
Suomen ensimmäinen digisiivooja on Päijät-Hämeen keskussairaalassa
Puhtausala ry palkitsi Päijät-Hämeen Laitoshuoltopalvelut Suomen ensimmäisen digisiivoojan palkkaamisesta. Suomen ensimmäinen digisiivooja on Tual Khan Dal.

Puhtausala ry. haluaa palkita puhtausalan edelläkävijöitä, jotka pyrkivät edistämään teknologista kehitystä omassa organisaatiossaan.
– Ihmistä tarvitaan aina, mutta kaikki teknologinen tehokkuus on puhtausalalla jatkossa välttämätöntä. Teknologia auttaa meitä monella tavalla. Se helpottaa työvoimapulassa, voi nostattaa alan arvostusta sekä työviihtyvyyttä ja lisäksi se takaa tulevaisuudessa puhtauden laatutason, sanoo Puhtausala ry:n toiminnanjohtaja Sari Mattila.
”Dal on ilmiömäinen digisiivooja”
Myanmarilaisen Tual Khan Dalin päätyminen Suomen ensimmäiseksi digisiivoojaksi on ollut usean asian summa. Erityisesti Dalin osaaminen ja into oppia uutta ovat olleet uuden teknologian käyttöönotossa avainasemassa.
– Päijät-Hämeen keskussairaalan uudet tilat tarjosivat optimaaliset olosuhteet robotin käytölle, ja asiat loksahtivat myös taloudellisesti kohdalleen. Oli myös tärkeää löytää henkilö, joka haluaa toimia päivittäin robotin kanssa ja ottaa omassa työssään uutta teknologiaa käyttöön. Dal on ilmiömäinen digisiivoojana, kertoo Päijät-Hämeen Laitoshuoltopalvelujen toimitusjohtaja Tarja Jantunen.
Teknologinen kehitys vaatii malttia
Teknologian käyttöönotto lähtee Mattilan mukaan yritysten johdosta ja päätöksenteosta.
– Haluaisin innostaa kaikkia puhtausalan yritysjohtajia ottamaan teknologisia kehitysaskeleita rohkeasti. Tarvitsemme kaikki koko ajan uutta osaamista ja meidän pitkään alalla olleiden on opittava pois vanhoista kaavoista, Mattila sanoo.
Jantunen toteaa, että teknologinen kehitystyö on vaatinut Päijät-Hämeen laitoshuoltopalveluissa malttia, pitkäjänteisyyttä ja lisäksi hyvää yhteistyötä laitetoimittajan kanssa.
– Hedelmiä pääsemme poimimaan vasta myöhemmin, pikavoittoja ei siis ole heti odotettavissa. Pienistä vastoinkäymisistä huolimatta on tärkeää jatkaa määrätietoisesti eteenpäin. Näin olemme saaneet ratkottua käytännön haasteita yhdessä laitetoimittajan kanssa, kertoo Jantunen.
Robotti on tuonut keskussairaalassa tehokkaiden robottikäsien lisäksi apua myös työn suunnitteluun.
– Robotti kerryttää dataa koko ajan, ja voimme käyttää tietoa tehokkaasti työn suunnittelussa. Se on tärkeää, kun kaikkialla pitää saada säästöjä aikaan, Jantunen toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari MattilatoiminnanjohtajaPuhtausala ry.
Puh:040 7387780sari.mattila@puhtausala.fiTarja JantunentoimitusjohtajaPäijät-Hämeen Laitoshuoltopalvelut
Puh:0505597952tarja.jantunen@phpalvelut.fiKuvat



Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Siivoussektori Oy
Puhtausalan vuoden teko 2023: Suomen ensimmäisen digisiivoojan palkkaaminen4.12.2023 14:02:18 EET | Tiedote
Puhtausalan vuoden teko 2023 -palkinto jaettiin valtakunnallisena Puhtauspäivänä 4.12.2023. Voittajan valitsi kolmen finalistin joukosta keittiöhygienian ammattilainen, koulutuspäällikkö Esa Koppelo Koulutuskuntayhtymä OSAO:sta.
Kiitä siivoojaa maanantaina 4.12.202326.10.2023 10:00:00 EEST | Tiedote
Puhtauspäivä on teemapäivä, jonka avulla kiinnitetään huomiota siivoojien tekemään työhön ja sen merkityksellisyyteen. Puhtauspäivänä kaikki kiittävät siivoojaa.
Mediakutsu: Tekoälyä, robotiikkaa ja digisiivousta puhtausalan teknologia- ja robotiikkapäivässä 24.5.17.5.2023 09:08:19 EEST | Kutsu
Tervetuloa katsomaan ja kuulemaan Teknologia- ja robotiikkapäivänä 24.5. klo 9–15, kuinka pinta-alaltaan Suomen suurimmalla toimialalla hyödynnetään tekoälyä ja robotiikkaa.
ATOPflow-toiminnanohjaus voitti Finnclean Innovaatio 2023 -kilpailun16.3.2023 12:30:00 EET | Tiedote
Puhtausalan innovaatiot esiteltiin Finnclean-messuilla 15.-16.3.2023. Innovaatiokilpailussa palkittiin tuomariston valitsema voittaja sekä yleisön suosikki.
Puhtausalan esihenkilö 2023 on Noora Huotari27.1.2023 12:34:14 EET | Tiedote
Puhtausalan esihenkilö 2023 -kilpailun voittaja julkaistiin tänään Puhtausalan Esihenkilö- ja asiantuntijapäivillä Helsingissä. Puhtausalan esihenkilöksi valittiin Noora Huotari Kokkolan kaupungilta.