Ennätykset rikki: yli neljännesmiljoona suomalaista aloitti kulttuurivuoden – tulossa kotimaisten suurnimien näyttelykevät!

Vuosi 2022 oli museoille ennätyksellinen. Museokortteja myytiin viime vuoden aikana ennätyspaljon. Myynti kasvoi 23 prosenttia verrattuna edellisvuoteen 2021, jolloin Museokortin myynti oli myös rikkonut ennätyksen. Aktiivisia Museokortteja on nyt ennenäkemätön luku: 272 000.
Ihmiset löysivät takaisin kulttuurin pariin koronavuosien jälkeen. Museokortti-kohteiden tarjoamat sisällöt kiinnostivat yleisöä viime vuonna erityisen paljon. Museokortti-käynnit kasvoivat vuonna 2022 noin 1,7 miljoonaan. Kasvua vuoden 2019 ennätykseen oli yli 20 prosenttia.
Uusi museovuosi tarjoaa kotimaisia klassikoita sekä uuden sukupolven taiteilijoita
Museovuosi 2023 tulee pitämään sisällään hienoja elämyksiä: luvassa kotimaisia huippunimiä ja kiehtovia uutuuksia. Maaliskuusta 2022 suljettuna ollut Ateneum avaa ovensa jälleen huhtikuussa, jolloin esillä on uusi kokoelmanäyttely. Toukokuussa nähdään odotettu Albert Edelfelt -näyttely, jossa esitellään Suomen tunnetuimpiin ja rakastetuimpiin kuuluva taiteilija.
Huhtikuussa nähdään Tom of Finland -näyttely, joka tuo maailman tunnetuimpiin suomalaistaiteilijoihin kuuluvan Tom of Finlandin teokset ja elämäntarinan ennennäkemättömässä laajuudessa Kiasmaan.
Amos Rexissä avautuu maaliskuussa Generation 2023 -näyttely, joka on nuorten tekijöiden taidetta ja visuaalista kulttuuria esittelevän triennaalin kolmas toteutuskerta.
Myös Taidehallissa nähdään uuden sukupolven taiteilijoita Nuoret 2023 -näyttelyssä huhti-toukokuussa. Syksyllä Taidehalli täyttyy puolestaan Kaija Aarikan monipuolisesta muotoilusta. Värikkäässä näyttelyssä syvennytään Aarikan mittavaan, 60 vuotta kestäneeseen muotoilijauraan.
Didrichsenin taidemuseossa avautuu helmikuussa huippuvalokuvaaja Elina Brotheruksen näyttely, jossa nähdään ensimmäistä kertaa Brotheruksen Didrichsenillä vuosina 2021–2022 kuvaama valokuvasarja Visitor (Villa Didrichsen). Didrichsenin syksyssä nähdään Rafael Wardin näyttely, joka esittelee rakastettuja teoksia Wardin pitkän uran varrelta.
Salon taidemuseo Veturitallin kevätnäyttelynä nähdään salolaislähtöisen kuvanveistäjä ja muun muassa Jussi-patsaan suunnittelija Ben Renvallin pienoisveistoksia.
Lahden visuaalisten taiteiden museo Malvassa avautuu maaliskuussa yleisön rakastaman ja kansainvälisesti tunnetun huippumuotoilijan Klaus Haapaniemen soolonäyttely.
Museokortti-kohteiden lista kasvaa entisestään – kortin omistajille tarjotaan uusia huippuetuja!
Museokortti on pääsylippu jo 350 kohteeseen. Kevään aikana saadaan myös lisää kohteita. Helsinkiin avataan maaliskuussa uusi kulttuurikohde, Amos Anderssonin kotimuseo Amos Hem. Tammisaari saa huhtikuussa uuden taidemuseo Chappen.
Museokortti-kohteiksi liittyy maaliskuussa myös Kokkolan K. H. Renlundin museon Roosin talo, Lassanderin talo, Näyttelyhalli sekä Pedagogio. Lisäksi Tampereen Poliisimuseo lukeutuu Museokortti-kohteiden joukkoon alkuvuodesta.
Vuonna 2015 lanseerattu Museokortti on paljon muutakin kuin pääsylippu museoihin. Museokortin asiakkaat saavat rahanarvoisia vaihtuvia etuja, muun muassa museokaupoista, tapahtumista, ravintoloista ja hotelleista. Kevään uutena etuna Museokortilla saa Helsingin G Livelabin keikkaliput 20 %:n alennuksella.
Museokortti tarjoaa myös asiakkailleen Museokortin matkavinkit -palvelun, josta matkailijat saavat vinkkejä kierroksiin kotimaassa. Matkavinkeistä löytyy kiinnostavimpien museoiden lisäksi paikallisia nähtävyyksiä, luontokohteita sekä tunnelmallisia majoituskohteita ja ravintoloita.
Tutustu Matkavinkkeihin >
Tutustu Museokortti-etuihin >
Museokortti-toiminnasta vastaa FMA Creations Oy, joka on kokonaan Suomen museoliitto ry:n omistama ja kuuluu Museoliitto-konserniin. Museokortti-järjestelmällä ei ole museoalan ulkopuolisia edunsaajia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marjo Vänttinen
Markkinointi- ja viestintäpäällikkö
Puh. 044 4300 712
marjo.vanttinen@museot.fi
Susanna Seppälä
Viestinnän asiantuntija
Puh. 044 4300 716
susanna.seppala@museot.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Museokortti
Kulttuuria työhyvinvoinnin tueksi – Museokortti-lahjoitus annettiin tänä vuonna hoitotyöntekijöille27.2.2025 08:12:40 EET | Tiedote
Museokortti lahjoitti 60 korttia Päijät-Hämeen hyvinvointialueen hoitajille osana vuosittaista hyvinvointilahjoitustaan. Lahjoituksen tavoitteena on muistuttaa kulttuurin positiivisista vaikutuksista työhyvinvointiin ja jaksamiseen.
Vuoden 2025 hittinäyttelyt – katso 20 kiinnostavinta kulttuurivinkkiä21.1.2025 08:23:49 EET | Tiedote
Koe surrealismin suurnimet Salvador Dalísta Joan Miróon ja vietä taiteilija Reidar Särestöniemen juhlavuotta. Näe mammutit ja muut jääkauden jättiläiset, tutustu supersankarien historiaan ja astu muumien lumoavaan maailmaan.
Museokortti on kärkisijoilla kulttuurietujen tarjoajien listoilla – työikäiset hakevat palautumista museovierailuista25.10.2024 08:49:49 EEST | Tiedote
Työssäkäyvät käyttävät kulttuurietujaan erityisen paljon Museokortin hankintaan. Edenredillä Museokortti on tuhansien palveluiden joukosta neljänneksi suosituin kohde, ja myös Smartumilla se on viiden kärjessä. ePassilla Museokortti on ollut kulttuuriedun toimipaikkojen TOP 5 -kärjessä joka kuukausi vuoden 2024 aikana.
Satoja menovinkkejä syyslomaviikoille – tutustu museoiden tapahtumatarjontaan ympäri Suomen!10.10.2024 15:52:18 EEST | Tiedote
Museoiden lapsille suunnatuissa tapahtumissa askarrellaan, piirretään, leivotaan, leikitään ja satuillaan. Aikuisille on tarjolla taiteilijatapaamisia, konsertteja, neulontaa, karmivia naamiaisia sekä luentoja meteoriiteista sään ääri-ilmiöihin. Kokosimme syyslomaviikkojen kiinnostavimmat vinkit alueittain.
Kansainvälisiä debyyttejä ja odotettuja kotimaisia – katso loppuvuoden kiinnostavimmat näyttelyt3.10.2024 11:40:22 EEST | Tiedote
Loppuvuoden uutuusnäyttelyt tuovat monia kansainvälisiä huippuja ensimmäistä kertaa Suomeen. Esillä on taidetta renessanssimestarilta, tanskalaista satufantasiaa sekä nykytaidetta Lähi-idästä. Tarjolla on myös odotettuja kotimaisia nimiä Tove Janssonista Anssi Kasitonniin. Kokosimme jättilistan loppuvuoden näyttelyistä ympäri Suomen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme