Polta vain kuivaa puuta – hyvä puuvaja pitää polttopuut kuivina

Tunnista kuiva puu kolmen vinkin avulla
- Pääkaupunkiseudulla noin 80 prosentissa pientaloasunnoista käytetään polttopuuta. Pientaloasuntoja on pääkaupunkiseudulla noin 90 000. Moni puuta kotonaan polttava hankkii polttopuun omasta metsästään. Tällöin on tärkeää varmistaa, että polttopuut ovat saaneet kuivua riittävän pitkään, muistuttaa HSY:n ilmansuojeluasiantuntija Outi Väkevä.
Vastakaadetussa puussa on vettä noin puolet. Usein polttopuulle tarvitaan kahden kesän ulkokuivatus, jotta puu on riittävän kuivaa. Jos puu on kaadettu aikaisin kevättalvella ja kuivatettu ulkona hyvissä olosuhteissa, se saattaa kuivua polttokuivaksi saman kevään ja kesän aikana.
Ennen polttamista jokainen voi testata itse, onko polttopuu riittävän kuivaa. Tähän on kolme helppoa vinkkiä:
1. Paino: Kuiva polttopuu on noin puolet kevyempää kuin kostea puu.
2. Halkeilu: Kuiva puu halkeilee kärjestä. Märkä tai kostea puu on yhtenäistä.
3. Ääni: Kun kuivia klapeja lyö yhteen, kuuluu kirkas, helähtävä ääni. Kosteiden klapien ääni on kumea.
Hyvä puuvaja on tuulettuva ja suojaa polttopuut sateelta
- On tärkeää myös säilyttää puut oikein, jotta polttopuut kuivuvat ja pysyvät hyvänä. Hyvä säilytyspaikka polttopuille on tuulettuva puuvaja. Se suojaa puita sateelta ja pitää ne kuivina. Esimerkiksi poltapuhtaasti.fi-sivuiltamme löytyy ohjeet puuvajan rakentamiseen, Väkevä jatkaa.
Toimivassa puuvajassa ilma kiertää lattian, seinien ja katon raoista. Jos polttopuut peittelee liian tiiviisti, kosteus pääsee tiivistymään ja puut voivat homehtua. Puita ei myöskään suositella säilytettävän pidempiä aikoja sisällä. Polttopuut kannattaa viedä sisälle lämpiämään vasta 1–2 päivää ennen niiden polttamista.
Märän puun ja roskien poltto on terveydelle haitallista sekä energiatehotonta
Tulisijojen käyttö aiheuttaa savua eli päästöjä ilmaan. Puunpolton päästöillä on ihmisten terveydelle merkittävä vaikutus, koska päästöt syntyvät asuinalueilla ja pääsevät lähialueen hengitysilmaan. HSY:n mittausten mukaan puunpoltossa syntyy muun muassa runsaasti pienhiukkasia ja syöpäriskiä lisääviä PAH-yhdisteitä. Pääkaupunkiseudulla puunpoltosta aiheutuu jopa enemmän pienhiukkaspäästöjä kuin tieliikenteen pakokaasuista. Jokainen polttopuuta käyttävä voi kuitenkin vaikuttaa siihen, kuinka puhdasta palaminen on.
Puulajilla ei ole päästöjen kannalta suurta merkitystä, mutta puun kosteudella on. Kuivan puun polttamisesta saadaan myös enemmän lämpöä kuin kostean puun poltosta. Tällä voi olla merkitystä lämmityskustannuksissa säästämisessä, vaikkei viime talven kaltaista energian hintojen nousua olisikaan näköpiirissä.
- Tärkeintä on polttaa vain kuivaa, käsittelemätöntä puuta eikä minkäänlaisia roskia. Märän puun ja roskien poltosta syntyvät päästöt voivat olla moninkertaiset kuivan puun polttamiseen verrattuna. Poltapuhtaasti.fi-sivustoltamme löytyy lisää tietoa ja vinkkejä oikeaoppiseen tulisijojen käyttöön, puiden hankintaan ja varastointiin, Väkevä sanoo.
Lisätietoja:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Väkevä OutiIlmansuojeluasiantuntijaHSY / ilmansuojeluyksikkö
Puh:045 635 7698outi.vakeva@hsy.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Katupöly heikentää laajasti ilmanlaatua pääkaupunkiseudulla27.3.2025 08:39:25 EET | Tiedote
Katupölyä on nyt runsaasti ilmassa. Pääkaupunkiseudun ilmanlaatu on monin paikoin huono Helsingin seudun ympäristöpalveluiden (HSY) mittausten mukaan. Pölyisintä on vilkkaasti liikennöidyillä alueilla. Ulkoillessa kannattaa valita kulkureitti mahdollisuuksien mukaan etäämmältä vilkkaasta kadusta. Jo yhden korttelin päässä ruuhkaisesta kadusta ilma on puhtaampaa.
HSY:n hallituksen päätökset 21.3.202521.3.2025 10:55:45 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hyväksyä vuoden 2024 tilinpäätöksen ja esittää sen edelleen yhtymäkokoukselle. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat: - Helsingin Munkkiniemen sekavesiviemäröinnin eriyttämisen ensimmäisen vaiheen hankesuunnitelma. Hanke koskee aluetta Talinpuisto-Laajalahdenaukio ja Perustie. - Espoon Virastopihan vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelma - Espoon Gobbackan alueen kadut osa-alue 2, vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelma. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankinnat: - urakoitsijaksi vuoden 2025 vesihuollon verkostohankkeisiin Kauniaisissa valittiin GRK Suomi Oy - tietoteknisten laitteiden leasingrahoitus- ja elinkaarihallintapalvelut tilataan Step IT Oy:ltä. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Kokouksen esityslista/pöytäkirja, jossa on lisää edellisistä sekä muut käsitellyt asiat: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames. Ystävällisin terveisin Hel
Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 21.3.202519.3.2025 07:28:22 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 21.3.2025 Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames. Hallitus päättää vuoden 2024 tilinpäätöksen hyväksymisestä ja sen esittämisestä edelleen yhtymäkokoukselle. Hallitus päättää myös seuraavien hankesuunnitelmien hyväksymisestä: - Helsingin Munkkiniemen sekavesiviemäröinnin eriyttämisen ensimmäisen vaiheen hankesuunnitelma. Hanke koskee aluetta Talinpuisto-Laajalahdenaukio ja Perustie. - Espoon Virastopihan vesihuollon kehittämisen hankesuunnitelma - Espoon Gobbackan alueen katujen osa-alueen 2 hankesuunnitelma. Hallitus päättää seuraavista hankinnoista: - urakoitsijan valinta vuoden 2025 vesihuollon verkostohankkeisiin Kauniaisissa - tietoteknisten laitteiden leasingrahoitus- ja elinkaarihallintapalvelut. Ystävällisin terveisin Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymä viestintäjohtaja Riitta-Liisa Hahtala www.hsy.fi
HSY:n Sortti-keräysautot kiertävät 31.3. alkaen17.3.2025 07:07:00 EET | Tiedote
Kevään myötä Helsingin seudun ympäristöpalvelujen keräysautot lähtevät jälleen liikkeelle. Maaliskuun lopussa alkavan kierroksen aikana autot pysähtyvät eri puolilla pääkaupunkiseutua ja Kirkkonummea. Asukkaat voivat tuoda autoille maksutta kotiin kertynyttä vaarallista jätettä sekä metalli-, sähkö- ja elektroniikkaromua.
Puunpolton pienhiukkaspäästöt lähes kaksinkertaiset liikenteen pakokaasuihin verrattuna11.3.2025 09:30:03 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalveluiden (HSY) julkaiseman raportin mukaan puunpoltto on hieman vähentynyt pääkaupunkiseudun pientaloissa. Uusissa taloissa puuta poltetaan vähemmän kuin vanhemmissa taloissa. Myös päästöt ovat pienemmät. Puunpoltto on kuitenkin edelleen merkittävä ilmanlaatua heikentävä tekijä. Puunpoltto tuottaa pääkaupunkiseudulla enemmän pienhiukkasia kuin autojen pakokaasut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme