Työkaluja moniammatillisen yhteistyön opettamiseen hyvinvointialoilla

DVINE-hankkeen tavoitteena oli kehittää opetuksen sisältöjä, menetelmiä sekä moniammatillista yhteistyötä mukana olevissa korkeakouluissa ja laajemminkin Nepalissa ja Vietnamissa. Hankkeessa yhteistuotetut opetussuunnitelma ja oppimateriaalijulkaisu ajavat näitä tavoitteita, kertoo hankkeen projektipäällikkö, Diakin lehtori Ari Nieminen.
– Julkaisujen avulla on mahdollista kehittää moniammatillista yhteistyötä hyvinvointialojen koulutuksessa ja työkäytännöissä. Monialaisuus ja kokonaisvaltainen lähestymistapa edistävät näiden palvelun käyttäjien hyvinvointia. Julkaisut tarjoavat myös ajankohtaista oppimateriaalia opetuksen ja oppimisen tueksi.
Julkaisu Tools for wellbeing and dignity I - Curriculum for multi-professional cooperation in nursing, social work and microbiology sisältää 400 opetus- ja opiskelutunnin laajuisen opetussuunnitelman moniammatilliseen opetukseen ja oppimiseen sosiaali-, terveys- ja mikrobiologian opinnoissa. Julkaisussa kuvataan kuuden opetussuunnitelmaan kuuluvan opintojakson sisällöt sekä selostetaan opiskelijalähtöisen opetuksen ja oppimisen pedagogisia periaatteita.
Julkaisu Tools for wellbeing and dignity II – Developing multi-professional collaboration competence among the disciplines of nursing, social work and microbiology puolestaan syventyy opetussuunnitelman opintojaksojen sisältöön ja opetuksen menetelmiin sekä soveltuu sellaisenaan myös oppimateriaaliksi.
Molemmat julkaisut on laadittu englanniksi ja niitä on kehitetty kansainvälisessä yhteistyössä erityisesti Nepalin ja Vietnamin sote-alan koulutukset huomioiden.
– Hankkeessa kehitettyjä opetuksen menetelmiä ja sisältöjä on otettu käyttöön hankkeeseen osallistuneissa korkeakouluissa Nepalissa ja Vietnamissa. Aika näyttää kuinka laajalle kehitetyt sisällöt ja menetelmät leviävät, Nieminen sanoo.
Julkaisujen sisällöt ovat aiheesta kiinnostuneiden vapaasti hyödynnettävissä. Opetussuunnitelman ja oppimateriaalin voi ladata vapaasti Theseuksessa.
Julkaisut
Nieminen, A., Vesterinen, O., & Digernes, M. (2022). Tools for wellbeing and dignity - Curriculum for multi-professional cooperation in nursing, social work and microbiology . (Diak Publications 2). Diaconia University of Applied Sciences. http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-493-406-0
Nieminen, A., & Suikkala, A. (eds.). (2022). Tools for Wellbeing and Dignity II – Developing multi-professional collaboration competence among the disciplines of nursing, social work and microbiology. (Diak Publications 3). Diaconia University of Applies Sciences. https://urn.fi/URN:ISBN:978-952-493-408-4
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helka Repoviestinnän asiantuntijaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:050 597 5008helka.repo@diak.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Yhteishaku alkaa – Diakissa 609 aloituspaikkaa kaikilla kampuksilla ja verkossa10.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 11.–25. maaliskuuta.
Yhteishaku alkaa – Diakin Oulun-kampuksella 45 aloituspaikkaa sairaanhoitajakoulutukseen10.3.2025 07:57:00 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 11.–25. maaliskuuta.
Yhteishaku alkaa – Diakin Porin-kampuksella 70 aloituspaikkaa terveysalan AMK-koulutuksiin10.3.2025 07:57:00 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 11.–25. maaliskuuta.
Yhteishaku alkaa – Diakilla Jyväskylässä 40 aloituspaikkaa10.3.2025 07:55:00 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 11.–25. maaliskuuta.
Yhteishaku alkaa – Diakilla Pieksämäellä 50 aloituspaikkaa sairaanhoitajakoulutukseen10.3.2025 07:55:00 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 11.–25. maaliskuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme