SDP:n Kim Berg: Hallituksen huvijahti jättää hyvinvointialueet hukkumaan ilman pelastusrengasta
SDP:n eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Kim Berg näkee valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) budjettibluffin lävitse: vasta toimintansa käynnistäneet hyvinvointialueet joutuvat karsimaan palveluverkkoa, palvelutasoa ja henkilöstöään ministerin puheista huolimatta.
Kansanedustaja Berg kiinnitti huomionsa valtiovarainministeri Purran budjettiriihi-infon hurskaisiin puheisiin hyvinvointialueiden rahoituksen kasvamisesta sekä vetoomuksiin sen puolesta, etteivät alueet leikkaisi palveluistaan tai toimipisteverkostaan.
- Totuus on se, että hallitus ei jätä hyvinvointialueille mitään muuta mahdollisuutta kuin leikata palveluista, sulkea terveyskeskuksia ja todennäköisesti myös irtisanoa henkilöstöä – aivan kuten ennen vaaleja kerroimme oikeistohallituksen valtaan päästessään tekevän, Berg muistuttaa.
Purra viittasi rahoituksen kasvulla voimassa olevan rahoituslain mukaiseen kehitykseen, johon hallitus ei vielä ehtinyt puuttua.
- Todennäköisesti hyvinvointialueilta olisi leikattu jo nyt heti, jos se vain olisi ollut hallitukselle mahdollista. Hallitusohjelmassa esitetyt miljardiluokan ”tehostukset” ovat kuitenkin mahdollisia vasta 2025 eteenpäin, Berg toteaa.
Hyvinvointialueiden rahoitus on ollut aloitusvaiheessa alijäämäistä useastakin eri syystä, joista vähäisimpänä ei ole kuntien monin paikoin jopa tarkoituksellinen alibudjetointi, joka on tullut esille vasta tilinpäätöksien valmistuttua.
- Lisäksi koronavuodet aiheuttivat suuria haasteita kuntien ja kuntayhtymien palveluille, kun keskityttiin pakon sanelemana koronan torjuntaan ja hoitoon. Muun palvelutarpeen tyydyttäminen jäi vähemmälle ja hoitovelka kasvoi merkittävästi. Hyvinvointialueiden kustannustason nousu on ollut hyvinvointialueindeksiä korkeampaa muun muassa yleistä linjaa suurempien palkankorotuksien, ostopalvelujen hintojen nousun, vuokratyövoiman käytön ja kiinteistökustannusten takia. Tämä aiheuttaa vakavaa rahoitusvajetta alueille, johon hallitus ei ole todellisuudessa reagoinut mitenkään, Berg avaa.
Hallitus väittää tukevansa alueita tuottavuuden kasvattamisessa, mutta ei todellisuudessa ole esittänyt mitään konkreettisia välineitä siihen.
- Tyhjät lupaukset johtavat ainoastaan siihen, että alueet jätetään yksin hukkumaan ilman pelastusrengasta, kun hallituksen velkarahalla ostettu huvijahti ajelehtii auringonlaskuun, Berg heittää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen: Onko elinkeinoelämän kultapossukerhon todellisuudentaju täysin hämärtynyt?5.2.2025 12:40:03 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän keskusliitto julkisti tänään laajan veropaketin talouskasvun vauhdittamiseksi. Esitykset heikentäisivät EK:n omien laskelmien mukaan julkista taloutta jopa 3,4 miljardia vuodessa. Valtiovarainministeriön mukaan hintalappu kohoaa vielä selvästi korkeammalle.
Kvarnström (SDP): Yle är opartiskt, betrott och uppskattat av finländarna - sannfinländska attacker är avledningsmanövrer4.2.2025 13:40:25 EET | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) försvarar Yle och ser de fortsatta sannfinländska attackerna mot public service som distraktioner och skadliga för demokratin. Han finner dem skamliga i en tid då Yle säger upp anställda.
SDP:n Kvarnström: Yle on puolueeton, luotettava ja arvostettu – perussuomalaisten hyökkäykset harhautuksia4.2.2025 13:40:25 EET | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) puolustaa Yleä ja pitää julkiseen palveluun kohdistuvia hyökkäyksiä huomion suuntaamisena pois sekä demokratian kannalta haitallisina. Yle on tutkimusten mukaan Suomen luotettavin uutismedia. Suomalaiset arvostavat Yleä, ja yhtiön puolueettomalla ja vastuullisella journalismilla on keskeinen rooli demokratiassamme – erityisesti aikana, jolloin disinformaatio leviää yhä nopeammin.
Tytti Tuppurainen jatkaa sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän puheenjohtajana4.2.2025 11:15:21 EET | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä järjestäytyi kokouksessaan 4.2.2025. Ryhmän puheenjohtajana jatkaa Tytti Tuppurainen.
SDP:n Perholehto: Kokoomuksen Vuornos juhlii Ammattiosaamisen päivää esittämällä leikkauksia amiksille31.1.2025 15:35:52 EET | Tiedote
Tänään, perjantaina 31.1., vietetään ensimmäistä kertaa Ammattiosaamisen päivää, jonka tarkoituksena on tuoda esiin ammatillisen koulutuksen merkitys ja juhlistaa osaajia, jotka pitävät Suomen pyörät pyörimässä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme