Oulun Välivainion keskuskortteli Galaksin toteuttaminen alkaa – ensimmäisen taloyhtiön ennakkomarkkinointi käynnistyy

Keskuskortteli Galaksi nousee entisen Välivainion koulun alueelle Kemintien varteen. Kortteli tulee osaksi Tuirasta Linnanmaan suuntaan rakentuvaa Alppilanbulevardia. Galaksi tulee toteuttamaan toiveen alueen kaupunkimaisen tehokkaasta täydennysrakentamisesta, jossa kävelylle, pyöräilylle ja joukkoliikenteelle on hyvät edellytykset.
Keskuskortteliin suunnitellaan monipuolista asumista, liiketiloja, työpaikkoja ja mahdollisesti myös päiväkotia keskusaukioksi rakentuvan Alppitorin ympärille. Kortteliin suunniteltavat talot ovat pääosin 1–12-kerroksisia: korkein 12-kerroksinen tornitalo tulee Alppitorin laidalle ja korttelin laitaa ja Välivainion suunnalla olevaa pientaloaluetta kohti rakennukset mataloituvat. Kortteliin tulee yhteensä 426 asuntoa ja rakentamista yhteensä 36 000 kerrosalaneliön verran.
Omat erityispiirteensä keskuskortteliin luovat mittavat panostukset taiteeseen ja liikuntaan: Ympäri korttelia löytyy taidetta seiniltä ja taideteoksina sekä innovatiivista valaistusta. Galaksiin suunnitellaan myös monipuolista liikuntatilaa ja katupeliaukiota lähialueen asukkaiden käyttöön.
Lapti aloittaa keskuskortteli Galaksin toteuttamisen Asunto Oy Välivainion Marsin ennakkomarkkinoinnilla.Välivainion Marsiin kuuluu kaksi viisikerroksista taloa, joissa on yhteensä 71 asuntoa yksiöistä kolmioihin. Marsissa kiinnitetään erityistä huomiota arjen sujuvuuteen ja ekologisuuteen sekä yhteistilojen suunnitteluun: taloyhtiö on A-energialuokkaa, ja sen asukkaiden käytössä on runsaat varastotilat, yhteinen monitoimitila ja yhteiskäyttöauto. Kohteen rakentaminen alkaa kesällä 2023, ja asunnot valmistuvat syksyllä 2024. Koko keskuskortteli rakentuu valmiiksi seuraavien vuosien aikana sen mukaan, milloin kaupunki muuttaa kaavan vaatimaa Kemintien linjausta mahdollistamaan tulevan Alppilanbulevardin.
”Olemme tyytyväisiä päästessämme tiivistämään Välivainion aluetta ja luomaan urbaanin keskuskorttelin. Kortteli tuo kaivattuja asuntoja ja palveluja sekä uudenlaista kaupunkielämää alueelle. Olemme jo aiemmin rakentaneet Välivainion Galaksin reunalle kolme kerros- ja rivitaloyhtiötä, ja alue on herättänyt runsaasti kiinnostusta”, kertoo Laptin Pohjois-Suomen aluejohtaja Mikko Lohi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko Lohi, aluejohtaja, Rakennusliike Lapti, puh. 045 631 2946, mikko.lohi@lapti.fi
Janne Karhumaa, myyntipäällikkö, Rakennusliike Lapti Oy, p. 0400 602 533, janne.karhumaa@lapti.fi
www.lapti.fi/valivainionmars
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Lapti lyhyesti
Lapti on monipuolinen ja vakavarainen kotimainen rakennusliike. Rakennamme yhdessä asiakkaidemme ja yhteistyökumppaneidemme kanssa koteja, toimitiloja, päivä- ja hoivakoteja, kouluja sekä sairaaloita ympäri Suomea. Meillä työskentelee noin 400 alan ammattilaista. Vaikuttavasta jäljestämme kertovat niin viimeistelty kädenjälki kuin yhteistyöstämme syntyvä lämmin muistijälki. www.lapti.fi
Vaikuttavaa jälkeä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Lapti aloittaa Kojan uuden teknologiakeskuksen rakentamisen Tampereella14.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Rakennusliike Lapti aloittaa 14.4.2025 uuden teknologia- ja logistiikkakeskuksen rakentamisen Kojalle Tampereen Rantaperkiöön. Keskus valmistuu keväällä 2026.
Vesa Immonen Laptin hallitukseen8.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kokenut kiinteistöliiketoiminnan ammattilainen Vesa Immonen on valittu Lapti Group Oy:n hallituksen jäseneksi.
Ähtärin kampus saavutti harjakorkeuden – opetustoiminta alkaa loppuvuodesta31.3.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Uusi ammatillisen koulutuksen ja lukion yhdistävä Ähtärin kampus on saavuttanut harjakorkeuden. Kampus yhdistää Seinäjoen koulutuskuntayhtymän ammatillisen koulutuksen ja Ähtärin lukion saman katon alle Tuomarniemen alueelle. Rakennustyöt valmistuvat syyskuussa 2025, ja opetustoiminta kampuksella alkaa vuoden 2025 loppupuolella.
Riikka Säkkinen Laptin HR-johtajaksi17.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Laptin HR-johtajaksi on nimitetty KTM Riikka Säkkinen. Hän aloittaa tehtävässään 1.4.2025.
Kuloistenniityn päiväkoti saavutti harjakorkeuden Raisiossa – uusi päiväkoti otetaan käyttöön elokuussa11.3.2025 10:31:51 EET | Tiedote
Kuloistenniityn asuinalueen uusi päiväkoti on saavuttanut harjakorkeuden. Raision ja Turun rajalla sijaitseva, 170 lapselle suunniteltu päiväkoti valmistuu heinäkuussa ja se otetaan käyttöön elokuun alussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme