Maatilojen investointitukia haettu maltillisesti Keski-Suomessa

Keski-Suomen ELY-keskukseen tuli elokuun puoliväliin mennessä 45 maatilojen investointitukihakemusta ja kaksi aloittavan viljelijän tukihakemusta. Rahamääräisesti eniten avustuksia haettiin lypsykarjatalouden investointeihin kuten lypsyjärjestelmiin, työympäristöä ja tuotantohygieniaa edistäviin koneisiin ja laitteisiin kuten rehunjakolaitteisiin sekä maatilojen energiainvestointeihin.
Rahoitusasiantuntija Jyrki Ijäs Keski-Suomen ELY-keskuksesta toteaa hakemusten lukumäärien olevan samaa tasoa kuin aiempina vuosina. Hänen mukaansa hakemuksissa näkyy kuitenkin tietty varovaisuus.
– Investointikohteet ovat tavanomaista pienempiä. Tärkein taustalla vaikuttava tekijä lienee tuotantopanosten voimakas hinnannousu viime vuonna. Tuottajahinnat eivät ole nousseet yhtä paljon, hän huomauttaa.
Maatilojen investointeja ja sukupolvenvaihdoksia tuetaan EU:n maaseuturahastosta. Keski-Suomelle varattu tukisumma tälle vuodelle on noin 2,5 miljoonaa euroa. Tuen osuus on 25–50 % tukimuodosta riippuen.
– Rahat riittävät vireillä oleviin hakemuksiin, ja jaettavaa on yhä jäljellä kilpailukykyä parantaviin investointeihin kuten tuotantorakennuksiin, Ijäs kertoo.
Isoin investointi Joutsaan
Lypsykarjatalouden investointeihin on Keski-Suomessa haettu tukea yhteensä noin 400 000 euron edestä. Isoja investointeja on näillä näkymin tulossa vain yksi, joka on Joutsaan rakennettava lypsyrobottipihatto. Lihakarjatalouden investointeihin on haettu tukea vain noin 15 000 euron verran.
– Lihakarjatalouden laajentamiseen haettava investointituki on ollut hakukiellossa vuodesta 2021 lähtien, ja tukea haetaan vain peruskorjauksiin, Ijäs selventää.
Lukumääräisesti eniten tukihakemuksia on tullut energiainvestointeihin, joita haki kahdeksan maatilaa. Hakemukset koskevat pääasiassa aurinkopaneeleja tilan omaa sähköntuotantoa varten.
Maatilojen investointitukien haku on jatkuvaa, mutta päätökset tehdään hakujakso kerrallaan. Seuraava hakujakso päättyy lokakuun puolivälissä.
– Odotan, että hakemuksia tulee enemmän loppuvuoden aikana ja ensi vuoden alussa. Kesäaikaan hakemuksiin ei ehditä maatiloilla hirveästi satsata, Ijäs toteaa.
Nuorten vähäisyys huolestuttaa
Aloittavien viljelijöiden tukia haettiin Keski-Suomessa vain kahdelle maatilalle, jotka sijaitsevat Kinnulassa ja Äänekoskella. Tuki on tarkoitettu alle 41-vuotiaille viljelijöille, jotka aloittavat tilanpidon ensimmäistä kertaa.
Ijäksen mukaan maatilojen sukupolvenvaihdosten vähäisyys on valtakunnallinen huolenaihe.
– Nuoret pitäisi saada innostumaan maatilayrittäjyydestä, hän sanoo.
Luonnonvarakeskuksen mukaan sekä keskisuomalaisten että kaikkien suomalaisviljelijöiden keski-ikä oli viime vuonna 54 vuotta. Tilastokeskus puolestaan kertoo, että viidesosa suomalaisviljelijöistä on yli 65-vuotiaita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jyrki IjäsrahoitusasiantuntijaKeski-Suomen ELY-keskus
Puh:0295 024 547jyrki.ijas@ely-keskus.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta

Cygnaeuksenkatu 1, PL 250
40101 Jyväskylä
0295 024 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-keski-suomi
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Keski-Suomessa valmistellaan uutta elinvoimakeskusta14.3.2025 09:07:18 EET | Tiedote
Valtion aluehallintoa uudistetaan vuoden 2026 alusta. Suomeen perustetaan kymmenen elinvoimakeskusta ja valtakunnallinen Lupa- ja valvontavirasto. Keski-Suomeen perustetaan oma elinvoimakeskus, joka palvelee jatkossa ainoana valtion alueellisena virastona maakunnan asukkaita, yrityksiä ja organisaatioita. Hallitus antoi esityksensä eduskunnalle valtion aluehallintouudistusta koskevaksi lainsäädännöksi eilen, 13.3.2025.
Tienpidon ja liikenteen katsaus kertoo Keski-Suomen tienpidon suuntaviivat10.3.2025 13:01:21 EET | Tiedote
Vuonna 2025 päällystetyn tieverkon korjauksiin on Keski-Suomessa käytössä 20,7 miljoonaa euroa. Kokonaissummassa on mukana eduskunnan korjausvelan poistamiseen myöntämää lisärahoitusta 10,3 miljoonaa euroa. Tuoreesta tienpidon ja liikenteen katsauksesta selviää lisäksi muun muassa uusien tiehankkeiden suunnittelutilanne.
Järvi-Suomen vesistöihin 1,3 miljoonaa euroa5.3.2025 10:27:01 EET | Tiedote
Järvi-Suomen vesistöjen kunnostamiseen myönnettiin viime vuonna 1,3 miljoonaa euroa EU:n maaseuturahoitusta ns. JÄSMY-teemahaun kautta. Rahoituksen sai kuusi hanketta.
Vahankajoen valuma-alueen esiselvitystyö käynnistynyt26.2.2025 08:15:00 EET | Tiedote
Saarijärven reitillä sijaitsevan Vahankajoen valuma-alueen esiselvitystyö on käynnistynyt. Osana JTF-rahoitteista NEVALA-hanketta toteutettava esiselvitys on tärkeä askel kohti Vahankajoen valuma-alueen vesistöjen ekologisen tilan parantamista ja vesistökuormituksen vähentämistä. Esiselvityksen toteuttaa vesistökunnostuksiin ja hulevesien hallintaan palveluita tarjoava Watec Consulting Oy.
Työttömyys tammikuussa 14,0 prosenttia25.2.2025 08:00:53 EET | Tiedote
Keski-Suomessa oli tammikuun lopussa yhteensä 17 671 työtöntä työnhakijaa. Se on 1 054 (6,3 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömistä työnhakijoista oli tammikuun lopussa kokoaikaisesti lomautettuja 1 534, mikä on 380 henkilöä vähemmän kuin vuosi sitten. Lyhennettyä työviikkoa tekeviä työnhakijoita oli 1 085, mikä on 395 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme