New Yorkissa maailman huippubrändien kanssa työskennelleestä Sami Salmenkivestä N2-konsernin toimitusjohtaja
“Pirstoutuneessa, jatkuvasti muuttuvassa digitaalisessa maailmassa on helpompaa muuttaa huomio rahaksi kuin raha huomioksi”

Sami Salmenkivi aloittaa N2-konsernin toimitusjohtajana. Aiemmin Salmenkivi johti Samsungin maailmanlaajuista markkinointistrategiaa markkinointitoimisto Ogilvyssa New Yorkissa. Sitä ennen hän toimi globaalina strategiajohtajana TBWA\Worldwidessa New Yorkissa ja työskenteli muun muassa Applen, McDonald'sin ja Goldman Sachsin parissa.
Salmenkivi jakaa N2-konsernin toimitusjohtajan tehtävät Alex Niemisen kanssa. "Lähes kahden vuosikymmenen kokemuksella maailman huippubrändien markkinointiponnisteluista Sami tuo arvoa koko Suomen markkinointialalle. Meillä on tähänkin asti ollut jaetun johtajuuden malli N2:ssa, joten meille tämä oli luonteva ratkaisu. Jussi Nurmio jatkaa yhä konsernin hallituksen puheenjohtajana”, Alex Nieminen sanoo.
“Markkinointi on vaikeampaa kuin koskaan”
"Tässä erittäin pirstoutuneessa, jatkuvasti muuttuvassa digitaalisessa maailmassa on helpompaa muuttaa huomio rahaksi kuin rahaa huomioksi. Tästä löytyy maailmalta paljon esimerkkejä, esimerkiksi Kim Kardashian ja Skims, Rihanna ja Fenty tai Prime, jonka taustalla on kaksi vaikuttajaa. Tai Ryan Reynolds, joka perusti kaksi brändiä ja myi ne neljän vuoden jälkeen kahdella miljardilla dollarilla. Huomion muuttaminen miljardiluokan brändeiksi näin lyhyessä ajassa olisi mahdotonta perinteisin keinoin”, Salmenkivi sanoo.
“Muuttuneessa maailmassa markkinointi on vaikeampaa kuin koskaan. Siksi toimistoja, jotka pystyvät auttamaan asiakkaita kilpailuedun saavuttamisessa, tarvitaan enemmän kuin koskaan.”
Salmenkivi on N2:ssa paluumuuttaja, hän työskenteli talossa ennen muuttoaan Yhdysvaltoihin. "Palaan Suomeen ja N2:een mielenkiintoiseen aikaan. Yrityksessä tapahtuu juuri nyt paljon ja uskon, että meillä on tarjonnan ja ratkaisujen osalta voittava kokonaisuus käsissämme.”
"Meillä on alan kiinnostavimpia kasvuyrityksiä ja joitakin vähemmän tunnettuja, mutta erinomaista markkinointia tekeviä helmiä. Juuri ostettu Wunderman Thompson taas tuo konserniin kansainvälisen tason teknologisen osaamisen ja globaalin ketjun resurssit. Asiakkaan kannalta tässä tärkeintä on kuitenkin se, että pystymme yhdistämään eri keinot niin, että voimme muuttaa huomion rahaksi. Tämä vaatii PR:n, sosiaalisen median, mainonnan, vaikuttajamarkkinoinnin ja teknologian yhdistämistä brändiä kasvattavaksi kokonaisuudeksi”, Salmenkivi sanoo.
N2-konserniin kuuluvat N2 Creative, N2 Albiino, Wunderman Thompson Finland, Mellakka Helsinki, Mellakka Events, Mellakka Management ja Hypement. Konsernissa työskentelee 120 ihmistä ja sen liikevaihto oli viime vuonna 22,5 miljoonaa euroa. N2 Helsingin osaomistaja on maailman suurin markkinointiviestintäkonserni WPP.
Yhteyshenkilöt
Sami Salmenkivi
sami.salmenkivi@n2.fi
044 970 5079
Alex Nieminen
alex.nieminen@n2.fi
0400 633 110
N2-Group
N2-konserniin kuuluvat N2 Creative, N2 Albiino, Wunderman Thompson Finland, Mellakka Helsinki, Mellakka Events, Mellakka Management ja Hypement.
Konsernissa työskentelee 120 ihmistä ja sen liikevaihto oli viime vuonna 22,5 miljoonaa euroa.
N2 Helsingin osaomistaja on maailman suurin markkinointiviestintäkonserni WPP.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta N2 Helsinki Oy
Suomalaisyritykset uhkaavat jäädä jälkeen: “Teknologia ja data tulee tuoda myynti- ja markkinointiprosessin ytimeen”7.11.2023 14:32:38 EET | Tiedote
Lars Schulman Wunderman Thompson Finlandin toimitusjohtajaksi
N2 Helsinki kasvaa – osti Wunderman Thompson Finlandin10.8.2023 08:00:24 EEST | Tiedote
“Luovuuden ja markkinointiteknologian symbioosi on voittava konsepti tänään”
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme