Ilkka Hynnisen Toteuta ideasi -kirja neuvoo, kuinka tehdä ideasta todellisuutta

Ilkka Hynnisellä on vahva kokemuspohja aiheeseen – hän on tehnyt ideoista tuotteita yli kaksikymmentä vuotta. Tuotantoyhtiö Aito Median perustajana hän on tuottanut sarjoja niin Pirjosta Koskiseen kuin Poliiseista Huutokauppakeisariin. Yhteensä hän on tuottanut 1 700 tuntia televisio-ohjelmia nähtäväksi yhteensä yli 80 maahan.
Hynninen on auttanut yrittäjänä eri alojen ammattilaisia viemään ideat käytäntöön, ja nyt opit ovat kaikkien saatavilla. Hynnisen Toteuta ideasi -teos auttaa kohtaamaan päänsisäiset esteet ja suunnittelemaan, miten ideasta tehdään totta ja työtä.
Toteuta ideasi -teos on tarkoitettu jokaiselle, joka haluaa synnyttää uutta. Se voi tarkoittaa oman yrityksen perustamista, olemassa olevan yrityksen laajentamista tai idean toteuttamista sivutoimena.
Kirja toimii myös opaskirjana johtajille, jotka etsivät keinoja, miten löytää aikaa ja resursseja ideoiden eteenpäin viemiseen organisaation sisällä, tai niille esimiehille, jotka haluavat rohkaista ihmisiä toteuttamaan ideoitaan. Tämä kirja on myös haaveilijalle, joka pohtii, pitäisikö toteuttaa se oma juttu. Kirjasta selviää, mitä idean toteuttaminen vaatii ja miten sen voisi tehdä.
Ilkka Hynninen (s 1979, YTM) on johtanut tiimejä ja projekteja monella mantereella sekä auttanut neuvonantajana, sijoittajana ja hallituksen jäsenenä muita yrityksiä kasvamaan. Mediapuolella Ilkka toimii yhtiönsä ICS Nordicin kautta ja keskittyy erityisesti kansainvälisten sarjojen ja dokumenttien tekemiseen. Lisäksi hän toimii kirjoittajana, puhujana ja podcastaajana.
Ilkka Hynninen: Toteuta ideasi (Docendo 2023), sidottu, 256 sivua. Julkaisupäivä 31.8.2023.
Arvostelukappaletiedustelut:
tiedotus@docendo.fi – toimittaja, kysy ennakkoon kirjan sähköistä vedosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veera TossavainenViestintäpäällikköDocendo
Puh:040 728 0924veera.tossavainen@docendo.fidocendo.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Me rakastamme hyviä kirjoja sekä aitoja tarinoita. Maineemme perustuu korkeatasoisiin sekä kiinnostaviin teoksiin, joiden tekijöinä ovat parhaat kirjailijat ja asiantuntijat. Docendo kuuluu Werner Söderström Osakeyhtiöön.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Docendo
Docendon syksyn 2025 kustannusohjelma on nyt julkaistu8.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Docendon syksyn kirjat tarjoavat näkökulmia yhteiskuntaan ja tutustuttavat värikkäisiin henkilöihin, jotka eivät aiemmin ole olleet äänessä. Kaunossa tarjolla on teräksenkovia sarjan avauksia sekä tosipohjaisia romaaneja. Tutustu koko luetteloon tiedotteen linkistä.
Alpo Rusis bok visar hur Finlands utrikespolitik under 1990-talet fortfarande hanterades genom Ryssland.2.4.2025 02:00:00 EEST | Pressmeddelande
Alpo Rusis verk Venäjää emme eristä publiceras den 2 april. Ett offentlig lanseringstillfälle öppet för allmänheten anordnas på Helsingfors centralbibliotek Ode vid Saarikoski-mattan den 2 april kl. 17.30. Journalisten Pekka Virkki diskuterar boken tillsammans med Rusi.
Alpo Rusin kirja osoittaa, kuinka Suomen ulkopolitiikkaa hoidettiin 1990-luvulla edelleen Venäjän kautta2.4.2025 02:00:00 EEST | Tiedote
Alpo Rusin teos Venäjää emme eristä julkaistaan 2.4. Yleisölle avoin julkistustilaisuus järjestetään Helsingin pääkirjasto Oodissa Saarikoski-matolla 2.4. klo 17.30. Kirjasta keskustelemassa Rusin kanssa toimittaja Pekka Virkki.
Keir Giles jyrähtää: Käsillä on viimeiset hetket huolehtia Euroopan puolustuksesta27.3.2025 02:00:00 EET | Tiedote
Ilman vahvaa johtajaa Eurooppa ei kykene puolustautumaan Venäjän ja Kiinan uhalta, arvioi Iso-Britannian johtava Venäjä-asiantuntija kirjassaan Kuka puolustaisi Eurooppaa? – Hyökkäävä Venäjä, uinuva manner. Teoksen kaikille avoin julkistustilaisuus järjestetään Oodin Kino Reginassa torstaina 27.3 klo 10.30–11.45.
Talvisodan propagandassa oli samanlaisia aineksia kuin Venäjän nykyisessä hybridivaikuttamisessa – venäläistutkijan kirja talvisodasta julkaistaan 26.3.26.3.2025 04:00:00 EET | Tiedote
Venäläistutkija Timofei Malikovin mittava tietoteos Suomen vapauttaminen talvisodassa julkaistaan 26. maaliskuuta. Se tarjoaa ainutlaatuista, suomalaisten vähemmän tuntemaa tietoa talvisodasta: se valottaa venäläistä näkökulmaa suomalaisille tuttuun aiheeseen. ”Tämän kirjan ilmestymistä onkin syytä tervehtiä merkkitapahtumana meikäläisessä talvisotakirjallisuudessa”, toteaa emeritusprofessori Timo Vihavainen, joka on laatinut teoksen esipuheen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme