Muonion kunnan vuokrataloihin valokuituyhteydet

Muonion kunnan vuokrahuoneistot saavat modernit tietoliikenneyhteydet, kun Valokuitunen rakentaa kunnan rivi- ja paritalohuoneistoihin valokuituyhteydet. Kunta päätti 101 asunnon kuiduttamisesta tammikuun lopussa. Kiinteistöihin rakennetaan valokuituverkkoratkaisu, jossa Valokuitunen rakentaa asuntoihin valokuituyhteydet ja asukkaat saavat itse vapaasti valita ja hankkia omiin tarpeisiinsa sopivan laajakaistaliittymän Valokuitusen verkon laajakaista- ja palveluvalikoimista.
Muoniossa on kiinteänä verkkoyhteytenä pääasiassa vanhaa kupariverkkoa. Pienelle kunnalle toimintavarma valokuitu on tärkeä elinvoima- ja kilpailukykytekijä. Etätöiden lisääntyminen ja netinkäytön kasvu arjessa muun muassa eri laitteiden ja palveluiden nopean digitalisoitumisen vuoksi ovat luoneet toimintavarmojen nettiyhteyksien jatkuvasti kasvavan tarpeen.
- Muonion kunta on erittäin tyytyväinen, että vihdoin valokuiturakentaminen saadaan käyntiin Muoniossa. Huippunopeat tietoliikenneyhteydet lisäävät kunnan elinvoimaa ja pitovoimaa sekä parantavat yritysten toimintaedellytyksiä. Toimivat tietoliikenneyhteydet ovat myös yksi kuntastrategiamme tukijalka, kertoo Muonion elinvoimajohtaja Jussi-Pekka Tammilehto.
Muonio valitsi valokuituverkon toteutustavaksi verkon, jossa kuituverkko ja laajakaistapalvelut on selkeästi eriytetty toisistaan. Tämä tarkoittaa sitä, että kunta ei päätä kuntalaistensa puolesta heidän laajakaistan palveluoperaattoreitaan. Päätös ei luo eriarvoisuutta kuntalaisten kesken, koska kunta ei osallistu asukkaiden nettiliittymien kustannuksiin, vaan ainoastaan huolehtii siitä, että kiinteistöön tulee yhteys. Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kauniston mukaan valokuitua voi pitää jo kiinteistössä samankaltaisena perusinfrana kuten sähköä ja vettä.
- Verkossamme on asiakkaille kymmeniä eri nettiliittymävaihtoehtoja ja niiden tarjoajiakin jo kahdeksan. Tuoreimpana on tammikuussa Suomeen tullut kansainvälinen toimija Bahnhof. Kun nettiliittymissä on runsaasti valinnanvaraa, tarkoittaa se kuluttajalle sitä, että hinnat ja palvelut pysyvät kilpailukykyisinä, Kaunisto kertoo.
Valokuitunen aloittaa yhteyksien rakentamisen Muoniossa tämän vuoden aikana.
- Olemme erittäin iloisia, että saimme tehtyä kunnan kanssa sopimuksen, joka hyödyttää myös muita kuntalaisia eikä pelkään näissä asunnoissa asuvia. Muoniossa nyt rakentuvaan verkkoon on myös muiden lähistöllä asuvien mahdollisuus liittyä. Laajennamme verkkoa sitä mukaa, kun kiinnostusta liittymiseen riittää. Ponnistelemme sen eteen tulevina kuukausina, että mahdollisimman monelle saataisiin nyt samalla kertaa yhteydet toteutettua, jotta verkonrakentamistöistä aiheutuisi mahdollisimman vähän häiriöitä, Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kaunisto kertoo.
Valokuitusen verkkoja on rakennettu Lapin maakuntaan useille alueille. Ylitorniossa, Sallassa, Inarissa ja Simossa on lähimmät vastaavanlaiset kunnan vuokrakohteet.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki KaunistoToimitusjohtajaValokuitunen
Puh:050 440 5224heikki.kaunisto@valokuitunen.fiKirsi JännesViestintäpäällikköValokuitunen
Puh:050 564 4645kirsi.jannes@valokuitunen.fiJussi-Pekka TammilehtoElinvoimajohtajaMuonion kunta
Jussi-Pekka.Tammilehto@muonio.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Valokuitunen on toimialansa markkinajohtaja
Valokuitunen Oy rakentaa nopeita ja luotettavia valokuituyhteyksiä pientaloihin ja yrityksiin ympäri Suomen. Valokuitu takaa parhaan mahdollisen nettiyhteyden kaikissa tilanteissa ja mahdollistaa sujuvan digiarjen. Kytkemme pientalojen yhteydet Telian Avoin Kuitu -runkoverkkoon. Asiakkaamme voivat valita verkon laajasta valikoimasta itselleen sopivat netti- ja lisäpalvelut ja kilpailuttaa niitä rajattomasti. Valokuitunen on markkinajohtaja – verkkomme kattaa vuoden 2024 lopussa noin 400 000 kotitaloutta Suomessa. Meillä työskentelee yli sata ammattilaista arvojemme rohkeus, ilo ja luottamus mukaisesti. Valokuiturakentamisemme työllistää kymmeniä urakointiyrityksiä ympäri maan. Vuonna 2020 perustettu Valokuitunen on suomalaisen CapManin (60 %) ja pohjoismaisen Telian (40 %) omistama yritys.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Valokuitunen Oy
Valokuitunen aloitti valokuituverkon päätelaitteiden vaihdot Hyvinkäällä9.4.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Valokuitusen Telialta ostaman valokuituverkon asiakkaiden kodeissa alkaa päätelaitteiden vaihdot, jotka koskevat ensimmäisessä vaiheessa noin 4 000 asiakasta. Hyvinkää on yksi ensimmäisistä kaupungeista, joissa vaihdot ovat jo käynnissä. Tänä vuonna Valokuitunen vaihtaa ostetun verkon kaikki päätelaitteet uusiin. Uudet laitteet mahdollistavat sen, että kaikki valokuituyhteydet voidaan siirtää avoimeen kuituun eli verkko muutetaan avoimeksi.
Suomi on valokuidutettu ennätystahtia – Valokuitusella 50 % osuus markkinan kasvusta8.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Valokuituyhteyksien saatavuus Suomessa on nyt parempi kuin koskaan ennen. Vuonna 2020 perustettu Valokuitunen on kasvanut viidessä vuodessa Suomen suurimmaksi pientaloalueiden valokuituverkkojen rakentajaksi ja vauhdittanut valokuitusaatavuuden kehitystä Suomessa merkittävästi. Toimitusjohtaja Heikki Kauniston mukaan kilpailu isoista taajama-alueista alkaakin olla tämän vuoden jälkeen takanapäin, mikä tarkoittaa asukkaille vähitellen myös rakentamisen haittojen vähentymistä.
Valokuitunen aloitti valokuituverkon päätelaitteiden vaihdot Hämeenlinnassa7.4.2025 07:07:00 EEST | Tiedote
Valokuitusen Telialta ostaman valokuituverkon asiakkaiden kodeissa alkaa päätelaitteiden vaihdot ympäri Suomen. Hämeenlinna on yksi ensimmäisistä kaupungeista, joissa vaihdot ovat jo käynnissä. Tänä vuonna Valokuitunen vaihtaa ostetun verkon kaikki päätelaitteet uusiin. Uudet laitteet mahdollistavat sen, että kaikki valokuituyhteydet voidaan siirtää avoimeen kuituun eli verkko muutetaan avoimeksi.
Valokuitusen Telialta ostamassa valokuituverkossa on alkamassa ensimmäinen vaihe: ”Muutos näkyy jokaisella asiakkaalla”31.3.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Suomen suurin valokuituverkko-kauppa toteutui viime vuoden lopussa, kun Valokuitunen osti Telialta sen omistamat Kotikuitu-verkot. Kaupan kohteena olevat valokuituverkot ja asiakkaiden verkkoyhteydet siirtyvät kokonaan Valokuitusen hallintaan lähitulevaisuudessa. Nyt verkossa alkaa ensimmäinen, asiakkaalle näkyvä vaihe ennen varsinaista verkkotiedon siirtoa eli migraatiota.
Kysely: Jopa nettiyhteys voi aiheuttaa naapurikateutta12.3.2025 06:10:00 EET | Tiedote
Suomalaisista joka neljäs myöntää naapurikateuden, kertoo tuore kysely. Kateutta voivat aiheuttaa niin lomat kuin autot, mutta myös hyvät nettiyhteydet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme