisti Bengt Jangfeldt kertoo kirjassaan Immanuel Nobel ja hänen poikansa tsaarien Venäjällä Nobelin perheen kiehtovan ja jännittävän menestystarinan Venäjällä 1800- ja 1900-luvulla.

Syksyllä ilmestyi suomeksi Jangfeldtin teos Venäjä – aatteet ja ideat.

Suomentajat Ulla Lempinen ja Pekka Tuomisto.

***

Ranskalaisen Éric Vuillardin suurten pienten historiateosten julkaiseminen saa jatkoa teoksella Kunniallinen vetäytyminen

Indokiinan sota 1946–1954 on yksi modernin ajan pisimmistä. Vuillardin kirja on kuvaus julman siirtomaavallan romahduksesta ja verisestä fiaskosta, joka myytiin ranskalaisille kunniallisena vetäytymisenä.

Suomennos Lotta Toivanen.

***

Kaunokirjat

Kevätkatalogin kansikuvassa esiintyvä Harry Salmenniemi on suuresti arvostettu novellisti ja runoilija. Nyt ilmestyy hänen ensimmäinen romaaninsa Varjotajunta

Autofiktiota ja sen parodiaa yhdistävä romaani kuvaa junamatkaa, hieman kuivaa croissantia, koti-ikävää, lapsen ihanuutta, jatkuvaa huolta ja saniteettitilojen etsimistä.

Se on myös kuvaus kulttuurialan onttoudesta. Älykkäiden ja sivistyneiden ihmisten kohtaamiset uhkaavat koko ajan muuttua järjettömäksi höpötykseksi, jonka keskeinen tuottaja on kirjailija itse.

Romaani kasvaa tutkielmaksi siitä, millaista on olla elossa juuri nyt. Kaikkea kannattelee kielellinen tarkkuus ja herkkyys, joka saa aistimaan ympäristöä pelottavan tarkasti.

***

Juha Seppälänkin uudessa romaanissa Merille päähenkilönä on itsensä kirjoittamishommin elättänyt mies. Tämä kokee eläkevuosiensa epäkiitolliseksi missioksi elämän varrella kertyneiden kirjamassojen hävittämisen ja itselleen tärkeimpien teosten turvaan saattamisen.

Tehtävään soveltuvaksi paikaksi tarjoutuu opiskeluaikaisen ystävän, taiteilija Bomanin merenrantamökki.

***

Sari Rainion ja Juha Rautaheimon toissa syksynä ilmestynyt esikoisdekkari Vainajat eivät vaikene sai valtaisan lukijasuosion.

Sarjan toisessa osassa Vaeltavat vainajat henkirikosten selvittelyä jatkavat rikosylikonstaapeli Ville Karila eläväisine murharyhmineen sekä persoonallinen oikeuslääkäri Viola Kaario.

Romaanin alussa poliisit ovat aamuyöllä tutkimassa asuntovaunua, jonka oviaukossa retkottaa verinen ruumis. Vainajaan liittyvä ensimmäinen mysteeri hämmentää poliiseja jo ennen kuin aamu ehtii valjeta: miten on mahdollista, että kymmenen vuotta aiemmin kuollut ihminen makaa nyt puukotettuna Tattarisuolla?

Suorasukaiselta ryöstömurhalta vaikuttavan rikoksen taustalta alkaa vähitellen paljastua vuosikymmenien takainen tragedia.

***

Cozy crime -dekkari on myös Heidi Airaksisen Maa jota ei ole. Siinä liikutaan 1920-luvun Berliinissä, jossa kansallisosialismi on alkanut nostaa päätään.

Freddy Henriksson matkustaa Berliiniin ystävänsä Harrietin kanssa. Tarkoituksena on saattaa Harriet tohtori Hirschfieldin instituuttiin, jossa moni omassa ruumiissaan vierautta tuntenut on saanut apua.

Maa jota ei ole on paitsi cozy crime -, myös tyylipuhdas queerdekkari ja itsenäinen jatko-osa vuonna 2021 ilmestyneelle Vierge Modernelle, jossa lukija jo tapasi Freddyn ja Harrietin. Uusi kirja sijoittuu aikaan ennen Vierge Moderne -romaania.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Kustannusosakeyhtiö Siltala
Kustannusosakeyhtiö Siltala
Suvilahdenkatu 7
00500 Helsinki

Kustannusosakeyhtiö Siltala on Aleksi ja Touko Siltalan vuonna 2008 perustama riippumaton kustantamo, joka julkaisee laadukasta kauno- ja tietokirjallisuutta.

www.siltalapublishing.fi

 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Siltala

Sydämenlyöntejä – Björn Borgin huima omaelämäkerta ilmestyy 18. syyskuuta25.4.2025 12:35:00 EEST | Tiedote

Tennislegenda Björn Borgin omaelämäkerta julkaistaan maailmanlaajuisesti 18. syyskuuta. Suomeksi sen julkaisee samana päivänä Siltala. Sydämenlyöntejä-elämäkerrassaan Borg avaa ensimmäistä kertaa itse elämäänsä ja uraansa. Kirja kuvaa uskomattoman menestyksen, romahduksen, nousut ja laskut, voitot ja tappiot – kaiken avoimesti, kaunistelematta. Suurella sydämellä, lyönti lyönniltä.

Kertomus Maasta pohtii ratkaisuja ilmastonmuutokseen ja luontokatoon – Tervetuloa kirjan julkistamistilaisuuteen 29.4.!22.4.2025 15:08:16 EEST | Tiedote

Toimittaja, kirjailija Juha Kauppisen uusi kirja Kertomus Maasta – Ratkaisuja ilmastonmuutokseen ja luontokatoon on itsenäinen jatko-osa tekijän palkituille teoksille Monimuotoisuus – kertomuksia katoamisista ja Heräämisiä – kuinka minusta tuli luonnonsuojelija. Tervetuloa Kertomus maasta -kirjan julkistamistilaisuuteen tiistaina 29. huhtikuuta kello 18 Tieteen ja toivon taloon Puistokatu 4 (Helsinki). Ilmoittautumiset viimeistään maanantaina 28.4.: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe8wpuUgEQacEn7iqjginAV8_UK_S4t7pwPc5D8B0WFl-TAVQ/viewform

Timothy Snyder: Vapaus on arvo, joka mahdollistaa kaikki muut arvot8.4.2025 12:06:53 EEST | Tiedote

Maailmankuulun, arvostetun yhdysvaltalaishistorioitsijan Timothy Snyderin teos Vapaudesta haastaa totutut käsityksemme vapaudesta. Snyderin mielestä vapaus on arvo, joka mahdollistaa kaikki muut arvot. Vapaus ymmärretään hänen mukaansa usein kuitenkin liian kapeasti. Kirjassa käydään läpi viisi toisiinsa liittyvää vapauden muotoa. Vapaudesta vie lukijat jännittävälle älylliselle matkalle. Snyder hyödyntää ajankohtaisissa kirjoituksissaan filosofien ja poliittisten toisinajattelijoiden työtä, keskusteluja nykyajan ajattelijoiden kanssa sekä omia henkilökohtaisia kokemuksiaan.

Uhma ja intohimo – Satu Hassin muistelmia27.3.2025 11:43:40 EET | Tiedote

Satu Hassin muistelmateos Uhma ja intohimo kattaa 40 vuotta historiaa ja elämää. Pitkäaikainen kansanedustaja, entinen ympäristöministeri ja Euroopan parlamentin jäsen on seurannut näköalapaikalta vihreän liikkeen ja puolueen kehitystä sekä hallitusneuvottelujen ja kansainvälisten ilmastoneuvottelujen draamaa. Rinnan politiikan pyörteiden kanssa muistelmissa kulkee yksityiselämä, sen ilot ja surut. *** Kirjan julkistamistilaisuus on Rosebud-kirjakaupassa Kaisaniemessä Helsingissä keskiviikkona 2.4. kello 15 alkaen. Tervetuloa!

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye