Kasvuyritys SaaShop keräsi 1,2 miljoonan euron rahoituksen

Jaa
Suomalainen kasvuyritys SaaShop Oy on kerännyt 1,2 miljoonan euron kokoisen rahoituksen. Kierrokseen osallistui osa nykyisistä omistajista sekä hallituksen jäsenet kuten Jari Niska ja Jorma Heinonen. Yhtiö sai rahoitusta myös Business Finlandilta. Kokonaisuudessaan rahoituskierros vauhdittaa SaaShopin kasvua sekä Euroopan että Yhdysvaltojen markkinoilla.

SaaShopin uutta rahoituskierrosta edelsi vahva kasvu: yhtiö kaksinkertaisti liikevaihtonsa edellisen tilikauden aikana ja on kasvattanut  tänä vuonna asiakaskuntaansa pelkästään Yhdysvalloissa yli kahteensataan yritysasiakkaaseen. SaaShopin tavoite on triplata myyntinsä Yhdysvaltojen ja Euroopan markkinoilla vuoden 2024 loppuun mennessä ja  ylittää viiden miljoonan euron liikevaihdon raja.

SaaShop perusti Yhdysvaltoihin Austiniin  vuoden 2021 lopussa toisen toimipisteensä, jota johtaa M-Files Oy:n Yhdysvaltojen liiketoiminnan aikoinaan käynnistänyt Greg Milliken. 

”Lähdimme tekemään rahoituskierrosta vauhdittaaksemme kasvua sekä henkilöstömäärässä että euroissa USA:ssa ja Euroopassa. Markkinapaikkamme toimii kuin verkostohyödyke, ja näemme siitä nyt selkeitä osoituksia. Asiakasyritykset keskittävät nykyiset ohjelmistonsa SaaShopiin, koska haluavat vähentää hallinnollista kuormaa liittyen laskujen ja luottokorttikuittien käsittelyyn sekä keskittää lisenssimuutosten tekemisen yhteen paikkaan, mikä säästää heidän aikaansa lisäämättä kustannuksia”, yhtiön toinen perustaja ja toimitusjohtaja Kaj Seeste sanoo.

SaaShop on vuonna 2018 perustettu kansainvälinen markkinapaikka, joka yhdistää asiakkaat sekä SaaS-ohjelmistoyhtiöt ja sellaiset palveluntarjoajat, jotka ovat erikoistuneet SaaS-palveluihin. 

SaaShopin markkinapaikasta yritykset voivat ostaa haluamansa ohjelmistot yhdestä paikasta, yhdellä laskulla ja yhden asiakaspalvelun tuella. SaaShopiin voi keskittää kaikki olemassa olevat SaaS-ohjelmistot. Sen valikoimasta löytyy runsaasti ohjelmistoja mukaan lukien Microsoft, Google, Pipedrive, DocuSign, HubSpot, Aircall, F-Secure, Asana, Adobe, Dropbox, Freshdesk ja ActiveCampaign. 

Yhtiön asiakkaina on pörssiyhtiöitä kuten sijoittajille suunnattu sisältöpalvelu Inderes Oyj sekä yli 2 000 erikokoista pk-yritystä. Suomessa SaaShop toimii ohjelmistoja.fi -markkinointinimellä.

“Keskitimme SaaS-ohjelmistot SaaShopiin, koska haemme tällä kustannussäästöjä. Bonuksena saamme hallinnoitua kaikki lisenssit yhden palvelun kautta”, Inderes Oyj:n talousjohtaja Mikko Wartiovaara kertoo.

”Vielä viisi vuotta sitten yritykset käyttivät keskimäärin alle kymmentä SaaS-ohjelmistoa ja nyt yrityksillä voi olla jopa yli sata SaaS-ohjelmistoa käytössään. Samalla ohjelmistojen ostaminen ja hallinta on sirpaloitunut. Palveluihin liittyvä kuittien ja lisenssien hallinta on yrityksissä usein kaoottista. Palvelumme poistaa lukuisten SaaS-portaaleihin liittyvien lisenssien lisäämisen ja poistamisen ongelmat keskittämällä asioinnin yhteen palveluun ja yhdelle laskulle ilman lisäkustannuksia”, Seeste kommentoi.

Enkelisijoittaja Jorma Heinonen hallituksen puheenjohtajaksi

Myös SaaShopin hallituksessa tapahtuu muutoksia. Hallituksen pitkäaikainen puheenjohtaja, Solitan entinen toimitusjohtaja Jari Niska siirtyi yhtiön advisoriksi toukokuussa ja uudeksi hallituksen puheenjohtajaksi nousi enkelisijoittaja, hallitusammattilainen Jorma Heinonen. Heinonen toimii muun muassa Virnex Groupin sekä LightningChartin yhtiöiden hallituksissa ja on mukana Finnish Business Angels Networkin (FIBAN) toiminnassa. 

Heinosen kokemus ja osaaminen liiketoiminnan kansainvälisestä kehittämisestä tukee SaaShopin kasvua, kansainvälistymistä sekä sijoittajasuhteiden rakentumista. 

Yhtiön perustajiin kuuluu Kaj Seesten ohella suomalaisen verkkokaupan pioneeri Tapio Talvisalo. Talvisalo tunnetaan sähköisen kaupankäynnin palveluita tarjonneen Smilehouse Oy:n perustajana. Smilehouse Oy myytiin Tieto Finland Oy:lle vuonna 2015. 

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja:
Kaj Seeste
Co-founder & CEO, SaaShop Oy
0400 928 169
kaj@saashop.fi
www.ohjelmistoja.fi; www.saashop.com 

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Viestintätoimisto Manifesto Oy
Salomonkatu 17 B (Autotalo, 12. krs)
00100 Helsinki

https://www.manifesto.fi

SaaShop

SaaShop on SaaS-ohjelmistojen markkinapaikka, josta yritykset voivat ostaa kaikki tarvitsemansa ohjelmistot yhdestä paikasta ja yhden asiakaspalvelun kautta. Se poistaa luottokorttikaaoksen ja kuittirumban tilitoimiston kanssa. Yhtiö tarjontaan kuuluu tuhansia erilaisia ohjelmistoa. SaaShop Oy on perustettu vuonna 2018 ja sen liikevaihto vuonna 2022 oli noin 1,4 miljoonaa euroa. 2023 vuodelle yhtiö tavoittelee 2,5 miljoonan euron liikevaihtoa. Sillä on toimipaikat Suomessa ja Yhdysvalloissa. Yhtiössä työskentelee 18 ihmistä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Viestintätoimisto Manifesto Oy

Miljoona Phishing-as-a-Service-hyökkäystä kahdessa kuukaudessa kertoo nopeasti kehittyvästä uhkasta31.3.2025 10:58:13 EEST | Tiedote

Vuoden 2025 kahden ensimmäisen kuukauden aikana tietoturvayhtiö Barracudan tunnistusjärjestelmät estivät yli miljoona kalasteluhyökkäystä merkittäviltä Phishing-as-a-Service (PhaaS) -alustoilta. Uusi raportti hyökkäyksissä käytetyistä työkaluista ja tekniikoista kertoo siitä, kuinka PhaaS- eli kalastelu palveluna -alustat kehittyvät nopeasti entistä vaarallisemmiksi ja vaikeammin havaittaviksi. Monet hyökkäykset kohdistuvat suosittujen pilvipohjaisten alustojen, kuten Microsoft 365:n, käyttäjiin. Suurin osa (89 %) havaituista hyökkäyksistä liittyi kehittyneeseen Tycoon 2FA -hyökkäykseen, jota seurasi EvilProxy (8 % hyökkäyksistä) ja uusi tulokas Sneaky 2FA, joka oli vastuussa 3 % tapauksista. Kolmella alustalla on erilaiset ja erottuvat työkalut, mutta niillä on myös yhteisiä piirteitä, kuten Telegram-viestipalvelun käyttö hyökkäysten edistämiseen. Tycoon 2FA kiertää tunnistusjärjestelmiä Barracudan uhka-analyytikot raportoivat Tycoon 2FA:sta tammikuussa 2025. Sen jälkeen alusta on jat

Virta valittiin Time Magazinen parhaiden green tech -yritysten listalle 202527.3.2025 11:12:50 EET | Tiedote

Suomalainen sähköautojen latausalustan kehittäjä Virta on valittu TIME Magazinen maailman parhaiden Green Tech -yritysten listalle vuonna 2025. Listauksessa korostetaan yritysten myönteisiä ympäristövaikutuksia, taloudellista vahvuutta ja innovaatiokykyä. Virta oli 250 yrityksen joukossa sijalla 32., ja se oli myös korkeimmalle listalla yltänyt suomalainen yritys. Viidestä listalle valitusta suomalaisyrityksestä myös Infinite Fiber ja Solar Foods nousivat sadan parhaan joukkoon.

Autoglym vahvistaa kansainvälistä kasvustrategiaansa valitsemalla uuden jakelijan Suomessa ja Baltiassa20.3.2025 09:23:52 EET | Tiedote

Iso-Britannian johtava autonhoitotuotteiden valmistaja Autoglym on valinnut AS Baltoilin tuotteidensa eksklusiiviseksi jakelijaksi Suomessa, Virossa, Latviassa ja Liettuassa. AS Baltoil, jonka tytäryhtiö Suomessa on Nextoil Oy, vastaa jatkossa Autoglym-tuotteiden jakelusta ja markkinoinnista Suomessa. Yhteistyö aloittaa merkittävän vaiheen Autoglymin kansainvälisessä kasvustrategiassa ja vahvistaa yrityksen asemaa tärkeillä Pohjois-Euroopan markkinoilla.

Ecovacs lanseeraa uuden sukupolven Goat-robottiruohonleikkurit kaikenkokoisille pihoille19.3.2025 08:30:00 EET | Tiedote

ECOVACS ROBOTICS tuo markkinoille uuden sukupolven robottiruohonleikkurimallistonsa helpottamaan jokakesäistä nurmikonleikkuuta: GOAT A -sarja tehokkaaseen suurten nurmialueiden hoitoon sekä GOAT O -sarja pienempien ja monimuotoisten puutarhojen tarkkaan viimeistelyyn. Innovatiivisen navigointiteknologian ja kehittyneiden leikkuutoimintojen ansiosta uudet mallit tekevät nurmikon hoidosta entistä älykkäämpää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye