Gigantin huhtikuun myydyimmät puhelimet TOP 10 – iPhone 14 kuukauden myydyimmäksi puhelimeksi, Samsungin puhelimien uusi sukupolvi nousi listalle
Applen iPhone 14 on Gigantin huhtikuun myydyin puhelin. Myös Samsungin uuden sukupolven puhelimet vahvistavat asemaansa myydyimpien puhelimien joukossa. Viisi kuukautta myydyimpänä puhelimena viihtynyt Samsung Galaxy A53 sen sijaan tippui listalta kokonaan myytyään loppuun. Moni muiden alojen laitevalmistaja on laajentanut viime vuosina valikoimaansa myös puhelinmarkkinoille tarjoten erikoispuhelimia pienemmille kohderyhmille. Näitä puhelimia ei top-listoilla nähdä, mutta ne tarjoavat hyviä ratkaisuja spesifeihin tarpeisiin.

Tuoteturva-kampanja siivitti Applen iPhone 14 -puhelimen Gigantin huhtikuun myydyimpien puhelimien listan kärkeen. 7.2.–7.5. välisenä aikana voimassa oleva kampanja tarjoaa iPhonen ostajalle kaupan päälle kolmen kuukauden Tuoteturva-vakuutuksen, joka korvaa rajattoman määrän huoltoja tapaturman sattuessa. Muilta osin TOP 10 -lista on täyttynyt Samsungin edullisemmista A-sarjan puhelimista. Listan häntäpaikkaa pitää OnePlus Nord CE2 lite -puhelin.
“Vaikka huhtikuun TOP 10 -listalla on paljon edullisemman hintaluokan laitteita, on puhelimien keskihinta kuitenkin yhä nousussa. Arvokkaammissa puhelinostoksissa vakuutuksien saatavuus on tärkeä kriteeri, ja kiinnostus vakuutuksia kohtaan kasvaa jatkuvasti”, Gigantin telecom-tuotteiden myyntipäällikkö Jyri Helistö kertoo.
Samsungin mallisarjan vaihdos näkyy kuukauden myydyimpien puhelimien listalla. Merkin uusimmat mallit, kuten Galaxy A54 ja Galaxy A34 nousivat listan sijoille 4. ja 6., kun taas merkin vanhempien puhelinmallien suosio hiipui. Viisi kuukautta Gigantin myydyimpänä puhelimena ollut Samsung Galaxy A53 tippui listalta myytyään Gigantissa loppuun. Samasta syystä myös viime kuussa 6. sijalle yltänyt Galaxy A33 tippui kaksi sijaa alemmas.
“Uusi sukupolvi Samsung-puhelimia kasvattaa suosiotaan ja korvaa pikkuhiljaa vanhempia malleja. Selkeää ykköstä niiden joukosta ei kuitenkaan ole vielä noussut”, Helistö toteaa.
Puhelinmarkkinoille astuneilta laitevalmistajilta erikoispuhelimia vaativiin tarpeisiin
Viime vuosina valikoimaansa puhelinmarkkinoille ovat laajentaneet useat muilta aloilta tutut markkinajohtajat. Tähän mennessä ne ovat keskittyneet kehittämään puhelimia pienempien kohderyhmien vaativiin tarpeisiin.
Esimerkiksi pc-pelaajien keskuudessa arvostettu komponenttivalmistaja Asus julkaisi huhtikuussa vertaansa vailla olevan ROG Phone 7 5G ja ROG Phone 7 ultimate -pelipuhelimet. ROG-puhelimien tehokas Snapdragon 8 GEN 2 -prosessori ja 12 GB RAM-muisti takaavat erittäin laadukkaan mobiilipelikokemuksen.
Myös rakennusalalta tuttu Caterpillar on lanseerannut uutuuspuhelimensa Suomessa. Cat S75 5G -älypuhelin on suunniteltu kovaan käyttöön. Sen kestävä ulkopinta suojaa puhelinta pudotuksilta ja iskuilta. Puhelimella on myös IP68-luokitus eli se kestää jatkuvan upotuksen matalaan veteen. Lisäksi siinä on sisäänrakennettu satelliitti-SIM-kortti, joka takaa yhteydet myös syrjäisimmillä alueilla.
“Näitä pienemmille kohderyhmille suunniteltuja puhelimia tuskin nähdään tulevaisuudessa myydyimpien puhelimien listalla, mutta ne tarjoavat hyviä ratkaisuja erityisiä puhelinominaisuuksia tarvitseville ihmisille. Voi olla, että tulevaisuudessa näemme yhä enemmän tiettyyn tarpeeseen suunniteltuja puhelimia”, Helistö kertoo.
Yhteystiedot / Gigantti:
Jyri Helistö
Telecom-tuotteiden myyntipäällikkö
Puh. +358 44 284 1866
Jyri.helisto(a)gigantti.fi
TOP 10 -lista
- iPhone 14 (9.)
- Samsung Galaxy A13 5G (3.)
- Samsung Galaxy A13 (8.)
- Samsung Galaxy A54 (-)
- iPhone 14 pro (4.)
- Samsung Galaxy A34 (-)
- Samsung Galaxy A23 (-)
- Samsung Galaxy A33 (6.)
- iPhone 14 pro Max (7.)
- OnePlus Nord CE2 lite (-)
Yhteyshenkilöt
Rita Pasanen
Puh:040 826 4664press@gigantti.fiGigantti on Suomen suurin elektroniikan ja kodinkoneiden jälleenmyyjä.
Meillä on Suomessa 42 myymälää ja yrityksemme palveluksessa työskentelee yli 1 500 giganttilaista - myymälöiden ohella netti- ja yritysmyynnissä, sekä asiakaspalvelu- että jakelukeskuksissa. Pääkonttorimme sijaitsee Helsingin Sanomatalossa.
Liikevaihtomme tilikaudella 2022/2023 oli 525 miljoonaa euroa. Olemme osa Norjassa toimivaa Elkjøp-konsernia, joka kuuluu englantilaisen kodinelektroniikkaketjun, Currys plc:n, omistukseen.
Lisätietoa meistä löydät kotisivuilta osoitteesta: gigantti.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gigantti
Gigantti aloittaa muutosneuvottelut – tavoitteena johtamis- ja toimintamallien uudistaminen7.4.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Gigantti Oy käynnistää huhtikuussa muutosneuvottelut, joiden taustalla ovat tuotannolliset ja taloudelliset syyt. Tavoitteena on sopeuttaa yhtiön toimintaa vastaamaan taloudellisiin haasteisiin, ja samalla vahvistaa tulevaisuuden kasvu- sekä kilpailukykyä.
Gigantin maaliskuun myydyimmät puhelimet TOP 10 – OnePlussan uutuus nousi kärkeen, täysin lapsille suunnattu puhelin tulossa myyntiin pian1.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Maaliskuun myydyimpien puhelinten listalta löytyy uusia tulokkaita. Edellisen kuukauden kakkonen, OnePlus Nord CE 4 Lite, nousi kärkisijalle kestosuosikki OnePlus Nord CE3 Liten pudotessa listan hännille loppuunmyynnin myötä. Listan puhelimista voidaan huomata treidaamisen nostavan yhä enemmän päätään kuluttajien keskuudessa, kun myös arvokkaammat puhelimet löytyvät hyviltä sijoituksilta.
Gigantin maaliskuun uutiskirje: HD-siirtymä muuttaa katselukokemuksen – Miten valita oikea televisio ja äänentoisto?27.3.2025 10:30:44 EET | Tiedote
Suomen HD-siirtymä etenee 31.3.2025, kun Yle lopettaa vanhanmalliset SD-lähetykset. Tuhannet päivittävät televisioitaan, mutta miten varmistaa juuri itselle sopivimmat ratkaisut ja aikaa parhaiten kestävät laitteet? Entä miten hoitaa vanhan television kierrätys fiksusti? Tarjoamme taustatiedon ja annamme hyötyvinkit yhdessä kuluttajaelektroniikan myyntipäällikkö Toni Kiekkisen kanssa. Gigantin televisioviikot jatkuvat 6.4. asti, tarjoten asiantuntija-apua ja tarjouksia teräväpiirtosiirtymän tueksi.
Gigantin helmikuun myydyimmät puhelimet TOP 10 – OnePlussalla molemmat kärkisijat, puhelinten kierrätys suosittua1.3.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Helmikuun myydyimpien puhelinten listalla nähdään tuttuja nimiä. OnePlus Nord CE3 Lite on jälleen kärjessä, ja sen päivitetty versio OnePlus Nord CE4 Lite seuraa tiiviisti perässä. Kevään uutuusmallit odottavat vielä saapumistaan. Kuluttajat ovat jo nyt päivittämässä puhelimiaan, kun vanhempien mallien hinnat laskevat. Vanhoista puhelimista saa Gigantissa extrahyvistystä kampanjoiden ansiosta.
Gigantin helmikuun uutiskirje: Keraaminen työtaso ohittamassa kvartsitasot – näin keittiötrendit muuttuvat19.2.2025 13:58:47 EET | Tiedote
Alkuvuosi tuo uutta ilmettä suomalaiskeittiöihin ja sisustuksessa näkyy maanläheinen, käytännöllinen ja kestävä suuntaus. Mutta mikä väri on juuri nyt suosituin? Ja mikä selittää keittiötasojen yllättävän muutoksen? Gigantin Epoq-keittiöiden asiantuntija Antti Pakarinen käy läpi kevään kiinnostavimmat trendit ja antaa vinkkejä keittiösuunnitteluun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme